Nevyplacená mzda

Od: Datum: 10.05.13 11:57 odpovědí: 4 změna: 10.05.13 23:16

Mám nové zaměstnání a nedostal jsem výplatu za únor a březen u bývalého zaměstnavatele,jak se mohu bránit,děkuji.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ron*
Datum: 10.05.13 12:19

Nahlaste tuto skutečnost písemně na oblastní Inspektorát práce.

http://www.statnisprava.cz/rstsp/ciselniky.nsf/i/d0128

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.13 12:36
avatar

Písemně se obraťte na zaměstnavatele a vyzvěte ho k zaplacení dlužné částky. Určete si lhůtu pro zaslání dlužné mzdy. Upozorněte zaměstnavatele, že pokud do Vámi stanovené lhůty nesplní svoji platební povinnost vůči Vám, budete nucen se obrátit na kontrolní orgány, v krajním případě zvolit soudní cestu, čímž mu zbytečně navýšíte jeho výdaje o náklady řízení. Pošlete s dodejnou a kopii si schovejte. Pokud ve lhůtě, kterou mu dáte dlužnou částku nezašle, doporučuji kontaktovat úřad práce se stížností (doložit i Vámi zaslanou výzvu k zaplacení). Ten je povinen stížnost přešetřit a bývá to rychlejší cesta k dlužné mzdě, než ta soudní ( v případě, že zaměstnavatel není v konkurzu). Málokterý zaměstnavatel si dovolí ignorovat rozhodnutí úřadu práce...

doplněno 10.05.13 21:59:

Opr. - Inspektorát práce, ne úřad, samozřejmě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ronaldo007
Datum: 10.05.13 20:47

Kde jste na to přišla? Úřad práce nemá žádnou povinnost něco takového prověřovat a vůbec ho to nezajímá. Toto je výhradně v kompetenci Inspektorátu práce. Úřad práce řeší nevyplacené mzdové nároky v jediném případě, a to tehdy, pokud je zaměstnavatel v insolvenci. O tom se však tazatel se nezmiňuje.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 10.05.13 23:16
avatar

Není zaměstnavatel v insolvenci?

Inspektorát práce zaměstnavateli vyměřípokutu, ale nepomůže Vám s vyplacením mzdy. (Inspektorát práce řeší porušování zákoníku práce, nikoliv problémy jednotlivých zaměstnanců).

Vyzvěte zaměstnavatele písemně k doplacení dlužné mzdy obratem, výzvu (ne žádost!) zašlete doporučeným dopisem s dodejkou.

Můžete také zaměstnavatele informovat o tom, že se svého nároku budete v případě nutnosti domáhat soudní cestou. Nevyplatí-li zaměstnavatel dlužnou mzdu, budete jej muset žalovat.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.