Rozhlas. a tel. poplatek

Od: Datum: 09.05.13 10:54 odpovědí: 10 změna: 09.05.13 18:47

Dobrý den, poslední dobou slyším v rádiu reklamy-upozornění na to, že i vlastník motorového vozidla je povinen platit rozhlasoví poplatek. Co to je za blbost? V letech 2004-2008 jsem auto měl. Žádný poplatek jsem nikdy neplatil. To jako že za pár let mně přijde exekuce na pár set tis? Jak to je, co s tím mám dělat, jak to děláte a máte Vy všichni? Děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: laybor*
Datum: 09.05.13 11:24

Pokud jste podnikající fyzická osoba nebo právnická osoba, tak jste ze zákona povinen platit rozhlasový poplatek za každý přijímač, to znamená i za každý přijímač umístěný v automobilu.

Jiná je však situace ve věci fyzických osob (domácností), které platí rozhlasový poplatek pouze za jeden přijímač bez ohledu na to, zda je umístěn v domácnosti nebo v rodinném automobilu.

doplněno 09.05.13 11:31:

abcdefgh - dočti si to do konce a pak rozumuj.

Ohodnoceno: 0x

Od: abcdefgh
Datum: 09.05.13 11:25
To plati pro pravnicke osoby.

Datum: 09.05.13 12:20

i pro fyzické podnikající - OSVČ.

Datum: 09.05.13 12:05

Pokud vlastníš aspoň jeden rozhlasový přijímač,tedy i v autě,musíš za něj zaplatit poplatek.

JABRAKA

Datum: 09.05.13 12:22

Mimochodem, pokud to máš "na firmu" tak bys měl extra platit třeba i za mobil nebo počítač pokud jsou schopny příjmu rozhlasového nebo TV signálu. To že to tam neposloucháš, nebo že v autě posloucháš třeba jen výhladně CD, je zákonu jedno :(

Od: jelito
Datum: 09.05.13 14:48

Jsem FO a vždycky jsem jí byl. Trvalé bydliště mám stále u rodičů, i když tam nebydlím. Takže odpověď na mojí otázku je, že každej smrtelník, který má ve vlastnictví auto za něj musí platit ten poplatek? A to s koupí musí člověk na jakém úřad přihlašovat (odhlašovat)? Jak poznají že konkrétní člověk vůbec auto má či nemá?To spolupracují s ostatními úřady? Co mám teď já konkrétně dělat?

Datum: 09.05.13 16:12

FO nepodnikající platí 1x za rodinu. Takže pokud "papírově" bydlíš u rodičů tak ten poplatek pravděpodobně odvádějí oni. A platí jeden bez ohledu na to kolik rádií doma (a v autech) mají.

Datum: 09.05.13 16:14

Zdá se, že jste to příliš nepochopil, takže si dovolím vše shrnout:

Pokud používáte automobil k podnikání a máte postavení právnické osoby - PO(máte třeba akciovou společnost a podobně), tak musíte tento poplatek hradit.

Pokud používáte automobil k podnikání a máte postavení fyzické osoby - FO a jste podnikatel nebo OSVČ - osoba samostatně výdělečně činná(podnikáte na živnostenský list a podobně), musíte rovněž tento poplatek hradit. Nevím, kde probíhá registrace, ale zkuste stránky toho, komu poplatky jdou, tzn. Český rozhlas. V tomto případě, pokud jste poplatky nehradil, máte problém, neboť se vám částky mohou nasčítat a pak se nedoplatíte. Nevím jak Český rozhlas podnikatele zjišťuje, ale zřejmě používá nějaké veřejně dostupné zdroje. Mimochodem, pokud podnikáte, platíte i silniční daň, a tak je nasnadě, že autonmobil vlastníte.

Pokud jste však "běžný občan", tzn. zaměstnanec, důchodce(ale nepodnikající!), tak se na vás tato povinnost nevztahuje. Automobil používáte pouze pro své soukromé účely. V podstatě vzato, rádio není povinnou součástí automobilu, v automobilu jej přece mít nemusíte. Rovněž také neplatíte žádnou silniční daň.

Ovšem poplatek za rozhlas platit musíte alespoň jeden, tzn. na rádio, které máte doma. Tento poplatek v současnosti činí 45 korun českých za měsíc, pokud se nemýlím. Z této povinnosti se nevykroutíte, rádio snad nějaké máte, a i kdybyste neměl, tak ten zákon má plno omezení, takže vám nic jiného nezbyde. A tyto poplatky by po vás opravdu mohly být vymáhány soudní cestou.

No a u televize je to úplně stejné. Poplatek rovněž nemusíte platit, ale zákon je nastavený tak, že televizi můžete sledovat de facto i přes internet, takže platit musíte také, i když televizi jako přijímač nemáte. A podnikatelé ještě musí navíc platit za televizi, kterou používají pro podnikatelské účely.

Snad je to nyní jasné.

Ohodnoceno: 2x

Datum: 09.05.13 18:42
Jako perličku bych chtěl uvést příklad - firma nechá z auta vyndat řidičovi autoradio aby nemusela platit jako právnická osoba poplatek ale když si do stejného auta přinese řidič vlastní kazeťák tak je z hlediska zákona všechno v pořádku protože řidič platíl poplatek už jednou doma. Ať žije kocourkov.

Datum: 09.05.13 18:47

Tazateli, na vašem místě bych se zeptala rodičů, když u nich máte trvalé bydliště, jestli poplatek platí. Pokud ano, vztahuje se i na vás (platí se jen jednou za celou rodinu) a tudíž můžete být zcela v klidu a o nic se nestarat. Pokud ne, přihlásila bych se k placení s tím, že jsem si rádio koupila včera, nikdo to kontrolovat nebude, budou rádi, že mají další platící ovečku.

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.