Zapsání biologického otce do RL

Od: Datum: 11.06.13 23:04 odpovědí: 5 změna: 12.06.13 13:35

Dobrý den...měla bych dotaz.Byla jsem vdaná,ale s manželem jsem nežila už pár let.Poté jsem si našla přítele a čekala s ním dítě,samozřejmě,že manžel se musel stát automaticky otcem,protože jsme byli stále manželé.Bohužel syn se narodil těžce zdravotně postižen a nebyl čas nic řešit,ale nyní jsme rozvedeni a chtěli bychom vepsat biologického otce do RL a manžel se tak osvobodil od všeho s ním spojeného.Jak se v těchto věcech postupuje?Jde pouze sepsat k soudu návrh na vepsání biologického otce s tím,že se ho ex vzdává z důvodů ,že není otcem a přítel mohl být vepsán jako otec?Děkuji za radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: jirbar*
Datum: 12.06.13 00:39

Jedině návrh na vyloučení otcovství bývalého manžela. Ten musí dojít do 1/2 roku od doby kdy se dozvěděl, že se v tu dobu manželce narodilo dítě. Pokud návrh podá matka tak do 1/2 roku od narození dítěte. (doba má být prodloužena, ale asi ještě není v platnosti.

Pokud se to propásne může přítel dát návrh na osvojení dítěte a bývalý manžel s tím vysloví souhlas.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.13 10:48
avatar

Dobrý den. Ne, nejde pouze k soudu podat návrh. Je to komplikovanější. Jsou zde dvě možnosti. Tou první je popření otcovství bývalého manžela. Protože jste zmeškali půlroční lhůtu, je oprávněn v současné době popřít otcovství Vašeho bývalého manžela jen nejvyšší státní zástupce a to za podmínky, že toto popření je v zájmu Vašeho dítěte.Tou druhou je osvojení Vašeho dítěte a je to možnost jednodušší. K osvojení Vašeho dítěte je zapotřebí souhlasu obou jeho rodičů _ tedy i Vašeho bývalého manžela, i když je pouze matrikovým otcem.

Upozornění: Je nutné počítat s tím, že v případě, že Váš bývalý manžel platí na Vaše dítě výživné, se může po popření svého otcovství domáhat vrácení těchto peněžních prostředků po Vašem současném příteli (jako biologickém otci Vašeho dítěte) viz. § 101 zákona o rodině. Žádat navrácení výživného může za dobu až tři roky zpětně

Mrkněte, zde je podrobněji podobný případ rozebírán:

http://www.bezplatnapravnipor…ho-puvodnimu-otci-ditete.html

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 12.06.13 12:33
avatar

Souhlas se vším s Kapkou, jen bych dodala, že nepíšete, zda je Váš přítel ochoten převzít vyživovací povinnost. Pokud ne, Nejvyšší státní zastupitelství Vám nevyhoví, protože v zájmu dítěte je mít otce, který ho živí - jinak by musel vyživovací povinnost převzít stát - a to zase není v zájmu státu...:)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: 0karin0
Datum: 12.06.13 13:32

Samozřejmě,že biologický otec chce svého syna mít zapsaného.I když bývalému manželovi bylo stanoveno výživné soudem,neplatil mi ho,tak jsme byli domluveni.

Od: 0karin0
Datum: 12.06.13 13:35

Ještě tedy dotaz,pokud by jsme šli do toho osvojení,byl by zapsán i v rodném listě syna a tudíž za něj převzal veškerou zodpovědnost?

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.