Podpora v nezaměstnanosti

Od: Datum: 29.05.13 14:51 odpovědí: 21 změna: 10.07.13 11:16

Dobrý den,

mám dotaz, zda mám nárok na podporu, když jsem pracoval od 1.6. 2011 - 30.9. 2012 (ukončení období na dobu určitou) , potom jsem byl 2 měsíce na pracáku a od 1.12. 2012 - 31.5. 2013 mám zase práci, ale končí mi smlouva na dobu určitou. Mohu jít v pondělí na pracák a mám nárok na podporu? Co jsem našel na webu, tak stačí za poslední 2 roky odpracovat aspoň rok, což splňuju, ale nikde jsem se nedočetl, jaky ma vliv na to, že jsem byl 2 měsíce na úřadu práce.

Děkuji moc všem za odpovědi


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: radpracant
Datum: 29.05.13 14:57

V zákoně jsem našel tenhle paragraf:


§ 48

Uchazeč o zaměstnání, kterému v posledních 2 letech před zařazením do evidence uchazečů o zaměstnání neuplynula celá podpůrčí doba a po uplynutí části podpůrčí doby získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění podle zvláštního právního předpisu32g) v délce alespoň 3 měsíců, má nárok na podporu v nezaměstnanosti po celou podpůrčí dobu. Jestliže získal zaměstnáním nebo jinou výdělečnou činností dobu důchodového pojištění v délce kratší než 3 měsíce, má uchazeč o zaměstnání nárok na podporu v nezaměstnanosti po zbývající část podpůrčí doby. Současně musí být splněna podmínka celkové doby předchozího zaměstnání [§ 39 odst. 1 písm. a)].

To je přesně můj případ, nebo se pletu?

Od: radpracant
Datum: 29.05.13 17:43

No našel jsem si to sám, ale může mi to aspoň někdo potvrdit? Pochopitelně někdo kompetentní, ideálně právník.

Děkuji. :)

Od: pt®
Datum: 29.05.13 18:59
avatar

Na podporu máte nárok, pokud během posledních tří let /nyní asi během dvou let/ máte odpracováno 12 měsíců. Vy jste v prním pr. poměru odpracoval 4 měsíce a v druhém pr. poměru 6 měsíců, pokud jste před tím žádný pr. poměr neměl, nebudete mít nárok na podporu v nezaměstnanosti, protože jste nesplnil podmínku odpracovaných 12 ti měsíců. - pt

doplněno 29.05.13 19:53:

"radpracant", tak vidíte, já Vám to chtěla upřenit, když jste čekal celé odpoledne na odpověď a ještě jsem to datum viděla špatně. Ale teď už půjdete v klidu spát.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radpracant
Datum: 29.05.13 19:10

Asi jste se spletla, v tom předchozím jsem odpracoval rok a 4 měsíce, nikoli pouze 4 měsíce. Jinak zákoník jsem si přečetl, jen chci potvrzení od člověka, který s tím má zkušenosti nebo tomu rozumí. Takže jsem to asi pochopil správně, je to tak?

Datum: 29.05.13 19:10
avatar

To je bohužel častý omyl, Pt. 12 měsíců v posledních dvou letech musí být hlavně důchodově odpojištěno, tím vzniká nárok na podporu.;)

doplněno 29.05.13 19:15:

K dotazu - za předpokladu, že máte oba dva poměry důchodově odpojištěné, nárok na podporu nesjpíš máte (dohromady jste odpracoval v posledních dvou letech 15 měsíců, pokud dobře čtu, k přiznání podpory jich potřebujete mít 12 právě důchodově odpojištěných.

Neuvádíte ale žádné podrobnosti (nemocenské apod.).

doplněno 29.05.13 19:17:

V tom případě oboje doložte a nárok tímto získáváte:)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: radpracant
Datum: 29.05.13 19:15

Ano, mám placené důchodové pojištění od obou zaměstnavatelů a nebyl jsem nemocný.

Od: radpracant
Datum: 29.05.13 19:21

Ať počítám jak počítám, Mám k 31.5. 2013 odpracovány 2 roky bez 2 měsíců. Tedy 22 měsíců. A nemocný jsem byl jenom letos, dohromady asi měsíc, tedy jestli to na to má nějaký vliv.

Od: radpracant
Datum: 29.05.13 19:34

Myslel jsem si to, ale nejsem právník. Důchodové listy si ukládám od začátku, takže doložit to nebude problém a od minulého zaměstnavatele mám kopie, ten současný mi to dá během příštího týdne, ale děkuji. Ze začátku jste mě trochu vyděsila.

Tedy ještě jednou selsky: Když jsem loni vyčerpal jen necelé 2 měsíce (nastoupil jsem v půlce listopadu, ale nechtěl jsem to komplikovat), tak mi stačí mít doloženo minimálně 3 měsíce důchodového pojištění, což splňuji dostatečně, je to tak?

Já už novou práci mám, ale není to ještě jisté, tak nechci nic podcenit,

Děkuji všem za odpovědi a potvrzení. :)

Datum: 29.05.13 19:38
avatar

Je to tak, jak je uvedeno v § 48, ten se vztahuje na Vaši situaci. Budete mít nárok na celou podpůrčí dobu. Vy jste si vlastně odpověděl správně úplně sám.:)

Ohodnoceno: 1x
 
Od: radpracant
Datum: 29.05.13 19:40

Jasný, jen jsem chtěl mít jistotu od Vás, ale některé kolegyně mě ze začátku spíš vyděsily a já hledal, co jsem přehlédl. :) :) :)

Datum: 29.05.13 19:40
avatar

Taky jsem blbec, nevím, co jsem počítala:D, máte 22 odpojištěných měsíců, což je pohoda, i kdybyste marodil půl roku:)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: radpracant
Datum: 29.05.13 19:59

V pohodě, možná proto jsem se nad tím ještě jednou zamyslel a všechno si důkladně spočítal, což není nikdy na škodu. :) :)

Od: ron*
Datum: 29.05.13 19:20

Dobrý den.

Já jsem spočítala, že jste v posledních dvou letech odpracoval 22 měsíců. Pokud obě tato zaměstnání zakládala účast na důchodovém pojištění, tak nárok na podporu máte. Dle mého názoru máte nárok na celou další podpůrčí dobu, od poslední evidence jste odpracoval 6 měsíců (znovu podmínka - zaměstnání musí zakládat účast na důchodovém poj.).

Zde srozumitelný odkaz: http://www.epravo.cz/top/clan…ne-nezamestnanosti-81867.html

doplněno 29.05.13 19:26:

Ještě nezapomeňte ohlásit své zdravotní pojištění skončení pracovního poměru a zahájení evidence na ÚP.

doplněno 29.05.13 19:40:

oprava: zdravotní pojišťovně.

Mám zkušenosti, že ne každý Úp práce tuto povinnost žadateli připomene.

Ohodnoceno: 4x
 
Od: radpracant
Datum: 29.05.13 19:24

Podle mě jste to spočítala dobře. :) Však jsem hned na začátku vlákna uvedl paragraf 48, který to celkem jasně vysvětluje, jen jsem chtěl mít jistotu od někoho, kdo v tom má praxi, nebo osobní zkušenost. :)

Od: radpracant
Datum: 29.05.13 19:36

Na pojišťovně, že (zdravotní)? Vím vím, už jsem to jednou absolvoval, ale to většinou na úřadě říkají a dávají k tomu papír.

Od: pt®
Datum: 29.05.13 19:30
avatar

"ron", děkuji za opravu, já to datum úplně přehlédla. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ron*
Datum: 29.05.13 19:39

Pt, není vůbec zač. Já to počítala nadvakrát, poprvé jsem došla také k jinému číslu.;)

Ohodnoceno: 1x
 

 

Od: radpracant
Datum: 29.05.13 19:41

Já to spočítal napoprvé a mě nikdo nepoděkuje a ještě jsem měl trochu vítr, že jsem si to blbě přečetl... :( :)

Od: ron*
Datum: 29.05.13 19:43

No, vy jste to nepočítal, ale odpracoval. :) A odpověděl jste si sám úplně správně.*palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: radpracant
Datum: 29.05.13 19:53

Pravda, spočítal jsem si to v hlavě, ale explicitně jsem to tu neuvedl, tedy až posléze. Právě proto, abych třeba nikoho neovlivňoval.

Ale děkuji Vám všem. Je milé, že se na internetu najdou ještě místa, kde k sobě ještě mohou být lidé navzájem slušní. :)

Od: ondik007
Datum: 10.07.13 11:16

ahoj odpovi mi nekdo jakou byhc dostat vysi podpory kdyz sem byl zamestnany od 15 ledna 2013 a ted mi konci v cervenci smlouva na dobu urcitou a neprodlouzi mi to? pred tim sem byl na pracaku splneny pul rok od evidence tedy mam,ale jakou vysi dostanu kdyz sem nedal vypoved a ani dohodu,ale ani oni mi nedali vypoved abych mel narok na 65-55-45%. Jsme ve firme ,kde to do posledniho dne taji a nechteji rcit jetsli smlouvu daji a posledni den pred 14 dny dovolene reknou uz nechod prej a na takove chovani fakt zvedavy nejsu,takze to spis nepodepisu.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.