Byt a dědictví

Od: Datum: 28.05.13 18:49 odpovědí: 7 změna: 29.05.13 09:12
avatar

Dobrý den, měl bych na vás poměrně složitou otázku, snad mi dokáže někdo odpovědět. Byl bych velice vděčný. Začnu tedy od začátku...

Otec mé přítelkyně vlastnil několik let panelákový byt, tedy spíše vlastnil podíl v družstvu který ho opravňoval užívat bytovou jednotku. Celý panelák je totiž odkoupený a je tam zavedeno družstvo...Měl právo tento podíl prodat, dá se říct, že byl byt v jeho vlastnictví, dnes se to myslím skoro nelyší, jak v jakém družstvu...ale zajímá mě jedna věc. Tento podíl se vším všudy přepsal, na svojí dceru v jejích 18 letech, ale má 4 dcery, z toho se dvěma bydlel a se dvěma se vůbec nestýkal už hromadu let + bydlel se svou přýtelkyní ( s těmi co bydlel, tak ty měl se svojí přítelkyní, zbylé dvě dcery měl daleko předtím s nějakou jinou ženou). Podíl přepsal na mou přítelkyni a rok potom umřel. Jeho přítelkyně ( máma mé přítelkyně - nebyli svoji ) říkala, že za půl roku bude soud ohledně dědictví apod. a že příjde někdo k mé přítelkyni do bytu a že za každých 100 000 z ceny bytu, se dává poplatek nějakých 2000 snad jako dědická daň nebo co a že pokud to nebude schonpá uhradit a uhradí to rodina těch zbylých dvou dcer se kterými se nevídal, tak jí byt seberou a převedou na ty dvě dcery, jelikož to zaplatili ony...já myslím, že když ho táta převedl ještě před svou smrtí, nemají na byt vůbec žádný nárok a že se nebude byt týkat dědictví, jelikož je už její, ale nevím. Prosím o info někoho kdo se v tom vyzná a třeba v tom i dělá, budu moc vděčný! Děkuji předem!


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 28.05.13 19:11
avatar

Nenechte se vystrašit. Předmětem dědictví je pouze majetek, který otec vaší přítelkyně zanechal. Jestliže převedl družstevní podíl na svou dceru, pak tento byt (podíl) nebude předmětem dědictví, notář se jím nebude zabývat a žádná daň z tohoto majetku se platit nebude. Důležité je pouze to, abyste měli k dispozici doklad o převodu bytu. Jestliže tento doklad máte, můžete klidně spát, nic vám nehrozí.

doplněno 28.05.13 19:35:

Pro úplnost jen dodám, že pokud neexistuje závěť, měli by všichni dědici o majetek, který zůstavitel zanechal, podělit rovným dílem. Ale pokud jedna dcera (vaše přítelkyně) obdržela od otce družstevní podíl darem, pak se k tomuto daru při dělení pozůstalosti přihlédne. Jestliže byl družstevní podíl převeden úplatně, pak se dědictví vypořádá tak, že všichni obdrží stejný díl. Ale myslím, že vás to nemusí nijak trápit. Důležité je to, že přítelkyně o byt nemůže přijít.

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 28.05.13 19:17
avatar

Děkuji moc za odpověď, věřím, že se mohu spolehnout a vyřídit přítelkyni a její mámě dobrou zprávu

Datum: 28.05.13 19:39
avatar

Teď nevím jak tomu mám rozumět, prosím o upřesnění: Jak myslíte, že se k tomu přihlédne? Ano podíl na ní přepsal. A nerozumím slovu úplatně a že všichni obdrží stejný díl, to jsem pochopil tak, že ten byt se rozdělí mezi všechny 4?

Datum: 28.05.13 19:49
avatar

Ne! Byt není předmětem dědictví. O byt se s nikým přítelkyně dělit nebude. Dělit se bude pouze majetek, který je předmětem dědictví (peníze, auto, elektronika apod - majetek, který patřil otci v době smrti). Pokud otec na dceru převedl byt úplatně (tzv. byt jí prodal), bude jí náležet čtvrtina pozůstalosti, t.j. majetku, který otec vlastnil v době smrti. Pokud jej dostala darem, notář k tomuto majetku přihlédne a vaše přítelkyně neobdrží 1/4 pozůstalosti (peněz, šperků, elektroniky apod.) nýbrž ten její podíl bude pokrácen. Bytu se řízení o pozůstalosti vůbec nebude týkat.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: met
Datum: 28.05.13 19:53

Jo takhle, aha, dobře rozumím, děkuji moc

Datum: 28.05.13 20:00
avatar

Bruno Vám odpověděl jasně, byt do dědictví nepůjde (patří Vaší přítelkyni, nikoliv zemřelému), Vaše přítelkyně se o něj s nikým dělit nebude.

Je však možné, že z dědictví obdrží jen část

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.05.13 09:12
avatar

A co se týká dědické daně, dědicové z první skupiny (příbuzní v řadě přímé a manželé.) platí dědickou daň nula procent, čili nic. To se týká vaší přítelkyně, nikoli její matky, ta z hlediska příbuzenství není formálně nic, ale pokud není závěť, nic nedědí a tedy také nic neplatí.

Jakási platba daň, by přicházela v úvahu při tom převodu, ale to by mělo být již vyřízeno, a ,jak praví ostatní, s dědictvím to nemá . co dělat. (Mimochodem jestli dočlo k převodu družstevního podílu, to je něco úplně jiného než činí cena bytu; podíl se s lety amortizuje . Platí přítelkyně daň z nemovitosti? Je člen společenství vlastníků? Pokud ne, byt jí nepatří, patří družstvu a ona v něm bydlí na základě vlastnictví podílu. V buducnu by mohla eventuálně byt odkoupit, možná by při koupi byl doplatek nulový a platila by jen nějaké správní poplatky. Ale znovu, to jsou úplně jiné záležitosti a s dědictvím to nemá nic společného, krom eventuálního přihlédnutí při dělení zbytku dědictví.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.