Výpověď z práce

Od: Datum: 14.05.13 20:25 odpovědí: 3 změna: 14.05.13 22:04

Co musí být ve výpovědi zaneseno? Poradí někdo...Děkuji


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 14.05.13 20:46
Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 14.05.13 21:12
avatar

Záleží na tom, kdo výpověď dává. Zda zaměstnanec, či zaměstnavatel. To není z dotazu zřejmé. Nicméně:

Pokud rozvazuje výpovědí svůj pracovní poměr zaměstnanec, pak může být výpověď stručná a jednoduchá. Stačí když z písemné listiny vyplývá jednoznačná vůle zaměstnance skončit pracovní poměr výpovědí, tj. rozvázáním pracovního poměru s výpovědní dobou. Výpověď pak musí být zaměstnancem podepsána a doručena zaměstnavateli. Zaměstnanec nemusí ve své výpovědi uvádět důvody ani odkazy na ustanovení zákoníku práce.

Pokud tedy ve své výpovědi uvedete, že žádáte o ukončení pracovního poměru výpovědí s tím, že pracovní poměr skončí uplynutím výpovědí doby v délce 2 měsíců, výpověď podepíšete a řádně doručíte zaměstnavateli, je tato výpověď platná.

Pokud dává výpověď zaměstnavatel Vám, pak musí postupovat dle zákoníku práce viz §52:

http://www.sbirkazakonu.info/…-dat-zamestnanci-vypoved.html

Ohodnoceno: 3x
 
Datum: 14.05.13 22:04
avatar

Kapkanadeje samozřejmě ví, o čem mluvi a její odpověď je jako vždy perfektní. Já bych jed dodal njespíš zbytečně, leč pro jistotu, že občas lidi zaměňují výpověď s ukončením pracovního poměru dohodou a nesprávně mluví o "výpovědi dohodou" To jsou samozřejmě dvě rúzné věci, zatímco výpověď (ze strany zaměstnance) je jednostranný právní akt, se kterým zaměstnavatel nemůže nic dělat (to vlastně platí i pro výpověď ze strany zaměstnavatele, ovšem tam jsou podmínky platnosti přísnější a to může být napadeno i soudně), dohoda o ukončení je dohoda, se kterou musí obě strany souhlasit (a to písemně).

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.