Rodičovská a přivýdělek

Od: Datum: 28.05.13 21:01 odpovědí: 1 změna: 28.05.13 21:39

Dobrý den

Chtěl bych se zeptat. Manželka je ted od května na rodičovské dovolené. Jelikož máme méně financí. Tak v září by měla nastoupit do stejné práce co byla před mateřskou. Chci se jen zeptat, zda když by nastala situace, že zaměstnavatelka by jí dala výpověď pro nadbytečnost a ona se to dozvěděla dříve než jí dostane písemně může manželka ze dne na den odejít s práce? nebo musí dodržet nějakou smlouvu i přesto že je na rodičovské?

Lze rodičovskou kdykoliv změnit na druhého partnera? jestli ano v jakém časovém intervalu?

Je to trochu zamotané, snad se v tom vyznáte.

Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.05.13 21:39
avatar

Rodičovskou dovolenou (RD, volno na péči o dítě od zaměstnavatele) je zaměstnavatel povinen poskytnout maximálně do 3 let věku dítěte. Rodičovský příspěvek (RP, sociální dávka) lze pobírat až do 4 let věku dítěte.

Pobírání rodičovského příspěvku není vázáno na čerpání rodičovské dovolené. Tzn., že Vaše manželka klidně může nastoupit zpět do práce a dále pobírat RP.

___ Nastoupí-li Vaše manželka zpět do zaměstnání, skončí automaticky RD, takže by už nebyla chráněna před výpovědí pro nadbytečnost.

Další možností by bylo ze stávajícího zaměstnání zůstat nadále na RD a sjednat se zaměstnavatelem další pracovní smlouvu, DPČ nebo DPP (muselo by však jít o jiný druh práce, než je v pracovní smlouvě).

___ Odejít ze zaměstnání ze dne na den by manželka mohla pouze v případě písemné dohody o rozvázání pracovního poměru. Tuto dohodu lze uzavřít jen pokud s ní souhlasí obě strany.

Manželka by ale mohla zaměstnavatele písemně požádat o poskytnutí další RD. Až do 3 let věku dítěte by zaměstnavatel musel žádosti o RD vyhovět.

___ Rodičovskou dovolenou mohou čerpat oba rodiče, a to i souběžně. RP však náleží pouze jednou.

Ohledně možného převodu RP z jednoho rodiče na druhého (mělo by to být alespoň na měsíc) doporučuji se informovat na kontaktním místě úřadu práce, který jej vyplácí.

___ Viz: Rodičovský příspěvek

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.