Vypořádání dědictví

Od: Datum: 21.05.13 22:06 odpovědí: 4 změna: 22.05.13 19:28
avatar

Mám takový problém... umřel otec, o kterého jsem se léta starala, zbyly po něm nějaké peníze, co si spořil na pohřeb - jsme dva dědici, já a brácha, on je ale už léta nezvěstný, na pohřeb si beru půjčku, ale obávám se, že k dědictví se asi dlouho nedostanu, protože bráchu nenajdou... nevíte, jak to probíhá, když je jeden z dědiců nedohledatelný?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cunabe
Datum: 21.05.13 22:33

Pokud se notáři nepodaří kontaktovat dědice zůstavitele, může je dle § 50, písm. l, odst. 1 občanského soudního řádu vyzvat k odmítnutí dědictví (popř. přihlášení se k dědictví) vyvěšením na úřední desce soudu.

V případě, že se bratr ve stanovené lhůtě nepřihlásí, může dědické řízení pokračovat bez jeho účasti.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.13 10:40
avatar

děkuji za odpověď :) a jak bude dědické řízení pokračovat? dostane druhý dědic polovinu dědictví a druhá polovina se někde uloží? a posléze třeba propadne státu? :(

doplněno 22.05.13 10:41:

opravuji:: jestli já dostanu svou polovinu a bráchova zůstane někde uložená... atd...

Od: cunabe
Datum: 22.05.13 18:26

Při projednávání dědictví se nepřihlíží k dědici neznámému (popř. k dědici neznámého pobytu), který byl o svém dědickém právu vyrozuměn vyhláškou soudu a který o sobě nedal vědět (§ 468 Občanského zákoníku).

Toto však oprávněné dědice nevyřazuje z dědění s konečnou platností. Zjistí-li se po projednání dědictví, že oprávněným dědicem je někdo jiný, je povinen ten, kdo dědictví nabyl, vydat oprávněnému dědici majetek, který z dědictví má, (podle zásad o bezdůvodném obohacení) tak, aby neměl majetkový prospěch na újmu pravého dědice (§ 485/1 Občanského zákoníku).

Pravý dědic se může svých práv domáhat žalobou v obecné tříleté promlčecí době, která počne běžet právní mocí rozhodnutí, kterým se dědické řízení skončí (§ 105 Občanského zákoníku).

Toto všechno ale váš notář určitě ví a vysvětlí vám to.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.13 19:28
avatar

děkuji :)

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.