Zbavení rodičovských práv?

Od: Datum: 17.05.13 09:05 odpovědí: 3 změna: 17.05.13 11:35

Zdravím, vím, že nejsem v právní poradně, ale třeba má někdo podobnou zkušenost a poradí, na co se zaměřit, jak postupovat...

Mám přítele, který má skoro šestiletou dceru ve vlastní péči. Maminka holčičky si kdysi našla jiného partnera, od dítěte odešla ze dne na den a nechala ji tatínkovi (holčičce bylo něco přes 2r). Odstěhovala se 200km daleko. Přítel žádal o svěření do péče, matka navrhovala pouze střídavou. Vzhledem k věku dítěte byla svěřena otci s tím, že návštěvy matky budou po dohodě. Ona se od té doby ani jednou neozvala. Výživné vyměřené na 500,- ani jednou nezaplatila. Nestará se, nezajímá se, neozve se na narozeniny, vánoce... Prostě žádný kontakt.

S přítelem jsme delší dobu, bydlíme spolu, holčička mě má ráda, bere mě jako maminku. Výhledově bychom se chtěli vzít a mluvili jsme i případně o adopci, abychom byly i papírově kompletní rodina a mohli jsme i po právní stránce normálně fungovat.

Přítel kontaktoval svoji bývalou. Její reakce je odmítavá. Vzhledem k tomu, že ji dítě nezajímá, máme pocit, že jí jde spíš o to držet partnera v hrsti tím, co je pro něj nejdůležitější. Přítel ji upozornil na dluh na výživném, ale ona se mu vysmála. Má další 2 děti, je na RD, bydliště má na úřadě. Pokud by ji žaloval, jsem přesvědčená, že by dostala podmínku, takže pro ni žádný problém, ale začala by dělat zle nám.

Existuje nějaká možnost jak zbavit matku, pakliže se o dítě absolutně nezajímá, jejích rodičovských práv? Nejde nám o peníze z výživného, těch 500,- je částka skutečně směšná. Jen nechceme žít pořád ve strachu, kdy se ozve a začne se dítěte domáhat. Třeba jako naschvál na naši případnou svatbu. Holčička ví, že existuje, nijak ji před ní nehaníme, nenadáváme na ni... V klidu jsme jí vysvětlili, že maminka prostě odešla a víc se moc neptala (odmítli jsme jí v tomto lhát a vymýšlet si nějaké pohádky). Samozřejmě je malá, ale její postoj k matce je spíš odmítavý - nechce ji potkat, poznat... je to pro ni cizí člověk.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 17.05.13 09:41
avatar

Ono je trošku něco jiného se někomu vysmát do obličeje a něco jiného, když držíš v ruce nějaký oficiální papír. Na peníze slyší každý. Takže v první řadě bych podal žalobu pro neplacení výživného. Jako druhý krok bych žádal o jeho zvýšení a opět se domáhal jeho placení. V každé žalobě bych uvedl všechny skutečnosti, nezájem atd. Nejde o to dostat ty peníze, ale o to, mít v ruce právoplatné rozsudky, které ti mohou výrazně pomoci při případné adopci. Pokud nelze dostat výživné z matky dítěte, lze je vymáhat na jejích rodičích. Myslím, že i lehkovážná matka si rozmyslí zatahovat do toho své rodiče. Pokud budete důslední, tak máte velmi vysokou šanci, že to vyjde.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 17.05.13 10:08
avatar

Také zdravím. Není potřeba podávat žalobu na zaplacení dlužného výživného. Jesli-že soud vyměřil výživné a máte pravomocný rozsudek, pak rovnou podejte návrh na exekuci. Pokud matka dělá, bude jí exekutor např. strhávat výživné rovnou z platu.

Co se rodičovské zodpovědnosti týče, té jí může zbavit pouze soud. Takže byste to museli řešit žalobním návrhem přes něj. Jak rozhodne, nelze nikdy předem říci. Soud posuzuje hlavně zájem dítěte, ale já se domnívám (dle toho, co píšete) že zde určitá šance na úspěch je.

Jinak toto řeší Zákon o rodině § 44 odst. 3. Viz:

(1) Brání-li rodiči ve výkonu jeho rodičovské zodpovědnosti závažná překážka a vyžaduje-li to zájem dítěte, může soud pozastavit výkon rodičovské zodpovědnosti.

(2) Nevykonává-li rodič řádně povinnosti vyplývající z rodičovské zodpovědnosti a vyžaduje-li to zájem dítěte, soud jeho rodičovskou zodpovědnost omezí; přitom vždy konkrétně vymezí rozsah práv a povinností, na které se omezení vztahuje.

(3) Zneužívá-li rodič svou rodičovskou zodpovědnost nebo její výkon nebo ji závažným způsobem zanedbává, soud jej rodičovské zodpovědnosti zbaví.

(4) Dopustil-li se rodič úmyslného trestného činu proti svému dítěti či ke spáchání trestného činu své dítě mladší patnácti let použil, popřípadě se dopustil trestného činu jako spolupachatel, návodce či pomocník k trestnému činu spáchanému jeho dítětem, soud vždy posoudí, zda tu nejsou důvody pro zahájení řízení o zbavení rodičovské zodpovědnosti.

(5) Vyživovací povinnost rodiče vůči dítěti rozhodnutím soudu podle předchozích odstavců nezaniká

doplněno 17.05.13 11:48:

"Babi o Ov" - zdravím. Ale svatbou nikdo nikoho rodičovské zodpovědnosti nezbaví. Soudu se v této věci stejně nevyhnou...

Ohodnoceno: 4x
 
Datum: 17.05.13 11:35
avatar

Svatba z vás udělá jednu rodinu více, než deset rozhodnutí soudu. Nehledě na ty nervy a finanční náklady, které soud obnáší. *hej*Soud stejně nedovolí svobodné ženě adoptovat dítě, byť žadatelka žila pod jednou střechou s ním i s otcem dotyčného dítěte.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.