Dohoda o pracovní činnosti

Od: Datum: 31.05.13 08:57 odpovědí: 3 změna: 01.06.13 02:20
avatar

Dobrý den Vám všem,

mám otázku na dohodu o pracovní činnosti. Smlouvu jsem podepsal a za výkon sjednaných pracovních činností poskytne zaměstnavatel odměnu ve výši 150kč/h. Konkrétní příklad : odpracoval jsem za měsíc 15h 55minut, nemám podepsanou slevu na dani, přestože jsem student a výplatu jsem dostal 1450kč. Vím, že se počítá srážka na dani 15%(jen nevím jestli od základu nebo celkové částky), ale jaké další srážky jsem opoměl? Roli asi nehraje, že pracovní doba je zhruba 3x týdně po 1,5 hodině...nebo taky?

Pokud by mi to mohl někdo vysvětlit, byl bych rád - hledal jsem po internetu, ale jasné mi to stále není.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: scorpio*
Datum: 31.05.13 09:40

Záleží na tom, jak ti zaměstnavatel hodiny počítá, pokud započítává pouze celé hodiny, nebo i části. Pokud by počítal tebou udaných 15 hodin a 55 minut tak buď bude počítas s 15 nebo s 16 hodinymi x 150,- - 15% daně. Důležité je zda máš dohodu o pracovní činnosti nebo dohodu o provedení práce. Pokud opravdu o pracovní činností, tak se ti odečítá ještě sociální a nevím zcela jistě zda i zdravotní. Pokud bys měl dohodu o provedení práce tak pouze záloha na daň. Ovšem měl bys omezen rozsah práce pouze na 300 hodin za rok pro jednoho zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 31.05.13 10:15
avatar

Podle všeho je to výdělek do 2500, což znamená bez odečtu za sociální a zdravotní ikdyž je to dohoda o pracovní činnosti nepletu-li se. Ohledně počítání celých hodin nevím,ale mohlo by to být ono.

Díky moc za rychlou odpověď .:)

Datum: 01.06.13 02:20
avatar

Opravdu máte podepsánu dohodu o pracovní činnosti? Mně to vychází jako vypočteno ze mzdy na základě pracovní smlouvy.

Vypadá to, že Vám zaměstnavatel započetl jen 14 hodin, Vaše hrubá odměna činí 2.105 Kč.

Zaměstnavatel si možná neuvědomil, že se od 1. ledna 2012 zvýšila hranice odměny, z níž se neodvádí zdravotní a sociální pojištění z 2.000 Kč měsíčně na 2.500 Kč měsíčně, a odvedl za Vás zdravotní i sociální pojištění.

___ Zaměstnavatel musí vyplatit odměnu za skutečně vykonanou práci, sčítají se i zlomky hodin. Ohlídejte si, aby Vám zbývající hodiny zaplatil v následujícím měsíci.

Dále doporučuji podepsat prohlášení k dani zpětně. Pokud není prohlášení podepsáno, odvádí zaměstnavatel z odměny do 5.000 Kč daň srážkovou, kterou by Vám už nikdy nikdo nevrátil.

Podepíšete-li prohlášení, bude se i z nižší odměny strhávat daň zálohová, případně Vám daň pokryje sleva na poplatníka a na studenta.

S podepsaným prohlášením nebudete až do téměř 12.000 Kč měsíčně platit daň (z 12.000 Kč byste zaplatil 10 Kč na dani).

Zaměstnavatel Vám sice v následujícím měsíci sraženou daň nevrátí, ale vrátí se Vám v ročním zúčtování daně (musel byste posledního zaměstnavatele v r. 2013 písemně požádat o provedení ročního zúčtování daně a písemnou žádost mu doručit do 15. února 2014 včetně).

Nebo si můžete po skončení roku sám podat daňové přiznání.

V obou případech budete moci slevu na poplatníka i na studenta uplatnit za celý rok 2013.

___ Obrázek: V tabulce je výpočet odměny a odvodů, pod tabulkou jsem uvedla výši možných slev na dani.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.