Výpověď ve zkušební době a nárok na nemocen

Od: Datum: 01.05.13 23:18 odpovědí: 5 změna: 02.05.13 00:43

Dobrý den,

27.02.13 jsem nastoupila do nového zaměstnání se zkušební dobou třech měsíců.

V tomto podniku jsem byla nucena prodávat nevhodné mastné výrobky zákazníkům,
a neustále mi paní vedoucí zasahovala do mé kasy, ve které poté nesouhlasil stav financí.
z důvodů že jsem s výše uvedenými praktikami nesouhlasila
došlo ze strany paní vedoucí na slovní napadání,a bylo mi dáno najevo, že se nehodím.
04.04.13 ve 20:30 hod. po skončení odpolední směny ( trvání směny do 20.00 hod)

jsem dostala mezi dveřmi výpověď, kterou jsem si za sprostých podmínek a napadáním
(že na mne bude předáno trestní oznámení) Nepřevzala. paní vedoucí neváhala,
a mou údajnou výpověď nechala podepsat mou kolegyni s dodatkem, že byla svědek toho,
že jsem výpověď nepřevzala

Tento večer 04.04.13 jsem emailem ihned informovala pana ředitele, a nastínila mu vzniklou situaci.
05.04.13 mi pan ředitel napsal, že nedal pokyn k mému propuštění
a že nedostatky ohledně prodeje nevhodných potravin řeší s manažerem daného obchodu.
Z důvodu zhoršení mého zdravotního stavu jsem 05.04.13 navštívila mého doktora,
který mi ihned vystavil neschopenku a objednal mne na důležitý zákrok.
05.04.13 jsem tedy ihned doporučeně odeslala mou neschopenku.
Výpověď mi byla zasláná z podniku 16.04.13
Převzata byla 22.04.13 na české poště. Výpověď obsahovala datum ukončení k 04.04.13,
s komentářem, že byli svědci ( vím jen o kolegyni) kteří výpověď ze strany vedoucí viděli.
Paní vedoucí byla seznámena s informací že jdu k lékaři, přesto mne obviňuje že to bylo cílené,
a dokonce na mne svedla vinu za nevhodné potraviny, které našla kontrola 28.03.13.
Z doslechu vím, že prý paní vedoucí prezentuje,
že mne propustila na hodinu, protože jsem porušila ,nebo cosi zavinila.
To se však v žádném případě nezakládá na pravdě.
Je evidentní že použila mě jako viníka, protože jsem ve zkušební době a nemusí uvádět důvod.
Za těchto okolností jsem požádala o vyjádření, proč jsem skončit musela (o pracovní posudek)
a to jak paní vedoucí,pana personálního, tak i pana ředitele, a zatím všichni hrají mrtvého brouka...

Prosím o pomoc jak v tomto případě postupovat.
Mám v tomto případě nárok na nemocenskou?
Moc moc děkuji

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: pearmonik*
Datum: 01.05.13 23:44
S tim se neda asi nic delat protoze jde o zkusebni dobu. Po 21 dnech muze zamestnavatel ve zkusebni dobe vyhodit bez udani duvodu, staci to jen podat pisemne a podpis v tom tezko hraje roli, ve zkusebni dobe je delsi nemocenska v nekvalifikovane profesi sebevrazda. Ale nejsem pravnik jen tohle mi prijde beznadejne
doplněno 01.05.13 23:46: http://www.zpracedoprace.cz/c…ve-zkusebni-dobe-zamestnancem
Zkusebni doba chrani i zamestnance a ten musi lezt sefovi do*rdele pokud chce zustat a i sef zamestnanci pokud ho chce
Ohodnoceno: 0x

Od: pacourek*
Datum: 02.05.13 00:10

Výpověd musíte podepsat vy.Ukončení pracovního poměru ve výpovědní lhutě musí být dána 3 dni předem, to znaméná že pokud 5.4.vám ředitel řekl že výpověd nemáte(pokud máte písemnou odpověd od ředitele ale email nebude stačit) tak nemocenskou byste měla dostat .Pokud vás propustí na hodinu musí to oduvodnit(vytikacím dopisem ,nebo zápisem) nejde říct mě se nelíbíš tak táhni

Ohodnoceno: 0x

Datum: 02.05.13 00:43

Zrušení pracovního poměru ve zkušební době se řídí jinými pravidly než výpověď. Ve zkušební době může zaměstnavatel (stejně jako zaměstnanec) zrušit pracovní poměr z jakéhokoliv důvodu nebo bez uvedení důvodu.

3 dny předem, jež zmuňuje zákoník práce, jsou pouze doporučená (nikoliv závazná) doba.

Ve zkušební době lze pracovní poměr ukončit okamžitě i bez předchozí výtky nebo výzvy k nápravě/odstranění závad.

Písemnost podepisuje vždy ten, kdo ji píše, nikoliv příjemce. Příjemce svým podpisem pouze potvrzuje pořevzetí písemnosti.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 02.05.13 00:16

ve zkušební době s vámi zaměstnavatel může ukončit pracovní poměr i bez udání důvodu, takže pokud ho ukončit chce, stačí mu předat vám zrušení PP. pokud existují svědci, že jste si zrušení odmíta převzít (a ostatně ani vy sama to nepopíráte), tak váš podpis ani není potřeba. jeden bývalý zaměstnanec mého exmanžela si taky odmítl převzít okamžité ukončení pracovního poměru a následná poslaná kontrola z inspektorátu práce potvrdila postup mého exe za v souladu se zákonem, tedy že pracovní poměr skončil s podpis svědka odmítnutí převzetí je dostačující.

no a protože jste onemocněla až po skončení pracovního poměru, tak v prvních 21 dnech nemoci nemáte nárok na náhradu mzdy za nemoc (nejste zaměstnaná = nemocí vám mzda neuchází, není co nahrazovat) a nemocenskou od OSSZ dostanete zaplacenou až od 22 dne nemoci, pokud budete tou dobou stále nemocná. pokud jste se nezaregistrovala na pracovním úřadu ještě před začátkem nemoci, tak by vás teď měli zaregistrovat až po skončení nemoci.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 02.05.13 00:38

Ve zkušební době nešlo o výpověď, nýbrž o zrušení pracovního poměru ve zkušební době (ZP, § 66).

Výpověď i zrušení pracovního poměru podepisuje ten, kdo zmíněný právní krok činí (v tomto případě zaměstnavatel).

Podpis příjemce nevyjadřuje vůli, pouze potvrzuje převzetí. Odmítne-li příjemce písemnost převzít nebo potvrdit její převzetí, stačí podpis svědka, který potvrdí marný pokus o doručení.

Vzhledem k tomu, že ve zkušební době může pracovní poměr i zaměstnavatel zrušit bez uvedení důvodu, odhaduji, že se Vám žádného vysvětlení nedostane.

___ Protože jste onemocněla až po skončení pracovního poměru, nemáte již naplánovány žádné pracovní směny. Proto nebudete mít až do 21. dne nemoci nárok na nic.

Teprve od 22. dne nemoci (bude-li nemoc tak dlouho trvat) budete mít nárok na nemocenské.

Podklady pro výplatu nemocenského budete předávat bývalému zaměstnavateli.

___ Poznámka: V době nemoci nejste uchazečem o zaměstnání. Zaregistrovat na ÚP se můžete až po skončení nemoci.

Ohodnoceno: 3x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.