Důchodce a nemocenská

Od: Datum: 02.06.13 08:54 odpovědí: 2 změna: 02.06.13 15:31

Dobrý den chtěla jsem se zeptat když důchodce pobírající důchod pracuje jako brigádník má nárok na proplacení nemocenské? Kamarádce bylo řečeno že nárok nemá, protože je jištěná státem (důchodem) Děkuji za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 02.06.13 11:01
avatar

Slovo "brigáda" v zákoníku práce nenajdete. Je tam pouze pracovní poměr, dohoda o pracovní činnosti a dohoda o provedení práce. Podle druhu prac-práv. vztahu se odvíjí nárok na nemocenské v závislosti na výši stanovené mzdy (odměny) a na výši mzdy (odměny) skutečně zúčtované.

V nemocenském pojištění existuje pojem zaměstnání malého rozsahu. Je to takové, kdy sjednaná měsíční částka hrubé mzdy nebo odměny za dohodu o pracovní činnosti nedosahuje 2.500,-. Pak se v jednotlivých měsících sleduje skutečně zúčtovaná (vydělaná) hrubá mzda a pojistné se odvede pouze v případě, že částka je nejméně 2.500, V ostatních měsících zaměstnanec není pojištěn (z nižších částek se pojistné neodvede). A nepojištěný zaměstnanec nemůže mít nárok na dávku vyplácenou z nemocenského pojištění.

Pokud pracuje na dohodu o provedení práce, je tam pojistná hranice 10.000,- Kč měsíčně - pokud si v měsíci vydělá víc, odvede se pojistné, pokud méně, neodvádí se.

doplněno 02.06.13 11:06:

Ještě doplním - pracující poživatel starobního důchodu a invalidního důchodu 3. stupně má omezenou podpůrčí dobu (dobu poskytování nemocenských dávek) na 63 kalendářních dnů za kalendářní rok. Krátkodobých nemocí (do 21 kal.dnů, kdy vyplácí zaměstnavatel náhradu mzdy) může mít kolik potřebuje, ale nemocenské (od 22. kal. dne nemoci) pouze 63 kal. dní (sčítají se z nemocí za rok). Takže je možné, že Vaše kamarádka už si letos něco odmarodila a vyčerpala tuto podpůrčí dobu - pak jí mohli říci to, co uvádíte.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: maceska*
Datum: 02.06.13 15:31

Díky moc za odpověď

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.