Změna příjmení

Od: Datum: 21.05.13 19:02 odpovědí: 4 změna: 21.05.13 21:23

Chtěla bych si změnit příjmení. Mám jméno po svém otci se kterým se nestýkám, nemáme spolu žádný vztah a protože naše jméno není úplně obvyklé, nerada bych s ním někdy byla spojována. Zkrátka mám ke změně příjmení dost svých důvodů Vím, že změnit jde, jen by mě zajímalo, jak se volí příjmení nové? Mohu si vzít třeba matčino za svobodna? A musím nějak prokazovat, že je to jméno z naší rodiny? Nebo mi bude přiděleno nějaké české jako Novák, Pavlík, Hruška...? Jak je to potom se všemi dokumenty? Myslím třeba když půjdu do nové práce a zápočťák mám teď vystaven na svoje stávající jméno, tak předložím nějaké potvrzení, že jsem z např. Borůvkové od 1.6. Dvořáková?


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.05.13 19:21
avatar

Tuto změnu jsem ze stejných důvodů podstoupila v 15 letech. Je s tím docela běhání, hlavně u nezletilých - mám příjmení po matce, nikdo s tím neměl na matrice problém. Musíte prokázat, proč si jméno chcete změnit - Váš důvod by snad měl být dostačující. Informujte se na matrice, dají vám potřebné formuláře a spoustu jich taky budou vyžadovat. Změnu příjmení musíte všude nahlásit, stejně jako byste se vdala - počkáte na rozhodnutí a až ho dostanete, vyřídíte si nové doklady a bude běhat, běhat, běhat. *smich* Do školy/práce, do banky... Ale za ten pocit to potom stojí. ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.13 19:21
avatar

Přiděleno Vám příjmení určitě nebude. Příjmení, jaké si zvolíte uvedete v žádosti. Mrkněte na podrobné info kolem tohoto a co vše je třeba:

http://www.zlin.eu/page/69718.zmena-jmena-a-prijmeni/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.05.13 19:39

Tak to už se rovnou vdejte a ušetříte běhání ne *frajer*

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss®
Datum: 21.05.13 21:23

Řeší to zákon o matrikách § 72 a následující. Otázkou je, jaký bude pro úřad vážný důvod.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.