Zamestnavatel nema praci a nechava me doma

Od: Datum: 28.05.13 19:56 odpovědí: 5 změna: 29.05.13 17:36

Dobry den,
chtel bych se timto zeptat na jakou nahradu mzdy mam narok v pripade, ze zamestnavatel pro me nema praci na dany den praci a jen mi sdeli den predem, ze zitra nikam nejdu, jelikoz nic nema praci?
Pracuji jako monter oken a vrat a ve smlouve mam uvedeny pocet hodin a minimalni mzdu.
Predem dekuji za jakoukoliv radu ci pomoc.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ar*
Datum: 28.05.13 19:59

Bývalo to 60%.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.05.13 20:02
avatar

http://www.mpsv.cz/ppropo.php?ID=IPB042 Pokud jsem to dobře četla je to nejméně 60%.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 28.05.13 20:07
avatar

60 % se vztahuje k prostojům zapříčiněným nepříznivými povětrnostními vlivy (viz ZP, § 207 písm. b).

Na tento případ se podle mne vztahují § 208 a 209 (= podle mne budete mít nárok na náhradu mzdy ve výši průměrného výdělku).

___ Jiné překážky na straně zaměstnavatele (ZP, § 208)

doplněno 28.05.13 20:31:

Poznámka: Vycházím z předpokladu, že o dohodě mezi zaměstnavatelem a odborovou organizací nebo o vnitřním předpisu by tazatel věděl, takže by se zde neptal.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ricardus*
Datum: 29.05.13 17:25

Dekuji za odpovedi. jen jeste upresnuji, ze zadna odborova organizace ve firme neni. Jsem na HPP zamestnan pouze ja a pak mam kolegu, ktery funguje brigadne. Jeste by me zajimalo jak postupovat v pripade, ze mi tyto dny zamestnavatel treba nebude chtit zapatit?

Od: radpracant
Datum: 29.05.13 17:36

Já bych se tak jako tak poohlížel někde jinde. Může to být dočasné, ale nemusí, už jsem to taky zažil. Posílání domů bylo první varování.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.