Ze sousedovi zahrady vytékají fekálie

Od: Datum: 23.05.13 19:46 odpovědí: 7 změna: 24.05.13 15:57

Dobrý den,

bydlím s rodinou ve starší družstevní vile v přízemí, kde máme samostatný vchod z druhé strany domu. Na malé zahrádce je hned u domu septik z odtokem do řeky (říčky). Každou chvíli je odtok do řeky ucpaný. Začne prosakovat do země a zápach je nesnesytelný, tudíž se nám ucpe i odpad v bytě. Nelze splachovat záchod a do koupelny se kanálkem dostane zapáchající odpad s fekáliemi a zaleje celou koupelnu. Manžel proto musí pročišťovat z řeky rouru vedenou až do setiku.

Teď nastala podobná situace na druhé straně domu, ale v zahrádce souseda, kam manžel nemůže. Ze zahrady vytéká odpad s fekáliemy pod naše okna (1,5 m nad zemí) a nesnesytelný zápach máme ve všech mísnostech bytu.

Nahlásila jsem závadu vlastníkovi bytu, kde mi bylo řečeno, že mému sousedovi zavolá, ale uplynuly dva týdny a nic se neděje!. Podotýkám, že zmiňovaný soused je problémový a domluvit se s ním po dobrém nelze.

Proto prosím o radu, kam se v takové neřešitelné situaci obrátit, když soused ani vlastník bytu nemá zájem takovou situaci řešit!?

Předem moc děkuji za dobrou radu.

Inka

doplněno 24.05.13 14:39:

Děkuji, kdo mně odpověděl, ale když nechci "naštvat" vlastníka bytu, tak jak mám postupovat s líným sousedem, který by měl přece závadu na své zahradě odstranit? Nebo né? Inka


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.05.13 20:09
avatar

Zkusil bych hygienu, popřípadě MU.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 23.05.13 20:43

Pokud je byt v nájmu, tak je to věc vlastníka, ovšem nevíte jakou mají smlouvu. Vizte ObčZ o neobtěžování.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.13 21:14

Jestli se nepletu, tak vlastník, nebo nájemce septiku by jej měl pravidelně vyvážet, kdy ten přepad by měl fungovat pouze v krajních případech?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.13 21:25
avatar

Pokud jste v nájmu, bylo by nejlepší najít si jiné bydlení. Být "ve svém" je prostě nejlepší. Takhle jen platíte nájem a nemáte pořád nic, pokud platíte třeba i hypotéku, investujete do svého.

Pokud jste v nájmu, máte ztíženou pozici pro vyjednávání. S nadsázkou řečeno - majiteli jde jen o pravidelný příjem z pronájmu pokud možno bez investic do domu, když ho naštvete stížnostni, může Vás z bytu vyhodit. Řekl bych, že by asi měl nechat vyvézt septik, což je ale drahé, tak na to kašle.

Jak jste mu závadu nahlásila? Pokud jste neposlala doporučený dopis, je to Vaše nahlášení zcela zbytečné. Máte vše zdokumentováno? Žádejte po něm písemně nápravu, můžete mu pohrozit zavoláním hygieny (a on Vám následně vyhazovem). V dnešní době se nakládání s odpady hlídá a pokutuje. Teoreticky ale při rozsáhlém zamoření fekáliemi můžou úřady prohlásit dům za neobyvatelný, což by Vás asi nepotěšilo. Takže směr postupu a razanci musíte určit sama - já nevím jak moc chcete zůstat na daném místě bydlet.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 23.05.13 22:28

Neuvádíte, zda máte v obci kanalizaci.

Pokud by tomu tak bylo, není o čem uvažovat.

Stálo by za zkoušku zjistit, zda stavba žumpy byla zlegalizovaná.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.05.13 14:52
avatar

Zřejmě jsem asi špatně rozuměla, anebo zase reaguji na něco jiného - ale jak je možné, že je septik vyveden do říčky? Je to dnes ještě možné? - měla by se o to snad starat nějaká hygienická instituce!

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 24.05.13 15:57

V septiku je přepadová hrana, přes kterou přetéká voda. V mnoha obcích, kde není kanalizace, je to naprosto běžné a legální.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.