Jak byste se bránili lži?

Od: Datum: 12.06.13 16:30 odpovědí: 17 změna: 14.06.13 09:40

Dobrý den,

přišel mi od právnika dopis,kde podala na mě ztížnost moje teta,že jsem si od ní půjčil peníze a ktere ji nechci vrátit.

Samozřejmě musím dodat,že je to lež.Tudiž neexistuje ani žádne potvzení o půjčce či něco podobného.

Jak se mam branit?..díky

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: vlasatec*
Datum: 12.06.13 16:32
Důkazní břemeno je na straně tety, slušně odpovězte že je to nějaký omyl, že o ničem nevíte a tím bych to uzavřel.
doplněno 12.06.13 17:14: Pokud nemá v ruce nějakou směnku nebo smlouvu tak bych se tím vůbec nezdržoval a jen pokrozil vlastním právníkem a žalobou za křivé obvinění nebo tak něco...
Ohodnoceno: 0x

Od: tttt
Datum: 12.06.13 17:01

vlasatec...

Ano předcházela tomu hádka.A beru to tak,že teta je velkých dluzích a snaži se ode mne něco vymanit.Příští týden to budu řešit s tímto právníkem.

Nicmeně bych si to pro jistotu nenechal do budoucna líbit.aby nevymyslel něco jiného.

Datum: 12.06.13 17:22

Dobrý den. U právníka se nepodávají stížnosti. Pokud Vás kontaktoval právník jako dlužníka, pak nejde o řešení stížnosti, nýbrž o první krok ve věci vymáhání pohledávky. Právník vychází z informací, které mu poskytne jeho klient a hájí jeho zájem. Nemyslím si, že by se jen tak někdo sebral a bezdůvodně vyhledal služby právníka, kdyby neměl jak prokázat, že je v právu...Pokud jste naprosto nevinný, pak se nemáte čeho obávat a tudíž nemáte důvod se bránit. Pokud tak nevinný nejste, pak má Vaše teta plné právo učinit kroky, které povedou k vymožení její pohledávky. I ústní dohoda je platná a zcela bez důkazů Vaše teta asi nebude...Nic ve zlém, je to jen můj dojem z Vašeho psaní...

doplněno 12.06.13 17:56:

Tak vidíte, jak to z Vás leze...:)...Sdělte písemně právníkovi to, co sdělujete nyní zde. Vaše matka tedy přece musí vědět, jak to bylo a jistě Vás v tom nenechá...

Datum: 12.06.13 17:49

kapko...

ano právník vychází z toho co mu teta řekla,nicméně se jedná o její nepravdivé informace.

Rád tedy až teď dodám,že tyto peníze půjčila,ale ne mě,ale svojí sestře,tedy mojí matce,která má potrvzení o půjčce včetně jejich podpisu a podpisu svědka

.Ale neprávem obvinění přišlo mě,proto sem dost naštvaný a nevím jak se bránit tomuto nařčení.

Datum: 12.06.13 21:54

To, že jde o nepravdivé informace, není podstatné. Smlouva o půjčce nemusí být písemná, taková smouva se sice prokazuje obtížně, ale prokázat jde. Podstatné je to, co se podaří dokázat a vaší tetě by k prokázání půjčky mohlo stačit i něčí svědectví, zejména pokud ten svědek dokáže věrohodně lhát před soudem. A protože se vaše teta obrátila na právníka, klidně to až k soudu dojít může.

Takže k tomu, co už vám poradili ostatní, vám doporučím, abyste si sám začal shánět právníka: přinejmenším byste měl mít kontakt na solidního advokata, který by váš případ byl ochotný vzít. Shánět právníka na poslední chvíli není nic příjemného; zastupovat se sám proti profíkovi pak bývá spolehlivý způsob, jak spor prohrát.

Ještě poznámka: budete li mít svého právníka, řekněte mu všechno popravdě a hned, ne aby to z vás musel tahat, nebo ještě hůř, aby se to dozvídal jako překvapení při jednání soudu.

doplněno 14.06.13 05:15:

Jirbar: Napsal jsem, že smlouva o půjčce nemusíbýt písemná a ještě jsem to nemusí zvýraznil, tak nechápu, na co narážíte tím "vyrábí si zákony pro sebe".
Mimochodem, když se ústně domluvím s Frantou v hospodě "Na růžku", že mu půjčím dva tisíce a on mi je za týden z výplaty vrátí, právně je to smlouva. A všichni štamgasti, co to slyšeli, případně viděli předání peněz, mohou být pozváni o tom svědčit u soudu, když Franta ty dva tisíce nevrátí a bude tvrdit, že o ničem neví. Tedy pokud se to bude řešit u soudu a ne jako obvykle ručně... :)

Od: jirbar*
Datum: 13.06.13 12:45

Tak tady máme jednoho který si vyrábí zákony sám pro sebe. Od kdy musí být smlouva o půjčce písemná. Možná tak uznání dluhu. To ano, To chce písemně jinak je to k ničemu.

Od: hop®
Datum: 12.06.13 17:23

Právník pravděpodobně nic nevymyslel, jen tetě navrhl řešení jejího problému (podle jejího vysvětlení). Asi bych právníkovi napsal hned, doporučený dopis (nebo alespoň mail, pokud na něj máte oficiální kontakt), a neodkládal řešení na přístí týden a ještě jako ústní či telefonické jednání...

Datum: 13.06.13 08:24

Já bych se bránila tak, že bych chtěla důkaz o tom, odkud peníze vzala. Z banky, musí být ve výpisu stopa. Z domu pod slamníkem? Když má dluhy? Z jakého místa peníze fyzicky vzala a dala je vám? Lze to vystopovat! Doložit. *hej*

doplněno 14.06.13 06:22:

kapičko, ahááá! Tak to je úplně o něčem jiném. *sok*

Datum: 13.06.13 08:44

"Babi z Ov" zdravím. Tazatel ale posléze píše, že teta skutečně peníze půjčila. Jeho matce a písemný důkaz existuje. Takže zde je tedy teta podle toho v právu, když chce peníze zpět. Ovšem chtít je musí po tom, komu peníze půjčila. Proč do toho motá tazatele, na to musí přijít právník...Myslím si, že info je celkem zamotané a pravda bývá vždycky někde uprostřed. V každém případě z toho vyplývá, že teta chce své peníze vrátit oprávněně...To jen na vysvětlenou, jak to vidím já. Krásný den.

Od: buss®
Datum: 13.06.13 10:34

Na tak obecný dotaz vč. kapání info nelze odpovědět, mj. se neví, na co byly ty peníze půjčeny, jak v tom syn figuruje. Jsou přece případy, kdy si věřitel může vybrat, z koho prachy vyrazit.

Datum: 13.06.13 12:35

Promiňte, ale mě váš dotaz tak zlehýnka připomíná starou známou fintu s nastrčeným dlužníkem.

Nenapsal jste, k čemu vaše matka půjčené peníze použila. Nezaplatila vám třeba novou střechu na domek? Jestli je v tom něco takového, pak raději rychle přemýšlejte, jak své tetě peníze vrátíte.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.06.13 14:58

kapko...

Ano jste na správné cestě.Ale zaplenen jsem do toho já,jelikož jsem se matky zastal,že na peníze,ktere má vrátit je ještě dle smlouvy čas.To že teta se dostala do dluhu a chce urychleně sve peníze zpět mi nepříjde fér.

Nicméně stále platí a nechápu proč mě do toho zapletla.Jelikož spolu nekomunikujeme,tak jedine vysvětlení pro mě,že mi chce nadělat problémy, i když neoprávněně,že jsem se do jejich sporru motal.

Proto její jednání nechápu a jsem naštvany jak si to mohla dovolit mě osočit a proto i má otázka jak se mám bránit těmto vymyslům.

Mohu napadnout ji nějakým oznámení z pomluvy?Prostě co byste dělali vy?Nechat si to líbít?

Datum: 13.06.13 15:13

Nemusíte si to nechat líbit. Oslovil Vás advokát, doporučuji písemně a s dodejkou s ním komunikovat. Sdělte mu, že mezi Vámi a tou osobou nikdy k žádné půjčce nedošlo. Že tudíž nejste jejím dlužníkem a nikdy jste nebyl. Tím to hasne. Kopii si schovejte pro jistotu a vyčkejte co se bude dít. Hlavně nedělejte mrtvého brouka. S advokátem tety se vůbec scházet nemusíte a ani to nedoporučuji dělat. Vše je dobré mít písemně. To je to, co Vám v této fázi mohou zatím poradit.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 13.06.13 18:13

kapko...

díky nějak tak provedu...:)

Od: ruze®
Datum: 13.06.13 20:08

,,Co je psáno,to je dáno,,...má snad vaše teta nějaký papír,že vám půjčila peníze? Nemá?Tak ať si nevymýšlí nebo i vy začněte tvrdit,že si ona od vás půjčila peníze.Pokud je to starší osoba,může to být stařecká demence.Když nepřestane,podejte na ni trestní oznámení za neoprávněné vymáhání smyšleného dluhu.*bum*

Datum: 13.06.13 20:13

ruze...

diky taky dobra rada...;)

Nevíte jestli je možne podat trestni oznámení za křivé obvinění nebo tak něco.Opravdu sem dost naštvany a budu vyžadovat pokud to půjde alespoň omluvu...*bum*

Od: ruze®
Datum: 14.06.13 09:40

Je to teta,asi bych to trestním oznámením nehrotila,spíš bych jí tím jen postrašila,že to hodlám na policii podat.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.