Předčasný odchod do duchodu

Od: Datum: 11.05.13 10:19 odpovědí: 6 změna: 11.05.13 15:32

Dobrý den. Chtěl bych jít o 3roky dříve do duchodu:O kolik % celkově mi bude krácen duchod? Bude to 20%? Mohu si přivydělat k předčasnému duchodu? Jak velkou částku? Děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 11.05.13 10:25
avatar

Důchod budete mít krácen o 10,8 % , protože se teď počítá 0,9 % za každých 90 dní přivydělat si můžete do 4000,-.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.13 15:28
avatar

Luigi, bohužel je to trochu jinak a jako vždycky nevýhodněji pro občany, byla taková jedna vypečená změna v důchodovém zákoně. Snižování už není jako dřív za každých započatých 90 dní 0,9%, ale je to progresivní, 0,9 % výpočtového základu za období prvních 720 kalendářních dnů a 1,5 % výpočtového základu za období od 721. kalendářního dne.

Ani s tím přivýdělkem nemáte pravdu. Poživatel předčasného důchodu si může přivydělat, pokud provozuje nepojištěnou činnost, tzn. z výdělku se neodvádí sociální pojištění. Je to:

1) dohoda o pracovní činnosti, která je tzv. zaměstnáním malého rozsahu, tedy v dohodě je stanovena odměna nejvýše 2.499,-Kč a ani ve skutečnosti ji měsíčně nepřekročí (platí i pro pracovní poměr a ujednání o mzdě)

2) dohoda o provedení práce - nepřesáhne rozsah 300 hodin v kal.roce a měsíčně zúčtovaná odměna nepřesáhne 10.000,- Kč

doplněno 11.05.13 15:35:

Každý důchod se skládá z pevné a procentní části. Pevná část (základní výměra) je letos 2.330,- Kč. Procentní se počítá z výdělků a z pojištěné doby. Krácení se týká procentní části důchodu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.13 10:34
avatar

Do předčasného důchodu můžete jít nejdříve 3 roky před nárokem na starobní. Pokud máte odpracovaná léta. . Váš důchod bude krácen o 15,9 % a toto procento se bude postupně snižovat. Je to každých 90 dní o 0,9% až 1,5%. Takže za každých 90 dní, kdy ještě v práci vydržíte, se Vám tato procenta snižují. Proto čímpozději toho využijete, tím líp.

Když získáte znovu zaměstnání, nebo se necháte zaměstnat na dohodu, ztrácíte na předčasný důchod nárok. Nové zaměstnání musíte nahlásit do 8 dnů na ČSSZ bu´d Vy, nebo Váš zaměstnavatel. Pokud se tak nestane, neoprávněně získanou penzi budete muset vracet. /mám to z uschovaných novin - leden 2012/ Snad to dosud platí. Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 11.05.13 15:32
avatar

Je to tak. Zaměstnávání poživatelů předčasného důchodu podle § 31 zákona o důch.pojištění podléhá oznamovací povinnosti. Zaměstnanec je povinen zaměstnavateli oznámit, že je poživatelem tohoto důchodu, a po dobu trvání zaměstnání se výplata důchodu zastaví. Je to proto, že předčasný důchod je takovým záchtanným kruhem pro lidi, kteří přišli o práci a mají 3 roky do důchodu, čili jsou podle MPSV obtížněji zaměstnatelní. Ale nelze pobírat současně předčasný důchod i mzdu.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 11.05.13 11:34

Přivydělat si po dobu předčasného důchodu nesmíte nic. Je to sice podle mně totální hovadina, stát místo toho aby byl rád, že se Vás do smrti zbavil za míň peněz, ještě buzeruje. Kdyby za to, těch míň peněz dával jen po dobu toho předčasného důchodu. Je to jeden z dalších příkladů, jak s námi zametají.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 11.05.13 11:45
avatar

Dobrý den. Předčasný penzista nesmí vykonávat činnosti, ze kterých se platí sociální pojištění. Možnosti přivýdělku předčasného důchodu, aby nepřišel o svoji předčasnou penzi jsou tedy omezené. Pořád však legislativa umožňuje několik možností. Více k možnosti přivýdělku zde:

http://www.finance.cz/zpravy/…edcasnem-duchodu-v-roce-2013/

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.