Jak spořit na důchod?

Od: Datum: 31.05.13 13:43 odpovědí: 9 změna: 05.06.13 00:14

Dobrý den.

Rád bych vložil 60000 Kč + 6, 5 roku spořil cca 1000 -2000 Kč / měsíc

Ideálně životní + úrazové pojištění.

K penězům nemusím mít přístup, vybrat při odchodu do důchodu ( 6,5 let )

Poraďte prosím produkt anebo Váš názor.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 31.05.13 18:40

Konkrétní produkt ti nedoporučím, ale vhodná by byla ´skupina´ spořících účtů. Nebo, pokud jsi ´dobrodružněji´ založen, investice do např. komodit - ale na to jednak uvažuješ o nízkém objemu peněz a druhak by sis musel najít opravdu dobrého makléře.

"Spoření + pojištění" je ve tvém případě velmi špatnou variantou - raději ty peníze prochlastej (aspoň si vytvoříš základ kamenných jater) - jde o příliš malou vstupní částku a příliš krátkou dobu (a příliš nejisté výnosy)...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.05.13 18:54
avatar
Nejlépe pod polštář. Na sporicim účtu dostanete max 1.5%, na stavebku možná tři a ještě je možné, ze vláda zavede daň z úspor podobně jako na Krétě nebo kde to bylo.
Životní pojištění je ta nejhorší volba, první dva roky splacite náklady,tedy při vašich ulozkach byste přišel o 24-48 tisíc, to minimálně.
No a investovat se vám nevyplatí, protože za šest let může být kurz akcií zrovna někde, kde se vám to nebude hodit.
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.05.13 20:20
avatar

podle mě jsou všechny bankovní produkty k tomu, aby banky ještě více zhohatly a lidé zchudli. Na trhu investic pokud se nebavíme o rizikových akciích je to bída.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.06.13 00:04
avatar

V první řadě si musíte ujasnit, co vlastně chcete. Zda spoření nebo pojištění. Kočkopes "životní pojištění" je pro klienta nejhorší volba jak pro spoření, tak i pro pojištění. Na tomto produktu má zaručený prospěch a zisk jedině poskytovatel.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.06.13 09:32

Děkuju za Vaši odpověď, ostaním také, ale takové umím taky. Máte pravdu, kočkopes je blbost. Zkuste prosím samostatnou nabídku pro spoření a samostatnou pro pojištění. Děkuji

Datum: 01.06.13 12:23
avatar

Já bych se snažila zajistit si co nejlevnější bydlení a nové vybavení domácnosti. Najednou, současně se začnou sypat a kazit věci, které jsme pořizovali současně- ložní prádlo, elektrospořebiče, kuchyňské nádobí, sedačka, madrace atd. ;) Měla jsem důchodové připojištění, které opravdu vydělávalo, 10let před odchodem do důchodu. Příspěvky státu a zhodnocení tvořilo třetinu konečné částky. 2x jsem spoření obnovovala tím, že jsem vybrala jen část a ze zbytku založila nové, na 5 let. Pak se to, jako všecko, pos.ralo a dnešní vyúčtování je tištěno na papíru z cibule. Jen pro slzy. *plac*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: tereza2013*
Datum: 01.06.13 16:48

Dobrý den,
je chválihodné, že se zajímáte o toto aktuální a důležité téma. Možností je více, je složitější doporučit konkrétní produkt, pokud neznám další souvislosti. Rozhodně nedopourčuji zvolit jako spořící produkt na důchodové zajištění životní pojištění, i když jako takové, pokud je nastaveno tak, aby krylo rizika, která potřebujete krýt, a částka Vám nerujnuje měsíční rozpočet, není na škodu. (Pokud by jste přesto trval na spoření přes důchodové připojištění, doporučuji Allianz produkt Rytmus) Pokud akceptujete určitou míru rizika, doporučuji částku rozložit do fondů kolektivního investování, např. společnost Conseq (vzhledem k poměrně krátkému horizontu - konzervativní portfolio - velmi nízké riziko poklesu vývoje) Při vkladu 60.000 Kč na 6 let a pravidelných vkladech 2000 Kč na 6 let, bude konečná hodnota investice 234.400 Kč. Zvolíme-li vyvážené portfolio, můžeme dostat na konci částku 252.300 Kč. K penězům navíc budete mít přístup (likvidita do 14 dnů samozřejmě bez jakékoli sankce) Pokud budete chtít zaslat konkrétní modelace, případně se poradit důkladněji, zašlete svojí mailovou adresu. Ano, jsem finanční poradkyně:) Tereza

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.06.13 15:44
avatar
Nechci nijak zpochybňovat rady Terezky jako finanční poradkyně, ale nejde říct, kolik budete mít v době, kdy budete peníze chtít vybrat právě tolik či tolik na účtu, poněvadž to ani nejde. Stačí se podívat do roku 2008, kdy se předpovídal obrovský růst na trzích, jen pár jedinců predpovidalo splasknuti bubliny a ti spíš byli k smíchu, poněvadž šli proti většině. Bublina ač plná optimismu splaskla a alespoň u nás vládne stále medvědí trh. V roce 2008 fondy prodělaly pres padesát procent a kdo tam měl peníze, dodnes je nemá zpět. Další věc jsou poplatky, fondy nejsou jistene jako vklady u bank atd. Fond nebo akcie je treba vnímat dlouhodobě, tudíž dle tohoto pak muzu vnímat riziko nebo pokles trhu jako celku. Nejde říct,, ze za šest let vyberu tolik a tolik se zhodnocením takovým a takovým, protoze časově nejde určit, ze zrovna v te době, kdy budu chtít peníze vybrat, bude "kurz" hodně vysoko. On může být taky hodně nízko, vrátit na původní hodnotu se může za dalších hodně let, kdy ja ztratím hodně na inflaci a defacto prodělám. Sám investuju do akcií přes dvacet lez, z hlediska dlouhodobého se to vyplatí, ale přijde takové období jako od roku 08 do teď, takže ze strednedobeho hlediska se to vyplatit nemusí. Nicméně teď je dobra doba na nákupy, zvláště dividenfovych titulů, ale ta dobrá doba byla i před pěti lety, že... jenže to jsou investovane peníze dlouhodobě, do důchodu mám nejmíň dvacet let a jsou to peníze, které nebudu potřebovat ted nebo za dva roky, či za čtyři, na to mám spořící účet. Ten jsem vám radil uz nahoře, protože takhle jednoduše to nejde říct, kamnejlepe investovat. Pět šest let je krátká doba a to spořící účet zcela splňuje. Vklad máte jisteny ,sice prodelate na inflaci, ale budete mít na duchod, neplatíte žádné poplatky, tedy výdaje navíc a máte pocit bezpečí a peníze kdykoliv k dispozici. U fondu sice taky, ale míra zisku a rizika je úplně někde jinde. Cca před rokem a trictvrte tu proběhla vášnivá diskuze ohledne investování do zlata , kdy růst zlata několik měsíců v rade šel nahoru, s tim i obliba tohoto kovu a kdyz dobýval hranici 1900dolaru za unci , všichni radili kupovat, zlato ještě poroste, zatímco ja jsem radil prodávat a byl jsem pro smích. Dnes se zlato pohybuje okolo 1350-1400 dolarů a i dnes říkám, ze zlato půjde eště níž. Takže ten kdo nakoupil nahoře, dnes ztrácí cca 30% svých peněz. Možná se za hodně let zlato podívá na svá maxima, ale za těch hodně let bude i velká inflace. Taky je třeba vzít v potaz kurz czk/usd protože zlato je vázané na dolar. Tento kurz ještě ČNB drží zkrátka, ale az povolí otěže, koruna bude dále posilovat a zlato ještě více ztrácet hodnotu.
doplněno 02.06.13 16:08: http://m.poradte.cz/spolecnos…z-do-zlata-je-to-rozumne.html
Ohodnoceno: 1x
 
Od: karjala*
Datum: 05.06.13 00:14

60 tis. - určitě bych je nedávala na investice, protože můžete trefit vysokou cenu, která bude x let klesat a pak nebudete mít nic. Např. kdo před půl rokem dal na rady novin a investoval do zlata, teď bulí a modlí se. Doporučuji stavebko, pokud ho nemáte. Je to sice produkt, který má stále horší podmínky, ale pořád ještě je tam relativně dobré zhodnocení (kolem 5 %). Vyberte si nějakou variantu, kde to hodnotí 2 %. Tam úrok aspoň pokryje poplatky. Pokud tam dáte celou částku najednou, tak myslím že Modrá pyramida má akci, že když vložíte jednorázově alespoň 20 tis., tak vám zaplatí poplatek za uzavření (ověřte si to na netu). Pokud tam dáte celých 60 tis, pak nebudete muset 3 roky nic vkládat a budete mít plnou státní podporu.

Případně můžete zvolit nějaký termínovaný vklad. Klidně u družstevních záložen - v tom případě se podívejte na FPV.CZ, které družstevní záložny jsou ze zákona pojištěny. Při výběru vnímejte nejen výnos, ale koukněte i na vstupní poplatky do družstva (abyste nezaplatil 15 tis. )

1000 - 2000 Kč měsíčně - můžete rozložit do investic, pokud nerozumíte přímým investicím (že byste sám kupoval akcie, dluhopisy, komodity, ..), můžete jít přes fondy kolektivního investování - nabídne vám je každá banka jako produkt svých investičních společností. Pravidelnost investic vám snižuje riziko načasování. Nízké riziko mají fondy peněžního trhu, ale také mají hodně mizerné výnosy, lepší budete mít spořicí účet. No a něco můžete dát do dluhopisových fondů, případně smíšených, ale aby tam nebyl podíl akcií přes 50 %. Vzhledem k tomu, že je to jen na 6 let, bych dala tak 2/3 do spoř. účtů a 1/3 do dluhopisového či smíšeného.

Co se týká pojištění - utáhnete z nemocenské rodinné výdaje? Pokud ano, pak není potřeba úrazovku ani životní pojištění. Pokud ne, měl byste se zajistit. Počítejte s tím, že pokud Vám chybí 6 let do důchodu, budete pro pojišťovnu v životním pojištění hodně rizikový a bude to hodně drahé. U úrazovky věk nehraje roli, ale tam musí být původcem vždy úraz. Např. pokud budete mít pojištěnou neschopnost na úrazovém pojištění a budete mít neschopnost z důvodu zápalu plic, tak vám nikdo nic nedá.

Investiční životní pojištění - srač... největší, 2 roky pojistného narvete pojišťovně do křtánu, další 4 roky budete zhodnocovat stejně jako fondy, akorát budete platit daleko víc za správu. Takže v takhle krátkém období se vám to nevyplatí ani za pomoci daňového odpočtu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.