Jak vydat první knihu

Od: Datum: 21.05.13 19:48 odpovědí: 10 změna: 23.05.13 19:04

Jsem ještě malá a nevím jak to moc chodí. Ale mám pocit že mám na to napsat dobrou knihu. Jenom nevím co sní pak. První sem si říkala že zkusím nějakou dětskou soutěž. Ale žádnou nemůžu najít. Už mám kousek napsaný a kámošky říkaly že mám talent. Chtěla bych zkusit i ěnjak s tou knížkou prorazit. jenom nevím jak. prosím poraďte. Moje mamka se v tom vůbec nevyzná a s taťkou nejsem:/
Děkuju:)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.05.13 19:59
avatar

Až bude kniha napsaná, rukopis (kopie, nikdy ne originál!) se posílá do vybraného vydavatelství (musíš si nějaké vybrat). Takže zatím piš a pokud máš skutečně talent, za nějakou dobu dopíšeš a uvidíš.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.05.13 20:04
avatar

Ahoj, doporučuji Ti pročíst si knížku Tvůrčí psaní pro každého - napsala to Markéta Dočekalová, mají ji i ve většině knihoven. Je to dost dobré čtení i ohledně výstavby příběhu a postav. Hlavně neztrácej elán, držím palce! ;)

doplněno 21.05.13 20:20:

Té knihy jsou dva díly, jeden více žurnalistický a jeden spíše příběhový. :)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.05.13 20:13
avatar

Nejlepší knížka pro začínající spisovatele je O Psaní od Stephena Kinga. Jsou to jeho zkušenosti, zážitky a různé tipy. Důkaz toho, že to opravdu funguje, může každý vidět hned v názvu - King je vskutku král, takže ví, o čem mluví.

Mám ještě jednu knížku - Tvůrčí psaní od Dočekalové, ale ta se mi tolik nelíbila. Zaměřuje se spíš na žurnalistiku než na beletrii a je z toho cítit "pište podle těchto směrnic a vyděláte na tom hodně peněz". Ta Kingova je víc od srdce a platí na pohádky, horory i romantiku stejně.

doplněno 21.05.13 20:14:

Jinak King tam právě dává ty tipy, i co se vydávání knih týče (nejen psaní) - akorát samozřejmě budeš kontaktovat česká nakladatelství místo těch amerických. ;)

Ohodnoceno: 2x
 
Od: askmenow*
Datum: 21.05.13 20:28

Rady rádcou nade mnou jsou dobré.

Ještě ti doporučuji zajít za tvojí učitelkou češtiny na škole a se svými ambicemi se jí svěřit. Do škol občas chodí nabídky a pozvánky do různých literárních soutěží, takže když bude o tvém přání vědět, příště si na tebe vzpomene a poví ti o tom.

Jen počítej s tím, že do těhle soutěží se obvykle posílají nějaké povídky, často je určený rozsah, téma, nebo oboje. Nebude to ted ytak, že bys tam poslala část své knihy, ale budeš muset napsat něco jiného. Nicméně mylsím, že účast v takových soutěžích je přínosná. Získáš zkušenosti, zpětnou vazbu od lidí, kteří tě neznají (rodina a přátelé často chválí nekriticky) a navíc to můžeš uvádět jako svou zkušenost v době, kdy budeš kontaktovat nějaká nakladatelství.

No a na závěr ti doporučuji hodně se věnovat české gramatice, abys nedělala chyby. A to nejen v měkkých a tvrdých i/y, ale i v čárkách ve větách atd.

Hodně štěstí!

Ohodnoceno: 3x
 
Od: break*
Datum: 21.05.13 21:34

Nevím, jak vydat první knihu, ale musím se vyjádřit k tomu, co tu čtu, protože mě to doslova... naštvalo. Prosím Vás, psát se má od srdce - psát se má to, co vidíte ve svojí hlavě, přenést na papír (do wordu) to, co jste si vymysleli, popsat detaily, pokusit se čtenáře "vložit" do děje. Žádný knížky o psaní nepomůžou, NIKDY! To chce cvik, fantazii a zapálení pro věc. ;)

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.05.13 22:20
avatar

Samozřejmě, proto jsem napsala, že se mi ta od Dočekalové tolik nelíbí. Ale King dává užitečné tipy, které mohou autorovi (začínajícímu) pomoci - např. jak najít správné místo, kde se nám bude nejlíp psát, kolik asi stran (znaků) máme napsat denně, o kolik je dobré napsané dílo zkrátit, aniž by ztratilo na kvalitě, jak se vyhnout častým klišé atd. atd. Žádné "a postava musí být taková a maková a prostředí musí být takové a makové" - to se tam v žádném případě nedočtete. Jsou to jen jeho zkušenosti a jak sám říká: "Jsou to věci, které by se mi hodily znát, když jsem před léty začínal s psaním."

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.05.13 09:21
avatar

Natudovat tvůrčí psaní sice můžeš a obcházet vydavatele rovněž ale pochybuji, že by ti prvotinu ochotně vydali. Vše je o penězích a kniha musí být prodejná. Nechci tím říci, že to neumíš ale to, že ti kamarádky pochválí, že je to dobré nestačí. Zkus se podívat na www. knihovnicka.cz nebo přímo zde http://www.librix.eu/cz/page/…dky-pro-autory-knih/enterbook. Já jelikož jsi asi na ZŠ bych s kouskem napsaného oslovila vaší učitelku ČJ a poprosila o názor. Hodně štěstí a hlavně radost ze psaní.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 22.05.13 09:31

A co školní časopis, místní tisk, napiš a oslov redakce časopisů, žádají příspěvky. A co toto http://search.seznam.cz/?q=liter%C3%A1rn%C3%AD+sout%C4%9B%C5%BE&aq=&oq=&sourceid=szn-HP&thru=

Ohodnoceno: 0x
 
Od: cissa*
Datum: 23.05.13 17:05

Napiš to a jak to bude hotové, napiš to na mail nějakému vydavatelství. Třeba se ti ozve. Mohla bys mi to prosím poslat (ten příběh) na mail? LucieABC@centrum.cz

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.05.13 19:04
avatar

tak zrovna toto bych nikdy neudělala, dnes se krade všechno. Dopporučuji ošetřit autorská práva a ne to vyvěsit někde na facebok.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.