Zaměstnavatel a výpověď

Od: Datum: 02.06.13 15:42 odpovědí: 5 změna: 03.06.13 00:42

Jak jde obejít zákon o 2 měsíční výpovědní lhůtě? Co se stane když pracuji a od17.6 se mi naskytne nové zaměstnání a ve staré práci mě nechtějí uvolnit?Jaký za to můžu dostat postih?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.06.13 16:00
avatar

Zákoník práce nelze obejít nijak. Platí pro zaměstnavatele i zaměstnance. Jedině se dohodnout se zaměstnavatelem na ukončení prac. poměru dohodou. Pak by pracovní poměr skončil dohodnutým datem. Pokud nebude s dohodou souhlasit, máte povinnost dodržet výpovědní lhůtu. Pokud ji nedodržíte, zaměstnavatel s Vámi může okamžitě zrušit prac. poměr dle § 55 písm. b) zákoníku práce pro hrubé porušení pracovní kázně.

To pro Vás může mít nežádoucí následek ten, že Vás budoucí zaměstnavatel nebude chtít zaměstnat a Vám se bude hůře shánět další zaměstnání. A také se může stát, že po Vás může ten současný požadovat náhradu škody, pokud mu svým jednáním nějakou způsobíte. Takže dohoda je jediná možnost...

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 02.06.13 19:43
avatar

ja se jen zeptam, pokud jeho budouci zamestavatel ho zamestna i s paragrafem o hrubem poruseni pracovni kazne, dal uz se to nikde neudava, ne? tedy v pripade budoucnu a noveho zamestnani uz tohle uvedeno nikde neni? Ja jen vzhledem ktomu, ze v mem okolik takto resi spousta lidi nastup do nove prace.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.13 22:54
avatar

Dotazem "Jak obejít zákon ..." porušujete zdejší pravidla, konkrétně pravidlo Z7.

Zákoník práce obejít nelze, a pokud to někdo přesto udělá, jedná podle mne velmi krátkozrace.

Pokud zaměstnanec přestane bez omluvy chodit do práce (do nového zaměstnání lze nastoupit až po skončení předchozího), dává tím novému zaměstnavateli jasný signál, jak se k němu v budoucnu zachová.

Možná, že jej nový zaměstnavatel přijme, ale pravděpodobně se s ním rozloučí ještě ve zkušební době.

___ Majsterjoe, záleží na tom, z jakého úhlu pohledu. Přestože se § 55 v novém potvrzení o zaměstnání (dříve zápočtový list) neobjeví, může zaměstnavatel problém sdělit dalšímu potenciálnímu zaměstnavateli.

§ 55 nad zaměstnancem "visí" 6 měsíců. Kdyby mu nové zaměstnání nevyšlo, a musel by se evidovat na úřadu práce, neměl by nárok na podporu v nezaměstnanosti.

Podporu nelze přiznat uchazeči, s nímž zaměstnavatel zrušil pracovní poměr podle § 55 v předchozích 6 měsících.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 03.06.13 00:41

A jsme u toho, jak se na jednu věd dá koukat ze dvou stran. Jak zde napsal jeden rádce, to, že zaměstnanec odejde ze zaměstnání ze dne na den, je naprosto normální. "Vo co de, žejo!" *zed* Že s tím má zaměstnavatel problém? No a? Ať si trhne, už ho nepotřebuju.

Ale běda, kdyby mě zaměstnavatel na hodinu vyhodil. *cert* To bych hned založil odbory, poslal na něj kontroly od FÚ, od ÚP, možná že na radnici bych to taky mohl nahlásit... Neřád jeden kapitalistickej *bum*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.06.13 00:42
avatar

Obvykle stačí na zaměstnavatele přitlačit ať dodržuje ZP. Ten většina zaměstnavatelů šikovně obchází. Neplatí se přesčasy, porušuje se bezpečnost aj... je toho dost. Pokud se postavíte na zadní pohrozí vám, že na ulici je dost jiných. Sepsal bych si výpověď dohodou a šel si na něj trochu vyskakovat. V nejhorším že je moc práce a málo peněz. Jakmile řekne že můžete jít /obvykle táhnout/, strčte mu pod nos výpověď. Většinou jsou tak šokovaní, že to potvrdí.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.