Dřive do duchodu

Od: Datum: 09.06.13 10:46 odpovědí: 3 změna: 09.06.13 14:08

Dobrý den. Chtěl bych jít dříve do předčasného duchodu ze zdravotních duvodu. Jsem ročník 1955. Chtěl bych ukončit práci v 60letech Jsem svářeč. Výdělky v posledních letech se mi pohybovaly v čistém výdělku 12000- 15000kč. Jakou částku předčasného duchodu bych po výpočtu bral? Na internetu jsem našel vzorec na výpočet a vyšlo mi 8000kč. Řidič autobusu který byl zaměstnanec pobírá částku duchodu 12000kč. V těch letech kdy pracoval byly výdělky podstatně menší jak v dnešní době a pobírá takový duchod. Jak to vlastně je? Děkuji.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 09.06.13 11:37

Pro výpočet řádného i předčasného starobního důchodu je potřeba znát všechny výdělky od roku 1986 (včetně!), které se pak přenásobí koeficienty, jež se každý rok stanovují nově.

Pro výpočet je potřeby znát i vyloučené dny (nemoc, evidence na ÚP, péče o dítě do 4 let věku, apod.), o něž se sníží celkový počet dnů (aby se výdělky nerozmělňovaly).

Správnou výši důchodu vypočte jenom ČSSZ, všechny propočty a důchodové kalkulačky je třeba brát pouze orientačně.

doplněno 09.06.13 13:23:

Pt, obávám se, že takhle dlouho předem to kvůli koeficientům nebudou chtít propočíst. (Podle mých zkušeností vypočtou výši důchodu pro momentální situaci - jaký by asi byl důchod, kdyby o něj požádal teď.)

doplněno 10.06.13 16:45:

Aus, dnešní předčasný důchod je trvale krácený.

Docílit přepočtu předčasného důchodu lze v případě, že člověk přestane předčasný důchod pobírat a začne znovu pracovat (čímž získá další dobu pojištění).

Ohodnoceno: 4x

Od: pt®
Datum: 09.06.13 13:15

Zajděte si na Vaši okresní správu důchodového zabezpečení a poproste příslušnou úřednici, pod kterou patříte, aby Vám vypočítala předpokládaný předčasný důchod. Trvá to zhruba měsíc a pošlou Vám výsledek domů poštou, pak se rozhodnete, jestli do důchodu nastoupit. - pt

doplněno 09.06.13 13:43:

Ano, "ivzes" má pravdu tolik moc dopředu to nespočítají, zákony se mohou měnit. Ale pro tento rok, by už snad to spočítali.

Ohodnoceno: 0x

Od: aus
Datum: 09.06.13 14:08

Nevím jestli to stále platí, ale předčasný důchod znamenal zároveň krácený důchod. Buď by lkrácen navždy a nebo, když se šlo přes úřad práce, tak po získání normálního nároku / po dosažení věkové hranice/ byl dorovnán. Je nutné znát nynější předpisy a jak je výše uvedeno, bylo by dobré navštívit příslušné okresní pracoviště a informovat se osobně.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.