Odpočet na děti

Od: Datum: 05.01.14 18:37 odpovědí: 3 změna: 06.01.14 01:37

Hezký večer!

Chtěla jsem se zeptat, jak je to s odpočtem na děti, dosud je uplatňuje manžel, nyní bych si je chtěla uplatnit já. Mám výdělek cca 6000,- hrubého, je to pro mě výhodné nebo je lepší, když je uplatňuje manžel s vyšším příjmem?A pokud bych je uplatňovala, započítává se to např. i pro výpočet nemocenské či důchodu?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 05.01.14 20:16
avatar

Z výdělku kolem 6.000 Kč hrubého neuplatníte ani celou slevu na poplatníka, slevu na děti není z čeho uplatnit.

Je-li Váš roční příjem alespoň šestinásobek minimální mzdy, měla byste mít nárok na daňový bonus (forma slevy na děti).

Daňový bonus se nikam nepromítne. Neovlivní průměr pro dovolenou ani pro náhradu mzdy za nemoc, neovlivní ani nemocenské či později výpočet důchodu.

Chcete-li slevu na děti přesto převést na sebe, musí ji přestat uplatňovat manžel.

Své mzdové účetní byste pak musela donést čestné prohlášení manžela, že slevu neuplatňuje on. Některé účetní vyžadují i potvrzení partnerova zaměstnavatele.

--- Já bych slevu ponechala u manžela.

doplněno 06.01.14 00:56:

Není zač.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dobrman*
Datum: 05.01.14 20:49

Děkuji za odpověď

Datum: 06.01.14 01:37
avatar

Ještě mne napadlo: "Nevešla" byste se s příjmy do limitu 68.000 Kč ročně (v hrubém)? Pak by manžel mohl uplatnit další slevu na vyživovanou osobu (tzv. "slevu na manželku"), čímž by se rodině kompenzovalo to, že nemůžete uplatnit celou slevu na poplatníka.

Manžel by pak za rok 2013 mohl uplatnit slevu na: - poplatníka (na sebe) 24.840 Kč - manželku 24.840 Kč - každé vyživované dítě 13.404 Kč

Pokud některé dítě studuje a při studiu pracuje, může ze svého příjmu uplatnit slevu na poplatníka (24.840 Kč) a na studenta (4.020 Kč).

Myslím, že je to srozumitelné, ale pro jistotu uvedu i odkaz: Zákon o daních z příjmů (§ 35ba a další)

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.