Co dělat v této situaci? - zaujatý otec

Od: Datum: 19.05.13 16:56 odpovědí: 7 změna: 20.05.13 20:24

Ahoj,

píšu sem vlastně za svoji přítelkyni, s kterou jsem teď asi 6 měsíců (mě je 17, jí 18). Její otec je ortodoxní věřící a hodně zaujatý a sebestředný člověk.

Vždy si něco, čemu by asi chtěl věřit přečte na internetu(př. "Věřící nemůže chodit s nevěřícím", různé konspirační teorie,..), případně si půjčí knihy k tomuto tématu a uznává to jako 100% pravdu - knihy si půjčuje hlavně aby měl argumenty (na případné hádky atp.). Každým jiným názorem opovrhuje. Když je doma tak se nesmí vařit to, co jemu nechutná. V kuchyni mají 1/2 stolu plnou nářadí, které nemůžou uklízet, protože na ně pak řve...Je toho moc, tohle jen tak pro představu, jaký je :).

Přítelkyni samozřejmě pokud vím nijak nemlátí ani snad nic takovýho.

Problém je v tom, že ji oba rodiče naprosto jasně zakazujou se mnou chodit (žádný problémy nemám.. částečně asi jen že nejsem věřící). Dokonce mu byl i nějaký jejich kněz vysvětlit, že vztah mezi věřící a nevěřící je dost dobře možný, ale nic se nezměnilo. Moje slečna má "nařízeno" jezdit domů přesně podle rozvrhu (bydlí 5km ode mě a domů jezdí přes naše město) od obou rodičů. Když se scházíme tak tajně, pod nějakou záminku.

Jednou když jsme oba končili ve škole v 6 a pak jsme byli 2 hodiny venku se stalo, že přijela domů v 8.30 a byt jí otec zamknul, nechal tam klíč a vypnul zvonek, takže tam 2 hodiny čekala až ji někdo otevře (na klepání, prozvánění atp. nikdo nereagoval)... Zase je toho fakt hodně a mě to strašně mrzí, když ji to takhle trápí (do telefonu i doma na ni fakt často otec řve, máma se k tomu chová lhostejně) a nám to dost stěžuje situaci.

To, že je věřící respektuju vážně ve všech ohledech a miluju jí, ale tohle.. vzhledem k tomu, že půjde na VŠ, bude na rodičích závislá ještě min. 3 roky (až budu mít po maturitě, resp. 5-6 let do konce VŠ).

Žádná jiná možnost, jak se osamostatnit asi není? Asi by pro ni nešlo jen tak se sbalit a vypadnout do vlastního bytu, s tím že rodiče mají povinnost jí živit dokud studuje, že (sám tomu moc nevěřím)? S mojí mámou jsem se o tom bavil a ta navrhovala, že by klidně mohla bydlet i u nás, jenže vůči jejím rodičům by to nebylo nejspíš možný.

Vím, že jsou i mnohem horší situace, ale teď vůbec nevím, jestli můžeme pro zlepšení něco dělat.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: askmenow*
Datum: 19.05.13 17:02

Myslím, že nejlepším řešením pro tvoji slečnu (pokud jí taky zásahy rodičů vadí) by bylo dostat se na vysokou školu daleko od jejího bydliště a jít na kolej. Tam by ji už kontrolovat nijak nemohli. Ovšem tím pádem by byla nejspíš daleko i od tebe... Možná bys mohl o rok později jít do stejného města.

doplněno 19.05.13 17:03:

Jinak jsou i lidé, kteří po maturitě z domova odejdou a k studiu na vš se zvládnou živit sami. je to ale hodně náročné. Znám i děvče, které to celé zvládá absolutně bez koruny od rodiny, ale musí hodně pracovat, na studium má málo času, na zábavu ještě méně.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.05.13 17:14
avatar

jj, jsou správní věřící, kteří potřebují čerta, aby měli koho vymítat.

Ale obávám se, že vy osobně nic nenaděláte, protože soupeř je mnohem silnější než vy a výhody jsou jednoznačně na jeho straně. Správně říkáte, že vaše přítelkyně je na něm závislá a zřejmě jěště dlouho bude.

Vlastní bydlení je hodně drahá záležitost. Pokud už teď nemáte aspoň milion, pak si jej těžko pořídíte.

Nejschůdnější varianta by snad bylo bydlení u vás. Jenže se obávám, že jestli vaše přítelkyně odejde z domu, pak ji zavrhnou. A vám je přece jen teprve sedmnáct. To je ale proklatě málo na trvalý vztah. Takže vám radím, jestli ji milujete, pak váš vztah berte především jako zkoušku vytrvalosti.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 19.05.13 17:30
avatar

Zdravím. Zákon o rodině říká, že, vyživovací povinnost rodičů vůči dětem trvá až do konce studia (dokud nejsou schopni se samostatně živit) za předpokladu, že je studium smysluplné a dítě se připravuje na budoucí povolání. A to bez ohledu na to, kde dítě bydlí. Takže pokud je přítelkyně zletilá, odstěhovat se od rodičů může. Ti by se dle svých možností měli finančně podílet i nadále na výživném..Na tom se lze s rodiči domluvit, nebo si nechat výživné určit soudem. Pokud se zvládne osamostatnit, spousta mladých si při studiu přivydělává. Musela by se o sebe postarat, je-li její soužití s rodiči pro ni neúnosné. Toto si musí pečlivě uvážit sama, Vy jí živit nebudete a jen ona dovede posoudit, zda by to bez rodičů zvládla. Věřící - nevěřící- tolerance a respekt by neměl chybět nikde a pokud rodiče děvče tolik omezují a drží jí "zkrátka" mu sí se s tím poprat sama. Tohle za ní Vy nevyřešíte a ani s tím nic neuděláte. Pokud jí milují, jak říkáte, měla by s nimi rozumě promluvit, aby jí začli brát jako dospělou atd...

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pt®
Datum: 19.05.13 17:31
avatar

Ahoj, vypadá to, že tatínek přítelkyně bere svou víru trochu fanaticky, když už i kněz mu domlouval a je neoblomný, tak je to myšlení fanatické. Jenže je to jeho přesvědčení a zřejmě neustoupí. Dokázal již zamknout a vypnout zvonek, myslím, že by dokázal přerušit i veškerý kontakt se svou dcerou, pokud se k Vám odstěhuje. Záleží na přítelkyni, jak to zvládne a zda jí budete Vy i Vaše rodina oporou a novou rodinou, pak s Vaší pomocí by odchod z domova zvládla. Pak je zde další situace s penězi na výživné, jestli by ji rodiče podporovali pravidelně, nebo by finance musela vymáhat. Je opravdu těžké rozhodnutí, opustit a spřetrhat pouto s rodiči, ať jsou jakýkoli. V každém případě je priorita dokončit studium a osamostatnit se. Je lepší vše domluvit po dobrém a v klidu a být trpělivý. Možná byste mohl k rodičům zajít a promluvit si s jejím otcem, aby se sám přesvědčil, že jste šikovný a rozumný kluk, a že ho, jako člověka také respektujete. - pt

Ohodnoceno: 2x
 
Od: nickyy
Datum: 19.05.13 17:52

Díky! Vím, že je to pro ni taky těžké, ale jsem si skoro jistý, že pro ni by ten odchod z domova taky přišel nemožný. Jí ta situace možná nepřijde tak na nic, přece jen to takhle má už od malička. Pokud by byla v naší rodině tak by se to finančně dalo zvládnout i bez podpory jejích rodičů, ale jsem si téměř jistý, že by ji zavrhli (jak píše "figurek").

Bohužel promluvit s rodiči z mé ani z její strany je tak nějak k ničemu. Navíc když se mnou mluví, tak je to celkem v pohodě (žádné zvyšování hlasu, jen jistá dávka opovrhování a nadřazenosti z jeho strany). A bavit se s ním o našem spol. soužití je nekonečný - mohl bych mít sebelepší argumenty, ale jeho fanatičnost je bezmezná :). Nejhorší na tom je, že oni na mě mají dobrý názor.

Od: pearmonik*
Datum: 19.05.13 23:17
A hlavne zkontroluj jestli neni verici i pritelkyne,neni nic horsiho nez to zjistit pozde. Takove deviace se tezko meni a jak pomine zamilovani je to dost problem,od vericich radsi dal ve vsech smerech
Ohodnoceno: 0x
 
Od: cmelak22
Datum: 20.05.13 20:24

Jsou normální věřící,většinou inteligentnější, a pak věřící-magoři,kteří řeší i takové hlouposti,jestli mohou používat antikoncepci či kondom.S tím se nic nenadělá,většinou rozhoduje IQ.Zpravidla platí,čím menší IQ,tím větší fanatik a magor.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.