Brigada - úmyslné obrání?

Od: Datum: 08.06.13 19:10 odpovědí: 3 změna: 09.06.13 12:30

Dobrý den mám dotaz.
bratr při studiu si vzal brigádu a zjistili jsme, že ho pěkně obrali.

Jednalo se o roznos tiskovin, roznášel už minulý rok a párkát se stalo, že mu dovezli více druhů letáků, ale částka stále stejná - jako by roznášel jenom jeden druh. Jeden druh 5000ks 2druhy 10000ks...
Ve smlouvě má, že se cena za roznos bere podle ceníku, tak jsme začali ceník vyžadovat, ale ze strany zaměstnavatele to bylo ignorováno.
Jelikož měl ve smlouvě, že po výpovědi musí roznášet ještě 60dní tak dal výpověď v dubnu a tento týden jakmile mu vypršela výpověď, tak mu zaslali ceník jak byl placený.
Zjistil, že za minulý rok když bylo více druhů tiskovin měl dostat o to více peněz.
Tento rok se mu nestalo, že by roznášel více druhů,ale naopak dle ceníku zjistil, že mu vypláceli za každý roznos cca 150Kč méně!

Když jsme jim volali řekli ať jim chybné částky napíšeme do emailu.
Odpověď nám došla, že za minulý rok už nám nic nevyplatí, že je to uzavřené a na tento rok se podívají a dají vědět...

Celkem se jedná o více jak 1500Kč pro studenta je to hodně a hlavně ten roznos dal hodně práce...
Chci se zeptat je možné napsat, že minulý rok mají uzavřený a ani se na to nepodívají a tudíž peníze nedovyplatí?
Máme i emailovou komunikaci kde žádosti o ceník ignorují!
Jsme zvědaví co řeknou na částky za tento rok...

Děkuji za rady.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: axlik*
Datum: 08.06.13 19:18

Nepochopil jsem ,,Jelikož měl ve smlouvě, že po výpovědi musí roznášet ještě 60dní tak dal výpověď v dubnu a tento týden jakmile mu vypršela výpověď, tak mu zaslali ceník jak byl placený." co to je sakra za blbost? Pokud vypovím pracovní smlouvu, či odmítnu vykonávat práci mi zadanou a zaměstnavatel vypoví smlouvu kvůli pracovní kázni, můj pracovní poměr OKAMŽITĚ končí a já už nemám k zaměstnavateli žádnou povinnost, pokud zaměstnavatel po vypovězení smlouvy (zde přepokládám šlo o dohodu o provedení práce) požadoval po bratrovi práci, bylo to nelegální! Pokud šlo o určitej druh výpovědní lhůty, tak to beru, podepsal to dobrovolně že, ale pracovat nemusel pokud nechtěl ;)

Pokud má ve smlouvě napsanou mzdu, čili na kolik peněz má nárok a dostal od zaměstnavatele výplatní pásky který neodpovídají smlouvě (čili na to má důkaz) může se obrátit na úřad práce, kterej by měl nabízet právní poradnu zdarma a tyhle problémy řešit ;)

doplněno 08.06.13 19:21:

A ani mi nepište, že výplatní pásky nemá :D zaměstnavatel má vždy povinost ze zákona výplatní pásky vydávat, každopádně banka mu může vyjet výpis z účtu (přímy) namísto nich :) nebál bych se na ně zatlačit, co si dnes některý firmy dovolují k lidem je hnus a lidi se spíš bojí to řešit, tak si to nechají líbit. I kvůli takovým je naše republika tak krásným místem pro život :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.06.13 07:34
avatar

Letáky jsem sice neroznášela, ale známá ano. Ve smlouvě měla takovou tabulku: za 1. leták do schránky 50 haléřů, za každý další 15 haléřů navrch. Když tedy nesla 5 do jedné schránky, měla 0,50 + 4 x o,15 = celkem 1,10 Kč.

Takhle by to měl mít ve smlouvě napsáno každý. A bratr si za tím měl jít hned, jak zjistil nesrovnalosti. Je jasné, že se budou mrskat, ale myslím si, že by mu měli doplatit i ten loňský rok, když ho šidili. Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 09.06.13 12:30
avatar

Axlík se mýlí: Výpovědní doba (není-li sjednána delší) dva měsíce začne běžet až prvním dnem po doručení výpovědi druhé straně.

Ohledně výpovědní doby platí to, co si bratr se zaměstnavatelem sjednal (60 dnů zhruba odpovídá dvěma měsícům, takže podle mne to tak může být v pořádku).

Ohledně sjednání či ukončení DPP/DPČ doporučuji zákoník práce (abych to nemusela vše psát).

___ Odpověď zaměstnavatele ohledně mzdy je podle mne nekorektní, mzdové nároky se promlčují až po 3 letech.

Doporučuji písemnou výzvu k doplacení dlužné mzdy (pozor u DPP/PDČ nejde o mzdu, nýbrž o doměnu), zaslat doporučeným dopisem s dodejkou.

Může-li bratr přesně vyčíslit, ať dlužnou částku uvede přesně. Doporučuji k doplacení stanovit rozumný termín (cca 3 týdny od data odeslání), u loňské částky lze požadovat doplacení dlužné odměny obratem.

doplněno 09.06.13 12:34:

Pro úplnost: Okamžité skončení pracovního poměru (PP) řeší § 55 (ze strany zaměstnavatele) a § 56 (okamžité zrušení ze strany zaměstnance).

PP, DPP i DPČ lze v případě souhlasu obou stran ukončit i dohodou. V případě dohody skončí PP, DPP nebo DPČ dohodnutým dnem (lze i okamžitě).

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.