Jaký trest za neplacení výživného?

Od: Datum: 26.05.13 17:27 odpovědí: 13 změna: 31.03.14 09:16

Zdravím, byl jsem nucen podat na svého otce trestní oznámení za neplacení výživného. Teď mě neustále otravuje s tím, bych to stáhl, že jinak si půjde sednout. Jak zjistit, zda-li tomu tak opravdu je? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mike32*
Datum: 26.05.13 17:29

Raálná hrozba tu je ... záleží na tom jak dlouho už neplatí a zda vůbec a nebo aspon i stovku měsíčně ...

doplněno 27.05.13 12:09:

Já jsem studoval a od táty jsem dostával 500.-kč kapesné na měsíc ( u soudu by mu stanovily podstatně víc ) ... V životě by mi nenapadlo ho kvůli tomu hnát před soud ... raději jsem si našel brigádu při škole a vydělával si sám ...

doplněno 27.05.13 12:15:

Nutno dodat, že se s mou matkou takto dohodl ... alimenty neplatil a kapesné ( 500.-kč ) mi předával jednou měsíčně osobně ...

A já byl dohodnutý s matkou, že si budu přivydělávat brigádně a tudíž se budu živit sám ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.13 17:37

tak samozřejmě, právě proto se TO podává, aby byl neplatič potrestaný *nevi* na to je jednoduchá odpověď: ať zaplatí, soud k tomu nepochybně přihlédne a sednout si nepůjde.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.13 17:41
avatar

radím neustupovat a nenechat se vydírat, jestli otec vydělává tak až platí, každý otec má odpovědnost za své děti proč jen matka? radím vytrvat a neustupovat

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.13 17:43
avatar

Trestní zákoník neplacení výživného řeší takto:

(1) Kdo neplní, byť i z nedbalosti, svou zákonnou povinnost vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na jeden rok.

(2) Kdo se úmyslně vyhýbá plnění své zákonné povinnosti vyživovat nebo zaopatřovat jiného po dobu delší než čtyři měsíce, bude potrestán odnětím svobody až na dvě léta.

(3) Odnětím svobody na šest měsíců až tři léta bude pachatel potrestán, vydá-li činem uvedeným v odstavci 1 nebo 2 oprávněnou osobu nebezpečí nouze.

Jestliže otec ještě nebyl trestán, dalo by se počítat s podmíněným odkladem výkonu trestu. O tom tr.zák.: Soud může podmíněně odložit výkon trestu odnětí svobody nepřevyšujícího tři léta, jestliže vzhledem k osobě a poměrům pachatele, zejména s přihlédnutím k jeho dosavadnímu životu a prostředí, ve kterém žije a pracuje, a k okolnostem případu má důvodně za to, že k působení na pachatele, aby vedl řádný život, není třeba jeho výkonu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.05.13 18:40
avatar

Také zdravím. Není způsob z otce dlužné výživné vymoci? Co podat návrh na exekuci? Pokud pracuje, exekutor mu dá výživné rovnou strhávat z platu. Od letošního roku může exekutor zabavit i řidičák za dlužné výživné...Není možnost spíš donutit otce platit? Ptám se na to proto, že pokud Váš otec bude potrestán odnětím svobody (nepochybuji o tom, že oprávněně) tak Vám to peníze nepřinese též žádné...V žádném případě neříkám, abyste TO stáhl a tím mu vyhověl, jen se ptám, zda jste zkusil všechny možnosti, které by Vám pomohly k vymožení dlužné částky a zajistily nadále placení výživného..Jen můj názor a pohled na věc.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jodo*
Datum: 26.05.13 22:13

A to vás hanba nefackuje, podávat na vlastního otce trestní oznámení? VY, byste měl přece živit jeho!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: uska®
Datum: 26.05.13 22:34

jodo . vy jte to přeně vystihl*zed*

Má-li otec platit výživné, znamená to, že syn je nezaopatřený např. student. Nedokáži si představit, že by student uživil sebe i otce. Vzpamatujte se. Pokud taková možnost existuje, tak zde dejte návod. Jistě se studentům bude hodit.

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 26.05.13 22:53
avatar

Jodo - soudíte a nic o situaci tazatele nevíte. On by měl živit svého otce? Otec si vyživovací povinnost vůči dítěti neplní a dítě by ho mělo živit? Těžko se dovolávat dobrých mravů na někom, kdo je sám nemá vůči druhým, nemyslíte? Vždyť syn chce jen to, nač ná nárok dle zákona. Otec se bude těžko dovolávat jakýchkoli práv, když se sám chová nezodpovědně a neplní, co mu ukládá zákon o rodině...

doplněno 26.05.13 23:55:

Kdyby neměl na výživné právo, pak by ho nemohl po otci vymáhat. A dle zákona o rodině platí, že rodiče mají ke svým dětem vyživovací povinnost, dokud studují a připravují se tak soustavně na budoucí povolání a nejsou schopny se samostatně živit. Takže z toho je jasné, že tazatel musí studovat a otec si neplní vůči němu vyživovací povinnost...Jakým způsobem by se měl tedy dovolávat svého práva? Vy píšete, že by měl živit naopak on svého otce...Co my víme o tom, jak se o něho otec staral, zajímal atd..Jak říkám, těžko soudit, na jedné straně je to, co ukládá zákon, na té druhé morální stránka věci...

Názory mohou být různé, tento je můj a mám na něj stejné právo, jako kdokoli jiný...

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jodo*
Datum: 26.05.13 23:04

Přesně tohle uvažování, mi způsobuje nevolnost. Neumím si představit, že bych na svého otce podal trestní oznámení, že mi neplatí. To bych šel radši hanbou skočit z mostu. Hlavně, že přesně víte, že pan je student, ačkoliv to vůbec nezmiňuje. Z jeho ležérního stylu psaní bych hádal, že o peníze nejspíš nouzi mít nebude. Ani romové, by se takhle k sobě nikdy nechovali.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 27.05.13 11:20
avatar

Jodo, pán se sice nezmiňuje nikde, že je student, ale pokud dovedete uvažovat, můžete si to logicky vyvodit. Proč? Když hoch má právo na výživné, určitě nebude doposud sám výdělečně činný. Tudíž zřejmě student, nebo dělá učební obor. Pokud by už byl hotov, neměl by na výživné nárok. Makal by! Jak prosté, že? Stačí se jen zamyslet. Ale zabolí to.

Naštěstí jsem nikdy podobnou situaci řešit nemusela, ale určitě to není nic příjemného být strhanou matkou, samoživitelkou, která vydělá pár tisíc. Pokud má tedy to štěstí, že má práci. Živí a šatí své děti, drží je ve škole či v učení. Kromě toho platí nájem, inkaso, telefon, složenky, drží děti ve škole /učňáku/. Určitě je jí těžko. Povedený tatínek odletěl od rodiny jako čmelák, dítě /děti/ nechal bez koruny na krku matce. Někde si žije, co vydělá, je jen jeho a pokud je veselé letory, má možná s více ženami další potomky.

Logicky: Matka vydělá 10 tisíc, otec 20 tisíc, mají 2 děti. A 30 tisíc k útratě. Když otec frnkne, a nic rodině nedává, najednou žije matka i obě děti jen z jejích 10 tisíc. Zažít byste to asi nechtěl. Já tedy také ne.

Potom není divu, že když se o syna nepostaral, syn se ve stáří nepostará o něho. Vždyť kdo seje vítr, sklízí bouři. Podobné chování syna bych vůbec neodsuzovala. Dokud není sám výdělečně činný, má nárok na výživu od OBOU rodičů. A otec selhal na plné čáře.

Jen ať si vymůže, na co má nárok. Když tatík nechtěl dávat dobrovolně, bude to holt povinně a s ostudou. Zavinil si sám, že to nechal dojít až tak daleko. Jaga.

Cikáni si pomohou k penězům jinak. Kromě pořádných dávek takřka na všechno také krádežemi. Snad byste nechtěl, aby tento hoch kradl poklopy z kanálů a urny na hřbitově a tím si přilepšoval? Jako to často dělají oni? *cert*

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 27.05.13 11:34
avatar

Příště uvažujte nebo si o tom něco zjistěte, než napíšete takovou hovadinu. Nárok na výživné má dítě pouze, pokud studuje a připravuje se tak na budoucí povolání.

Jo, taky si nedovedu předdtavit, že na tátu podám TO. Mám totiž skvělého tátu. Jenže každý to štěstí nemá, hodně chlapů umí děcko jen udělat a pak od něj utéct. Známé otec po rozvodu s její matku řekl, že ji nikdy nechtěl, že chtěl kluka, a jestli chce nějaký prachy, tak ať jde třeba šlapat, protože od něj neuvidí ani korunu, ať si třeba chcípne hlady. Krásná to slova milujícího tatínka na adresu šestnáctileté dcery, ne? Tak si výživné vymohla soudně, protože s takovým hajzlem se normálně jednat nedá.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: dada53*
Datum: 31.03.14 08:42

Ano je to tak,lepší je podat soudu návrh na stahování exekučně.Trestní oznámení mu jen ublíží tím že ho mužou odstoudit a zavřít a příjde o práci a pokud dostane podmínku a nebude mít s čeho platit výživné stejně platit nemusí!

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pawelrobertrak
Datum: 31.03.14 09:16

Vidim to take, ze lepsi bude vymahat pomoce exekutora. Muze zabavit plat, majetek nebo i ridicak. Na zabaveni ridicaku reaguje dluznici vyzivneho vetsinou rychle a potom vsechno zaplati. Kdyz bude ve vezeni, tak tam bude akorat na naklady nas vsech danovych poplatniku a penize za vyzivne od neho stejne zadne neuvidite. Pawel Robert Rak

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.