Výplata - problém

Od: Datum: 23.05.13 21:02 odpovědí: 10 změna: 24.05.13 19:15

zdravím, známému zaměstnavatel dluží několik měsíců výplatu...co byste mu poradili? Já bejsbolku, ale to asi není to pravé...*frajer*


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: vlasatec*
Datum: 23.05.13 21:08
Pokud má známý ještě kolegu můžou zaměstnavatele poslat do insolvence. Také by mohli pomoci na pracaku ale tam netuším jak to přesně je.
Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardino555*
Datum: 23.05.13 21:11

no...je to malá firma a lidi drží " ústa" v naději, že se peněz ještě dočkají, tudíž insolvence s případným kolegou asi neklapne...

Datum: 23.05.13 22:18
avatar

Záleží, jak je na tom majitel firmy. Sám si odtrhává od huby a snaží se aby firma přežila, nebo si jezdí v X6 na úkor zaměstnanců a směje se jim jak na něj dřou zadarmo? V prvním případě se dá jeho chování omluvit, v tom druhém lze použít pouze to, čeho se tito gauneři jediného bojí (napovím, že policie ani úřady to nejsou, ty jsou těmto lidem k smíchu a často je mají podplacené).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: jardino555*
Datum: 23.05.13 22:27

je mi to jasný...zákony jsou na dvě věci...

Datum: 23.05.13 22:34
avatar

A jaký má důvod pracovat několik měsíců zadarmo? Není lepší brát těch několik měsíců podporu a hledat si přitom jinou práci?

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jardino555*
Datum: 24.05.13 00:47

podporu, ale tu nedostane, pokud odejde sám...leda by se na pracáku odvolal na to, že nedostává plat...jestli to ovšem jde...

Od: tima
Datum: 24.05.13 09:19

Nebylo by lepší aby známý zašel na ÚP a zeptal se tam sám na konkrétní situaci? Všechno jde ,ale musí se chtít...

Taky nechápu jak může několik měsíců dělat zadarmo.Pokud má silné domácí zázemí (úspory,druhý plat),že mu jeho výplata nechybí,tak to potom chápu.Jinak nedostat mzdu, řeším to hned...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.05.13 09:41
avatar

Toto není pravda. Dle zákoníku práce § 56 může zaměstnanec okamžitě zrušit pracovní poměr, jestli-že zaměstnavatel mu nevyplatil mzdu nebo plat nebo náhradu mzdy nebo platu anebo jakoukoli jejich část do 15 dnů po uplynutí termínu splatnosti. V tomto případě se mu nárok na podporu v nezaměstnanosti krátit nebude. Takže já bych doporučovala toto udělat a dále zaměstnavatele písemně vyzvat k uhrazení dlužné částky do tehdy a tehdy. V případě, že dlužnou mzdu nevyplatí, bych ho upozornila na to, že jí budu vymáhat soudní cestou, čímž mu zbytečně navýším jeho výdaje (zaměstnanec by s žalobou na zaplacení uspěl). A dále bych zaměstnavatele upozornila, že dám podnět i ke kontrole inspektorátu práce. Poslat s doručenkou, kopii si schovat. Domnívám se, že zaměstnavatel nebude stát o problémy a dlužnou čásku uhradí. Takže v práci skončit a na ten pracák jít.

doplněno 24.05.13 09:43:

Reakce na @jardino dnes 00:47...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: olinlitomericko
Datum: 24.05.13 18:44

...24.května 2013...tohle snad zažilo 50% lidí v takzvané "České republice" neboli bordelu nad bordel, kdy neschopná vláda vlastním pracujícím lidem, kteří je živí, hází klacky pod nohy místo podání pomocné ruky...To jen tak na okraj. Nevím kdo mi to přesně říkal, ale na Pracovním Úřadě by měli vyplácet 75% části nevyplacené mzdy, kterou by měl vyplatit tkzv." zaměstnavatel ". Měla by to být forma " hmotné nouze ". Mě osobně dluží "vedení firmy" MENCL GUSS Roudnice nad Labem necelých 12 000,-Kč již přes 2 roky, nehledě na mzdy jejich stávajících zaměstnanců ... Někdo nahoře diskuse uvádí podat Podnět na Inspektorát práce-to se taky může, ale... Upřímně-kdyby tady vládl selský rozum, pravda, poctivost, spravedlnost a správný lidi byli na svých místech, tohle by se nestávalo...Hamižnost-sobectví-hledání děr v zákonech-podplácení-opovrhování druhými apod. je známkou debility některých lidí a přeju takovým lidem jen to nejhorší, aby spadli až na dno ...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.05.13 19:15
avatar

Stejně jako KapkaNaděje doporučuji napřed písemnou výzvu (nežádat, neprosit!), pokud zaměstnavatel v přiměřené lhůtě (stanovte mu cca 15 dnů), budete muset vymáhat soudně.

Současně bych zrušila pracovní poměr (pozor, to není výpověď) podle § 56, odst. 1 písm. b). Podle § 56, odst. 2 byste v takovém případě měl nárok na náhradu mzdy za dobu odpovídající výpovědní době (minimálně za 2 měsíce).

___ Jardino, ten, kdo zruší pracovní poměr podle § 56, nejenže má nárok na podporu, ale podpora se mu ani nebude krátit (podle zákona o zaměstnanosti jde o vážný důvod skončení pracovního poměru).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.