Vstup exekutora do nemovitosti

Od: Datum: 23.05.13 16:45 odpovědí: 7 změna: 24.05.13 12:14

Dobrý den.Mám na vás jednoduchý dotaz-Musí mít exekutor při vstupu do nemovitosti v době nepřítomnosti majitele asistenci policie nebo může za pomoci zámečníka sám?Děkuji. (dle nejnovější právní úpravy)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.05.13 17:00

Neodpovím přesně, jak je to v naší republice.

Když jsem viděl exekutory v dokumentech na německých televizích, tak tam exekutor nejprve zvoní (termín návštěvy má nahlášený předem). Když nikdo neotvírá, zavolá si zámečníka a ten mu byt otevře. Pokud by dlužník chtěl bránit exekutorovi v práci, tak potom si zavolá na pomoc policii.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laybor*
Datum: 23.05.13 17:06

Podle § 325 občanského soudního řádu , který upravuje výkon rozhodnutí prodejem movitých věcí může exekutor vstoupit do bytu bez vědomí jeho majitele či samotného dlužníka, pokud má důvodné podezření, že v dané lokalitě dlužník přebývá či skladuje své věci a exekutor může konat. V podstatě tak exekutor může vstoupit do bytu, provozovny i dalších nemovitostí, aniž tam třeba má dlužník majetek - stačí trvalé bydliště či důvodné podezření ohledně přítomnosti majetku dlužníka. V přítomnosti Policie tak může učinit i v nepřítomnosti majitele bytu či dlužníka. Jednoduše s pomocízámečníka otevře zamčené dveře. Exekutor nemusí majetek pouze označit nálepkami, ale fakticky si ho může rovnou odnášet a zabavit. Exekutro má vždy také povinnost po svém odchodu byt zanezpečit, což udělal tím, že vyměnil zámek a byt zamkl
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.13 17:11
avatar

Dobrý den. Nemusí. Zákon nevyžaduje přítomnost vlastníka bytu, policie ani svědka. Za účelem vstupu do objektu je exekutor oprávněn zjednat si do nich přístup, např. přizváním zámečníka...

doplněno 23.05.13 19:08:

Dodávám, že vycházím z Občanského soudního řádu § 325 a) a b) viz:

§ 325 a)

Vyžaduje-li to účel výkonu rozhodnutí, je ten, kdo provádí výkon, oprávněn učinit osobní prohlídku povinného a prohlídku bytu (sídla, místa podnikání) a jiných místností povinného, jakož i jeho skříní nebo jiných schránek v nich umístěných, kde má povinný svůj majetek; za tím účelem je oprávněn zjednat si do bytu nebo do jiné místnosti povinného přístup, popřípadě uzavřené skříně nebo jiné schránky otevřít.

§ 325b

(1) Povinný umožní tomu, kdo provádí výkon rozhodnutí, přístup na všechna místa, kde má své movité věci umístěny.

(2) Každý, v jehož objektu má povinný svůj byt (sídlo, místo podnikání) nebo jiné své místnosti, je povinen strpět, aby ten, kdo provádí výkon rozhodnutí, provedl prohlídku bytu a jiných místností povinného. Nesplní-li tuto povinnost, je ten, kdo provádí výkon, oprávněn zjednat si k bytu nebo jiné místnosti povinného přístup.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: rorys
Datum: 23.05.13 17:23

Podle Listiny základních práv a svobod nesmí nikdo kromě policie ve dvou případech, které nemají s exekucemi nic společného vniknout do něčího obydlí. Listina je nadřazena zákonům. Pokud je zákon v rozporu s Listinou, je neplatný.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.13 19:04
avatar

Listina, článek 12, odstavec 3: Jiné zásahy do nedotknutelnosti obydlí mohou být zákonem dovoleny, jen je-li to v demokratické společnosti nezbytné pro ochranu života nebo zdraví osob, pro ochranu práv a svobod druhých anebo pro odvrácení závažného ohrožení veřejné bezpečnosti a pořádku.

Exekutor v tomto případě vystupuje jako ochránce práv věřitele, takže zákon mu může v určitých případech a za určitých okolností dovolit vstup do obydlí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lklkiu
Datum: 24.05.13 07:30

Exekutor smí vše a policii to nezajímá.Vím to z vlastní zkušenosti.A je jedno jestli zabavují dlužníkovi nebo tomu co nic nedlužil.Měl jsem i rozsudek,že nic nedlužím a exekutoři to věděli a přesto vše zabavovali a stále pokračují vesele dál.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mike32*
Datum: 24.05.13 12:14

Exekutoři mohou vše a kamkoli ... nějaká listina svobod a práv je vůbec nezajímá ... žijeme v ČR kde zloději a lumpové - exekutoři ... mají od státu a soudu zelenou ...

Jediný účinný způsob obrany je okamžitě po návštěvě exekutora, pokud zabavuje - oblepuje věci neoprávněně, podat odpor u příslušného soudu a popř. nahlásit i stížnost na exekutorskou komoru ... to ale většinou nemá ani cenu ... takže soudní cesta je jediná ...

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.