Jak to funguje v praxi?

Od: Datum: 21.05.13 11:30 odpovědí: 4 změna: 28.05.13 11:43

Pokud je někdo omezen /např. z důvodu sociální nedospělosti/ na právech nakládat s movitým či nemovitým majetkem, jak to v praxi funguje.

Uzavře např. smlouvu s mob. operátorem a vznikne škoda. Hradí se to? Nebo stačí ukázat rozsudek soudu a kdo to pak uhradí? Nebo mají něco vyznačeno v občance? Pořád to nechápu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 21.05.13 12:02
avatar

Má-li někdo omezenu způsobilost k právním úkonům, je to vyznačeno v jeho OP. Problém je v tom, že nahlédnutím do OP nelze zjistit, v čem to omezení spočívá (např. v nakládání s nemovitosti, s částkami nad 1000 Kč a pod). Pozorný prodejce by si měl toho v OP všimnout a pak si vyžádat rozhodnutí soudu. Pokud by uzavřel smlouvu s osobou v dané věci nezpůsobilou, byla by tato smlouva neplatná. Pokud je osoba nezpůsobilá např. ve věci nakládání s nemovitostmi, pak smlouvu s mobilním operátorem může uzavřít. Jestliže je občan zcela zbaven způsobilosti, pak zpravidla OP nemá. (Občan, který byl rozhodnutím soudu zbaven způsobilosti k právním úkonům, může mít občanský průkaz jen v případě, že o jeho vydání požádá soudem ustanovený opatrovník).

Ohodnoceno: 4x
 
Od: sejrar
Datum: 21.05.13 12:05

OK dík. Ale kdo to v té občance vyznačí a na čí příkaz?

Datum: 21.05.13 15:03
avatar

Do OP nelze nic vpisovat, při každé změně se vydává nový občanský průkaz s provedenými změnami. Na čí příkaz? Soudy vkládají do informačního systému evidence obyvatel informaci o zbavení nebo omezení způsobilosti k právním úkonům. Dotčená osoba je povinna po nabytí právní moci rozhodnutí vyměnit si občanský průkaz.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: sejrar
Datum: 28.05.13 11:43

A pokud pobírá taková osoba příspěvek 4600 a chodí na učiliště. Musí se to někde přiznávat? Třeba při ročním zúčtování daní rodičů?

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.