Sluzebni cesta / firemni platebni karta

Od: Datum: 03.05.13 12:44 odpovědí: 2 změna: 03.05.13 19:02

Dobrý den,

chtěl jsem se zeptat na poskytování zálohy na cestovní náhrady. Podle ZP, § 183, odstavec (1) platí: Zaměstnavatel je povinen poskytnout zaměstnanci zúčtovatelnou zálohu až do předpokládané výše cestovních náhrad, pokud se se zaměstnancem nedohodne, že záloha nebude poskytnuta.

U nás se tato praxe uskutečňuje tak, že zaměstnavatel své zaměstnance vybavuje platební (debetní) kartou (trojstranná smlouva je uzavřena mezi bankou, zaměstnavatelem a zaměstnancem). Při platbě kartou vznikne u banky dluh (z principu debení karty), který je pak následně stržen inkasem (nebo příkazem k platbě) ze soukromého účtu zaměstnance (28. den v měsíci). Při vyúčtování služební cesty pak zaměstnavatel pošle tuto částku na účet zaměstnance. Problém většinou nastane v případě, že se musí nějaká částka platit zálohově (hotel, poplatek) a služební cesta bude vyúčtována až po ukončení služební cesty (někdy např. až 3 měsíce po zaplacení). Zaměstnanci tak vznikne vůči zaměstnavateli dluh a dotuje tak vlastně svého zaměstnavateli do doby, než mu bude tato služební cesta proplacena. Další náklady jsou spojeny s pohyby na soukromého účtu (příchozí a odchozí platba). V případě, že odmítnete podepsat tyto podmínky při převzetí firemní platební karty jste upozorněni na to, že nemáte tudíž nárok na poskytnutí zálohy na služební cestu.

Mám dvě otázky - je tento způsob legální (poskytnutí firemní karty za výše uvedených podmínek a nemožnost poskytnutí další zálohy)?

Dále - mohu proplacení poplatků na mém účtu v souvislosti s používáním této firemní karty vyžadovat po svém zaměstnavateli?

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 03.05.13 13:21
avatar

Přiznám se, že neznám judikaturu, ale podle selského rozumu pokud dojde ke stržení částky ze soukromého účtu zaměstnance ještě před vyúčtováním pracovní cesty, tak se defacto o žádnou zálohu nejedná - pracovník to platí ze svého (sice se zpožděním, ale pořád ze svého). Záloha by to byla, pokud by banka až po vyúčtování strhla (nebo vrátila) jen rozdíl mezi vyúčtováním SC a platbami kartou.

Co se týká nákladů na platby, to, kde máte účet, jestli v bance která bere poplatky nebo ne, to je podle mého mínění vaše věc a ne zaměstnavatele.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 03.05.13 19:02
avatar

Zaměstnanci nevzniká vůči zaměstnavateli dluh, nýbrž pohledávka (= zaměstnavatel dluží zaměstnanci).

K pracovním povinnostem zaměstnance nepatří poskytování svého účtu k dispozici zaměstnavateli, ani zaměstnavatele dotovat (poplatky za platby v souvislosti s pracovní cestou může zaměstnanec po zaměstnavateli oprávněně požadovat).

Požadovala bych po zaměstnavateli zálohu předem v hotovosti, případně kartu k účtu zaměstnavatele, svůj účet bych mu k dispozici nedala.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.