Rodičovská dovolená-změna variant ze 3 na 4 r

Od: Datum: 22.05.13 11:57 odpovědí: 6 změna: 23.05.13 18:04

Jsem na rodičovské dovolené, do práce se mám vrátit 1.2,ale nevím jestli bude mít pro mě zaměstnavatel práci,sice mě může vzít,ale pak propustit. Mám rodičovskou dovolenou nahlášenou na 3 roky, zvažuji, zda bych mohla na konci roku změnit rodičovskou na 4 roky.? Zaměstnavatel mi na konci roku řekne, zda má pro mě práci nebo ne. Smlouvu mám na dobu neurčitou

A ještě

Pokud bych otěhotněla třeba v září-říjnu,tak bych nestihla nastoupit na mateřskou do věku 3 let dítěte, tak pak bych brala kolik peněz, když bych zůstala na 3 leté variantě? A když bych měla 4 letou variantu?děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 22.05.13 16:08
avatar

Zaměňujete dva různé pojmy: rodičovskou dovolenou a rodičovský příspěvek.

Rodičovský příspěvek je sociální dávka, kterou vyplácí úřad práce. Podle potřeby můžete volit jeho výši a tedy i dobu jeho vyplácení, jež se nemusí krýt s rodičovskou dovolenou.

Rodičovská dovolená je omluvené volno ze zaměstnání, které zaměstnavatel poskytuje zaměstnaným matkám (či otcům).

Rodičovskou dovolenou může zaměstnavatel poskytnout v délce, v jaké o ni zaměstnanec požádá, nejdéle však do 3 let věku dítěte.

___ Tzn., že i v případě, že byste požádala o změnu výše a délky výplaty rodičovského příspěvku až do 4 let věku dítěte, byste byla povinna nastoupit do zaměstnání den po 3. narozeninách dítěte.

Pokud byste do zaměstnání nemohla nastoupit, mohla byste zaměstnavatele požádat o neplacené volno na péči o dítě. Zaměstnavatel však není povinen žádosti o neplacené volno vyhovět.

Výpověď pro nadbytečnost Vám zaměstnavatel může dát kdykoliv po skončení rodičovské dovolené (tedy i v době neplaceného volna).

V případě rušení zaměstnavatele nebo jeho části, případně přemístění zaměstnavatele) by ani nemusel čekat na skončení RD.

___ Zaměstnavatel je povinen Vás po skončení RD zaměstnat a nabídnout Vám práci odpovídající pracovní smlouvě. Nemusí Vám nabídnout původní místo, to Vám "držel" jenom po dobu mateřské dovolené (MD, prvních 28 týdnů).

Nebude-li pro Vás takovou práci mít, může Vám dát výpověď (pravděpodobně pro nadbytečnost s nárokem na odstupné) nebo navrhnout rozvázání pracovního poměru dohodou.

Na návrh dohody nejste povinna přistoupit. Ani bych to nedoporučovala, protože pak byste v případě registrace na ÚP pobírala velice nízkou podporu (od cca 3.500 do cca 2.500 Kč měsíčně).

___ Já bych den po 3. narozeninách nastoupila do zaměstnání a trvala na přidělování sjednaného druhu práce. Pokud by pro Vás zaměstnavatel takovou práci neměl a dal by Vám výpověď, náležela by Vám po celou výpovědní dobu náhrada mzdy ve výši pravděpodobného výdělku.

Z pravděpodobného výdělku by se následně vypočetla i výše podpory.

___ Vznikne-li nárok na další peněžitou pomoc v mateřství (PPM) za trvání stejného zaměstnání do 4 let předchozího dítěte, počítá se PPM ze stejného vyměřovacího základu jako u předchozího dítěte.

Plánujete-li další dítě, je pro Vás podle mne výhodnější zachovat stávající zaměstnání.

___ POZNÁMKA:

Zaměstnavatel Vám nesmí dát výpověď pro nadbytečnost ani v době těhotenství nebo nemoci.

Otěhotníte-li v průběhu nynější RD (do 31. ledna 2014), nebude Vám zaměstnavatel moci dát výpověď z důvodu nadbytečnosti až do skončení RD s dalším dítětem (až do 3 let věku dalšího dítěte).

_ Obdržíte-li po skončení RD a následném nástupu do zaměstnání výpověď a otěhotníte-li v průběhu výpovědní doby, zastaví se poslední den výpovědní doby její běh a pracovní poměr skončí až po skončení překážek na Vaší straně (těhotenství, MD a RD).

Jenom byste musela zaměstnavateli včas (před uplynutím výpovědní doby) sdělit, že jste těhotná.

A také bych v tomto případě nečerpala dovolenou mezi MD a RD (nevyčerpanou dovolenou by Vám zaměstnavatel musel po skončení pracovního poměru proplatit).

doplněno 23.05.13 03:46:

___ Pro tazatelku:

Fidonet ve své odpovědi uvedl řadu nepřesností ohledně podpory v nezaměstnanosti, PPM, "mateřské" a RD.

Nebudu se s ním "přetahovat", jenom upřesním částky podpory (původně jsem je zaokrouhlila):

Pokud by Vaše zaměstnání skončilo, aniž byste nastoupila do práce, splnila byste podmínku pro přiznání podpory započtením náhradní doby (péče o dítě), která by se považovala za poslední zaměstnání.

Podpora by pak vypadala takto: První dva měsíce: 3 661,20 Další dva měsíce: 2 928,96 Poslední měsíc: 2 684,88

___ Rozhodným obdobím, v němž je nutné splnit podmínku 12 měsíců důchodového pojištění, pro přiznání podpory jsou poslední dva roky před zařazením do evidence uchazečů a před podáním žádosti o podporu.

Pro výpočet podpory se používá průměrný výdělek z rozhodného období, jímž je kalendářní čtvrtletí předcházející skončení pracovního poměru.

Kdyby pro Vás zaměstnavatel neměl po skončení RD práci, a pokud byste přistoupila na jeho návrh ukončení pracovního poměru dohodou, musel by Vám zaměstnavatel pro úřad práce potvrdit pravděpodobný výdělek (v době RD jste žádného výdělku nedosáhla).

Pokud byste po RD do zaměstnání již nenastoupila, nebyl by ÚP povinen k potvrzenému pravděpodobnému výdělku přihlížet. (Podporu nelze počítat z průměrného výdělku před MD a RD.)

___ Další informace najdete v zákoně o zaměstnanosti a/nebo na webu úřadu práce.

___ Je-li něco nejasného, klidně se ptejte dál.

___ @Fidonete, považuji za rozumnější si napřed ověřit přečtené a nedomnívat se, že to, čemu člověk nerozumí, nebo co nezná, je chybné, nesmyslné nebo "vygooglené".

A pro příště prosím volte vhodnější výrazy/obraty.

___ Přestože je má odpověď dlouhá, doporučuji si ji pročíst ještě jednou - zjistíte, že je v pořádku.

Informace o PPM najdete v zákoně o nemocenském pojištění a na webu ČSSZ, informace o podpoře v případě splnění podmínky pro její přiznání započtením náhradní doby, pokud se tato náhradní doba považuje za poslední zaměstnání, najdete na webu úřadu práce.

___ Nepřesná (Vy byste asi napsal nesmyslná) tvrzení ale nacházím ve Vaší odpovědi (nemohl byste uvést zdroj svých informací?).

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.13 16:47
avatar

Ivzez, ze ktereho pravniho portalu jste to vygoglila? pravnik.cz? některé věci tam nemají reálný základ.

Třeba PPM ve věku 4 let dítěte, to co píšete je nesmysl, s ohledem na to, že je povinna nastoupit po 3. roce dítěte.

Zároven jsem nikde neshledal odpověd na otazku, na kterou se tazatelka ptá a tudiž kolik bude dostávat peněz.

Taky ta podpora co tam píšete 2.500 - 3.500 je blbost. je to smyšlenka, bez realného základu. klidně může mít 14 tísíc, protože neznáte její plat před nástupem mateřské, což je 0.58 průměru nar.hospodářství ( to asi na pravnik.cz není? )

Čerpate z goglu nesmysly a spojujete je?

RD může být i 4 letá, což vy vlastně popíráte, i když tam tam neuvadíte, že zaměstnavatel vám již může dát výpověd, což asi na google není

doplněno 22.05.13 17:04:

pro doplnění: RD: 4. rok již nemáte žádné zákonné právo po zaměstnavateli cokoli žádat, ale může vás vést evidenci, pod neplaceným volnem, což je pro vás velmi nevýhodná situace, pokud by jste dostala výpověď. Od chvíle kdy, Vám skončí zákonných 36 měsíců RD, jste finančně nechráněna, pokud by Vás zaměstnavatel propustil. Pokud Vás ale vezme zpět, třeba v prodejnách , kde je velká fluktuace prodavačů, nebo ve zdravotnictví nebo mezi učitely, tak 4. rok mateřské, sice máte "volno" od zaměstavatele, ale to vám může být jedno, pokud nastopíte zpět. Pokud ale chcete otěhotnět, je nutno začít sakra moc počítat. Podle nového smíte na PPM vybrat přesnou částku a ani o korunu více, a je jedno zda to vyberete za rok, dva nebo čtyři. Takže je nutno otěhotnět nejlépe tak, abyste na 8 týdenní mateřskou před porodem nastoupila nejpozději v měsíci kdy máte ukončený 3. rok po porodu, neplést si s 3 roky PPM, protože prvních 6 měsíců, přesněji 180 dní od nástupu ( včetně před porodem) vám platí zaměstnavatel.

Pokud nastoupíte do 3 let od narození, máte stejný vyměřovací základ jako v prvním případě ( u prvního dítěte)

No a kolik budete dostávat je jednoduché. částnu na kterou máte nárok, tedy 220 000 kč, si vydělte tolika měsíci, kolika ji chcete použít. Pokud jste již 2 roky vybrala z 3 let a chcete přejít na 4, tak si odpočtěte to co jste již vybrala a zbytek si vydělte tolika měsíci, na kolik to chcete nově rozdělit.

p.s. pokud nevyberete celou PPM a otěhotníte a nastoupíte na mateřskou, zbylou částku, kterou jste nevybrala ztratíte.

doplněno 23.05.13 10:16:

ivzez: vy čerpáte možná z webu MPSV a jiných, já zase přímo z citace zákonů a praxe. Ono asi když dojde na střet našich tvrzení, tak to skončí jako v politice. Pravdu maji všichni a nikdo, ale praxe se ubíra svými cestičkami.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: lea296
Datum: 22.05.13 20:30

fidonet děkuji za odpověď, ještě me zajímá, když otěhotním a nestihnu nastoupit na mateřskou včas - 8 t před 3 narozeninama mého prvního dítěte a vznikne mi tam mezičas třeba 4 měsíce, tak se stane co, co beru ty 4 měsíce? Nic? Pak porodím a beru rovnou tu částku 22O tis, kterou si můžu rozdělit, podle délky varianty. Je možno získat nějakt mateřskou, viz manžel, že by nastoupil třeba na 2 dny na mateřskou a pak to na mě převedl.

Pokud jde o změnu varianty ze 3 leté na 4 letou, tak je asi pro mě lepší vrátit se do práce, když nebudu těhotná, dostat výpověď a odstupné, když přejdu na 4 letou, tak mám neplacené volno-výpověď kdykoliv a odstupné žádné?

děkuji

Datum: 23.05.13 10:29
avatar

ohledně zaměstnání. Pokud chcete přejít z 3 na 4, musíte se domluvit se zaměstnavatelem. Bud´Vás propustí nebo Vam nechá neplacené volno. Peníze budete mít ze sociálky, tedy pokud změníte variantu ze 3 na 4 roky.

Nastoupit nemusíte 8 týdnu před 3.narozeninami. Stačí v den narozenin. Ale pokud to nestihnete, nastupte do práce, protože vám pak asi nemuže dát výpověd bez odstupného, pokud nic neporušíte. Pokud již budete těhotná, tak mu to oznamte a musí vás přeřadit na práci, která vás neohrožuje s ohledem na těhotenství. Pak nastoupíte na mateřskou. Nezapomente, že 180 týdnu budete brát peníze dle posledního vyměřovacího základu, tedy z toho co vyděláte, tak se snažte co nejvíc.

Pokud nenastoupíte do zaměstnání po dobu "mezery" po 3.roce a 6-8 týdnů, tak bydete mít asi výpověd a budete na podpoře, ale také se dá domluvit s lékařem, abyste byla na nemocenské, ale to je nutno na každý stav koukat individualně.

Odstupné máte pouze pokud jsou důvody výpovědi ze strany zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.13 17:27
avatar

Fidonete, vycházíte-li stejně jako já ze zákonů a praxe, neměl byste zaměňovat pojmy, a poskytovat pokud možno přesné odpovědi (nepřesnosti tazatelce nepomohou).

___ Leo,

odstupné závisí na výpovědním důvodu. Dá-li Vám zaměstnavatel výpověď podle § 52 písm. a) až c) (předpokládám, že písm. d zde nepřichází v úvahu), vznikne nárok na odstupné.

___ Vznikne-li nárok na další PPM v době trvání stejného zaměstnání do 4 let věku předchozího dítěte, vypočte se podle současně platné právní úpravy PPM z toho vyměřovacího základu, který je pro maminku výhodnější.

Tzn., že pokud byste po skončení RD nastoupila zpět do zaměstnání, mohla by se PPM (na rozdíl od podpory) počítat z výdělků dosahovaných před předchozí MD.

Nárok na další PPM bude záviset na tom, zda bude nadále trvat stejné zaměstnání, případně jestli nastoupíte do nového zaměstnání.

Pokud by stávající zaměstnání skončilo, záleželo by na tom, jestli byste se "vešla" do ochranné lhůty (maximálně 180 kalendářních dnů).

Teprve v případě, že byste se do ochranné lhůty nevešla", byste měla od porodu nárok na rodičovský příspěvek. Variantu byste mohla volit pouze v případě, že by bylo možné stanovit vyměřovací základ u otce dítěte, jinak by byl nárok "jenom" na čtyřletou variantu.

___ Pokud byste otěhotněla tak, že by nástup na další MD a PPM byl až po skončení RD, pobírala byste v mezičase mzdu (připomínám, že den po 3. narozeninách jste povinna nastoupit do zaměstnání).

V době neplaceného volna byste nepobírala nic, ledaže byste změnila variantu rodičovského příspěvku.

Pro případ neplaceného volna ještě připomenu, že byste se musela na zdravotní pojišťovně nahlásit jako rodič pečující celodenně o jedno dítě do 7 let nebo o dvě děti do 15 let. Pak by za Vás hradil zdravotní pojištění stát.

___ Vzhledem k tomu, že jste dostala poněkud se lišící odpovědi (a Vy přikláníte spíšk Fidonetovým odpovědím), bych Vám doporučila obrátit se přímo na OSSZ (ta vyplácí PPM) a na úřad práce, který vyplácí rodičovský příspěvek, abyste případně nebyla nemile překvapena.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.13 18:04
avatar

Ivnez, pokud koukám, tak píšete v podstatě totéž, jen s pravnickou hantýrkou, kterou tazatelka bude zmatena.

Například, když píšu, že odstupné dostane, pokud je duvod na straně zaměstnavatele, je to totéž, co píšete vy, jen pro tazatelku srozumitelnější a nemusí doheldavat zmíněné zákony.

A píšete totéž co já i v dalších bodech, jen to formulujete právnicky dle citací zákona.

Myslím si, že tazatelka v tom bude mít guláš, proto jmenovala mně, i když Vy ji říkáte v podstatě totéž, až na maličkosti z 1.odpovědi. Tam asi vycházíte ze staré upravy, nebo z jiné praxe.

Anebo nečtete mé odpovědi. píšu, že když změní PPM na 4 roky, bude dostávat jen ten zbytek a vy oponujete, že nebude dostávat nic, pokud to nezmění ... nečtete to?

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.