Darování části nemovitosti

Od: Datum: 11.06.13 19:20 odpovědí: 13 změna: 12.06.13 16:35

Dobrý den, po svém otci jsme já a můj bratr zdědili 1/3 nemovitosti, naše matka zdědila polovinu. Rád bych svoji 1/3 daroval bratrovi nebo matce. Co všechno k tomu potřebuji a jak to lze vyřídit? Mohu si darovací smlouvu vystavit dle nějakého vzoru sám nebo je nutnost toto udělat přes právníka? Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.06.13 19:23
avatar

To je nšjaké divné, ne? Dohromady jste zdědili víc než celou nemovitost?

doplněno 11.06.13 19:31:

Tak to ano. Omlouvám se, ale říkal jsem si, že by výchozí informace měly být přesné. Sice sám neporadím, tím spíš se omlouvám.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladabuk
Datum: 11.06.13 19:28

Omlouvám se, samozřejmě matka také zdědila 1/3 nemovitosti.

Datum: 11.06.13 20:08

Určitě to půjde darovací smlouvou, vzor někde bude, ale bohužel jsem také nedostal žádné doporučení. Ideální se asi zeptat notáře popř. advokáta.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.06.13 20:59
avatar

Dobrý den. Darovací smlouvu si můžete sepsat dle vzoru klidně sám. Není nutné, aby smlouvu sepisoval notář, či právník. Ušetříte si tak peníze. Je třeba úřední ověření podpisů na darovací smlouvě (to Vám udělají na poště, či ob. úřadě) a následně provést vklad do katastru. Počet vyhotovení darovací smlouvy (kopií) se rovná počtu účastníků, plus dva. Pokud to nezvládnete sám, nebo si nebudete jistý, můžete se obrátit i na občanskou poradnu, kde Vám smlouvu buď zkontrolují, nebo Vám pomohou s jejím sepsáním. Ta je pro občany zdarma.

Přikládám odkaz na občanské poradny, vyberte si tu, která je nejblíže Vašemu bydlišti.

http://www.obcanskeporadny.cz/index.php?Itemid=8

doplněno 12.06.13 08:27:

Pro jistotu se zeptejte v bance, která Vám hypotéku poskytla na její stanovisko k této věci. Ale všeobecně - část nemovitosti zatíženou zástavním právem klidně darovat můžete. Pro banku se nic nezmění, zakázat Vám to nemůže. Ovšem je třeba si uvědomit, že pokud nebudete úvěr splácet, přijde o majetek i ten, komu svůj podíl darujete. Je to tedy jeho riziko, pokud takový dar od Vás přijme.

doplněno 12.06.13 08:30:

Pokud nemáte peníze na právní služby, využijte té občanské poradny. Pracují tam i právníci a jak jsem řekla, pomohou Vám s tím zdarma.

doplněno 12.06.13 09:13:

Není zač. Jen ještě jedna věc - pokud se rozhodnete svůj podíl darovat, darujte jej své matce (ne bratrovi). Nikdy nevíte co se může stát...Jen můj názor.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ladabuk
Datum: 12.06.13 07:36

Rád bych si vystavil darovací smlouvu sám, ale nevím co s tím, když na té nemovitosti kterou jsem zdědil z 1/3 je zástavní právo na mou hypotéku. To také zvládnu sám nebo už raději přes právníka? Nemám zrovna na vyhazování peněz z okna a tak chci ušetřit každou kačku ale chci aby vše bylo v pořádku. Kdy se dá udělat nějaký výmaz té zástavy na katastru? Tuším že je to až po zaplacení poloviny částky hypotéky nebo se pletu? Díky

Od: ladabuk
Datum: 12.06.13 08:40

Kapkanadeje - děkuji, asi budu muset využít té poradny, protože bych nerad něco udělal špatně. Jde o to, že bratr s matkou v nemovitosti bydlí a po mě chtějí abych se 1/3 podílel na všem co se v domě opravuje nebo někomu z nich svůj podíl daroval. V domě nebydlím, mám svůj tak si myslím, že bude asi lepší svůj podíl darovat, vzhledem k tomu, že sám platím hypotéku a nehodlám strkat peníze do domu kde nebydlím. U notářky se při dědictví dohodlo, že o dům se bude po všech stránkách starat ten kdo v něm bude bydlet a najednou se po mě chtějí peníze. Ještě že byla i ta druhá možnost - darování. Ještě jednou díky a kdyby měl někdo ještě radu tak jí uvítám. Díky

Datum: 12.06.13 09:13
avatar

Pokud svůj podíl na nemovitosti nevyužíváte, tak právě naopak můžete po současných uživatelích žádat finanční náhradu za užívání Vaší části a to ve výši Vašeho podílu z ceny obvyklé. Sám se musíte spoluúčastnit na platbě daně z nemovitosti, pojištění a nezbytné údržby, případně odstranění havarijního stavu. V případě jakéhokoliv investování do nemovitosti ze strany ostatních spoluvlastníků je na Vás, zda se budete podílet finančně či nikoli, každopádně se zvýší cena Vašeho podílu.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 11.06.13 22:42
avatar

Lado.

Matka měla nárok po manželovi na polovinu nemovitosti,druhá polovina se dělila mezi vás tři pozůstalé po 1/3.Tak je to správně,že ano.Samozřejmě,pokud šlo o bezpodílové spoluvlastnictví manželů.

Takže je možné na základě darovací smlouvy jednomu ze spoluvlastníků svůj podíl darovat a pak výsledek nechat zapsat do katastru nemovitostí.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladabuk
Datum: 12.06.13 07:41

Nemovitost byla pouze ve vlastnictví otce, po jeho smrti se dělila mezi mne, matku a bratra, takže každý máme 1/3. Na nemovitosti je ale zástavní právo na mou současnou hypotéku kterou poctivě splácím. Jen nevím jak darovat nemovitost kde je zástava, ve všech vzorech na darovací smlouvy se píše že ten kdo daruje tak prohlašuje že na nemovitosti není věcné břemeno ani zástava. Stačí se pouze v darovací smlouvě tedy zmínit o té zástavě, dle jakých dokumentů k ní došlo nebo je tato 1/3 právě kvůli zástavě neradovatelná? Díky

Datum: 12.06.13 11:24

jasně, nehledejte v tom vědu, místo prohlášení "že na nemovitosti není zástava" napíšete, že "obdarovaný si je vědom, že dar je zatížen zástavním právem xy"

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jojo*
Datum: 12.06.13 14:08

Jo, to jsou rady za všechny peníze - napište tam, že je tam zástava a tím je to vyřešeno ... a že mohou být sankce v zástavní smlouvě pro případ převodu bez souhlasu zástavního věřitele, to už je asi jen detail, že? Kdo bude tady tomu tazateli odpovídat za škodu, když si banka uplatní sankci? Nikdo, protože tady za "rady" nikdo neodpovídá a podle toho to taky vypadá. Jasně, tazatel ušetří třeba dva, tři tisíce za právně kvalitní smlouvu i detailní konzultaci postupu, protože si stáhne odněkud nějaký vzor (zřejmě na A4), ale jakmile nastane problém (i když smlouvu přežvýká katastrální úřad) - viz podobně jako s tou zástavou, tak se tazatel má s žádostí o náhradu škody obrátit na zdejší "rádce"? Vždyť se proboha nepřevádí sada nádobí, ale nemovitost o zřejmě nějaké nikoliv nevýznamné hodnotě. Raději místní nějakého vzoru a podobných rad bych si zadal do Seznamu nebo Googlu nějakého notáře nebo advokáta, který je schopný komplexně poradit, darovací smlouvu udělat i online a především za ni ručit, ale také za všechny souvislosti. Každý nemá stejné ceny - jsme na smluvním trhu, takže stačí napsat stručně na pár adres z webu "za kolik a za jakých podmínek" - všude se to nedělá za desítky tisíc a pak teprve zvažovat, jestli má cenu spoléhat na vzory a podobné rádoby rady, pokud jde o barák.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 12.06.13 15:56

a pak to tu můžou zavřít, ámen;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jojo*
Datum: 12.06.13 16:35

to rozhodně netvrdím Jsem-li mírně nachlazen, najdu si na netu návod jak s tím bojovat v první fázi hrozící nemoci, nadopuju se vitamíny, příp. si koupím něco na imunitu - nechám si klidně poradit i známým. Mám-li závažnější nemoc, jdu k lékaři, nehazarduju s pokusy na sobě samém. Stejné je to i v případě popsaném - převádím-li staré auto na dceru, stáhnu si klidně vzor smlouvy, nechám si poradit od známých, o nic moc přeci nejde. Převádím-li nemovitost v hodnotě X set tisíc či milionů, tak jdu za odborníkem a vykašlu se na nějaké rádoby vzory či návody. Neříkám, že mám zaplatit hned prvnímu odborníkovi to co si řekne - srovnám ceny, zkušenosti a přístup od různých a pak se rozhoduju. No ale každý k tomu samozřejmě může přistupovat jinak - jen pak bývá pozdě, až nastane nějaký problém, si říct - no měl jsem se radši na ten vzor, návod či "radu" od známých (byť dobře míněnou), radši vykašlat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.