Prvky v nasem tele a ve zbozi

Od: Datum: 06.06.13 09:53 odpovědí: 5 změna: 06.06.13 21:20

ahoj vsem, prvne prsim vsechny, pokud se vam muj dotaz zda smesny nebo neco podobneho, aby omluvili moji neznalost - je mi 12.

V potrave prijimame ruzne ziviny a i v nasem tele je jich hodne. Napriklad zelezo v krvi, zinek, i nikl atd.

Dobre, ale vsechny tyto tri prvky v sobe mame, ale soucasne se z nich vyrabi i ruzne veci spotrebni - zelezo treba ruzne kostrukce, nikl na nejake kovani, zinek se pouziva u baterii...

to musi byt nejaky rozdil v tom, co mame my v tele, a z ceho se vyrabi vyse uvedene veci, nebo je to fakt stejne? Nejak si to nemohu predstavit...

diky vsem


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 06.06.13 10:18
avatar

Jak se to vezme. Železo je železo, nikl je nikl, ať je v tělě nebo v hřebíku. Ovšem jiná věc je, v jaké podobě ze vyskytuje. On ani hřebík nební čisté železo, (z čistého železa je snad jen zázračný sloup v Dillí,a to ještě kdoví jestli),. No a v lidském těle je snad kolem čtyř gramů železa, zakomponováno do různých sloučenin, Nejznámnější a nejspíč nejdůležitější je hemoglobin (a oxyhemoglobin), který jako součást červených krvinek slouží k přenosu kyslíku z plic do celého těla, ale železo je zakomponováno i v řadě jiných lidských bílkovin a tak.

Porovnej to třeba s uhlíkem. To je vlastně tuha, případně diamant - oboje je vlastně čistý uhlík (tedy klasická tuha na psaní ne, to je uhlík + plnitla,která ovlivňují treba tvrdost tužky), ale rozdíl je veliký . No a přito z uhlíku (a dalších sloučenin, zejména kyslíku a vodíku) je víceméně postaven celý organický svět; maso, chlast, zemní plyn, kyselina mravenčí, ocet... jen tak zypu z rukávu.

Takže shrnuto: ano, v lidském těle je normální prvek železo jako i v hřebících, mostech atd, ale jako součást složitých látek.

doplněno 06.06.13 10:44:

Pardon, uhlík + plnidla. Ono těch překlepů tam mám více, omlouvám se, ale tenhle by mohl nejvíce mást. Plnidla, to jsou přidané látky, v tužce především (ale nejen) jíl.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.06.13 10:21

Ano je to to samé. Lidské tělo obsahuje stejné železo, z jakého je třeba hřebík. Hřebík se skládá z atomů železa (Fe), které drží pohromadě chemická vazba. v těle jsou tytéž atomy železa, jen ne ve formě hřebíku (i když občas také) , ale jeho atomy jsou vázány s jinými prvky. Železo je třeba součásí hemoglobinu, který v těle transportuje kyslík a CO2. Stejně tak je to i s ostatními prvky.

Představ si chemické prvky jako kostičky lega. Buď z nich postavíš onu motyku, anebo člověka...

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.06.13 10:23
avatar

Jsou stejné, ale zatímco v traverze je železa spousty kilogramů, v těle člověka se jedná o prvky stopové, v nepatrném množství.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 06.06.13 10:48

Na atomární úrovni v tom žádný rozdíl není, železo v těle i železo v hřebíku je opravdu stejné.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 06.06.13 21:20
avatar

Vycházíme ze složení těla živočichů.Základním prvkem je uhlík.Je obsažen ve všech organických sloučeninách,také v bílkovinách.Druhý z prvků je dusík.Protože v tělech živočichů je základem voda,přidáme tedy kyslík a vodík.Protože v těle je i značné množství krve,přidáme hemoglobin a tedy i to kýžené železo.Pak se řada chemických reakcí v těle musí katalyzovat přítomností dalších prvků,objeví se i stopové prvky,vanad,zinek,bor a některé další.Ten nikl myslím působí jako buněčný jed.Jako chrom a jiné těžké kovy.

JABRAKA

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.