Dědictví po vlastním otci se kterým se vůbec

Od: Datum: 29.05.13 20:31 odpovědí: 8 změna: 01.06.13 21:07

s vlastním otcem se od děctví nestýkám,mám nárok jednou po něm dědit?i se mnou má 3potomky všem je více jak 18let


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.05.13 20:37
avatar

Pokud se bude jednat o dědění ze zákona (nebude-li sepsána závěť), bude každý z potomků dědit jednu třetinu předmětu dědictví. Jestliže otec bude pořizovat závěť, může se stát, že vás otec vydědí z důvodu, že jste mu neposkytl potřebnou péči. V tom případě byste nedědil.

doplněno 30.05.13 13:51:

Na rozdíl od Kapky si myslím, v tomto případě by vydědění prošlo bez problémů. Co říká obč. zákoník? Zůstavitel může vydědit potomka, jestliže

a) v rozporu s dobrými mravy neposkytl zůstaviteli potřebnou pomoc v nemoci, ve stáří nebo v jiných závažných případech,

b) o zůstavitele trvale neprojevuje opravdový zájem, který by jako potomek projevovat měl,

c) byl odsouzen pro úmyslný trestný čin k trestu odnětí svobody v trvání nejméně jednoho roku,

d) trvale vede nezřízený život.

Jsem přesvědčen, že vyděděnec by v našem případě vydědění podle písm.b) mohl jen těžko rozporovat.

doplněno 30.05.13 14:07:

Je však pravdou, že samotný nezájem o svého otce ještě nemusí zakládat oprávněnost vydědění. Je třeba posuzovat věc s přihlédnutím ke všem okolnostem. Jak uvádí Nejvyšší soud v jednom ze svých rozhodnutí: je-li skutečnost, že potomek trvale neprojevuje o zůstavitele opravdový zájem, důsledkem toho, že zůstavitel neprojevuje zájem o potomka, nelze bez dalšího dovodit, že by neprojevení tohoto zájmu potomkem mohlo být důvodem k jeho vydědění". Jedná se o takové případy, kdy potomek až po smrti zůstavitele zjistí, že je jeho přímým potomkem nebo kdy v důsledku chování zůstavitele vůči potomkovi není v rozporu s dobrými mravy skutečnost, že potomek neprojevuje o zůstavitele zájem.

Takže bez důkladné znalosti okolností případů, nelze jednoznačně předvídat, zda by vydědění bylo napadnutelné, či nikoli.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 01.06.13 21:07
avatar

Samozřejmě váš rozbor je jako vždy perfektní, jen jste možná přčehlédl, že otec má asi manželku, která by taky dědila, takže ze zákona by každý dědil čtvrtinu. Nebo jsem něco přehlédl?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.13 20:39
avatar

Máte, jste neopomenutelný otcův dědic. Musel by Vás vydědit a to není tak jednoduché udělat...

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 01.06.13 20:08

Otec zcela určitě napíše vydědovací závěť. Protože však naše soudnictví je nevyzpytatelné, tak pro jistotu před svou smrtí veškerý majetek převede na manželku a děti, s kterými žil ve společné domácnosti, takže po něm nic nezbude.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.05.13 21:10
avatar

máte nárok na dědictví ale nejdřív se informujte zda neměl váš otec dluhy, dědí se i ty,bohužel

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jirbar*
Datum: 30.05.13 13:31

Pokud bude otec rozumný vůči ostatním sourozencům, tak napíše vyděďovací závěť. Ono totiž neznat otce spoustu let, ale škrábat se co po něm zbyde, o něčem vypovídá.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: lujs®
Datum: 30.05.13 13:54
avatar

Jirbar a Bruno2: myslíte si že tazatel jako malej kluk si jen tak mýrnyx týrnyx řekl ,,tak a teď se nebudu s otcem stýkat "?!?!?!? *zed**zed**bzum*

Ohodnoceno: 2x
 
Od: jirbar*
Datum: 30.05.13 14:02

Co s tím chce autor říci. Od 18 let je plnoletý, nebo snad ne. A taky jsem si nevšiml, že by psal, že by to bylo naopak. Ano ve většině případů zapracují mamičky. Takže znova. Od 18. je plnoletý.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.