Nelegalni prace pri zaskoku

Od: Datum: 12.06.13 20:44 odpovědí: 5 změna: 13.06.13 09:23
Dobry den,chtěla jsem se zeptat,prisla jsem za kamaradkou do trafiky,udelalo se ji spatne,tak sla k doktorce a ja jsem to za ní vzala,nez dojel jeji pritel,jenomze prisli tam zrovna kontrola inspektorat prace.byla jsem jam hodku,vse si napsali.jsem vedena na up.co mi hrozí za to?dekuji Vesela lenka
Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: dobre
Datum: 12.06.13 20:56

Oxeroxovat nemocenku trafikantky - vysvětlit na UP - pokud bude potřeba.

Ohodnoceno: 0x

Od: podnikatel
Datum: 12.06.13 21:37

Nehrozi ti vubec nic. Proste jsi za kamaradku jen ZDARMA zaskocila, kdyz to z nejakeho (jakehokoli!) duvodu potrebovala. To je vse. To neni zakazane.. jina situace by byla, kdyby to byl napr. obchod se zbranemi nebo potravinami, kde je treba mit zdrav. prukaz apod. V trafice je to jedno..

Pokud to nebylo primo na nejake udani, ze tam napr. delas nacerno apod., tak ti nemuzou vubec nic a MUSI jim postacit takoveto jednoduche ustni vysvetleni = ZASKOK.

Od: podnikatel
Datum: 12.06.13 21:42

Ani to, ze jsi vedena na UP neznamena, ze nemuzes za kamaradku obcas ZDARMA zaskocit nebo ji obcasne nejak (jinak) vypomoct.. Nic takoveho taktez nikterak zakazano neni.

Datum: 12.06.13 21:50

Dobrý den. Otázka je, jak si toto zdůvodní zaměstnavatel Vaší kamarádky. Kontrola Vás tam našla pracovat, neměla jste tam co dělat, nemá s Vámi žádnou písemnou smlouvu, ani dohodu. Tudíž zaměstnavatel za toto může dostat dost vysokou pokutu třeba...

Datum: 13.06.13 09:23

Takový záskok zdarma je možný pouze v obchodě, který kamarádka vlastní.

Je-li ve zmíněné trafice pouze zaměstnána, hrozí jí postih od zaměstnavatele, zaměstnavatel by byl oprávněn vymáhat škodu, kterou mu svým jednáním způsobila, kamarádka může dokonce i přijít o práci.

Pokud jsi v obchodě pracovala bez smlouvy či dohody, hrozí postih zaměstnavateli (od 250.000 do 10.000.000 Kč) i tobě (do 100.000 Kč).

___ V době evidence na ÚP můžeš vykonávat pouze tzv. nekolidující zaměstnání, tzn. zaměstnání v rozsahu do poloviny stanovené týdenní pracovní doby (v průměru do 20 hodin týdně) a se mzdou či odměnou do 4.000 Kč měsíčně.

Nekolidující zaměstnání je nutné oznámit a doložit (písemnou smlouvou či dohodou) nejpozději v den nástupu do nekolidujícího zaměstnání.

Porušení této povinnosti má za následek vyřazení z evidence ÚP, nová evidence je možná až po 6 měsících. Po tu dobu si bývalý uchazeč musí sám hradit zdravotní pojištění.

___ Podle mne tedy bude záležet na závěru kontroly. Dospěje-li k závěru, že jsi v obchodě pracovala na černo, může to mít pro zaměstnavatele, pro tvou kamarádku i pro tebe mít dost nepříjemné následky.

Ohodnoceno: 2x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.