Darování nemovitosti

Od: Datum: 01.05.13 17:19 odpovědí: 14 změna: 04.05.13 12:40

Dobrý den,dostala jsem dům od svého dlouholetého známého,který není mým příbuzným.Mám ho na své jméno i v katastru s tím,že on tam má věcné břemeno.Potřebovala bych vědět,kdyby se známému něco stalo,jestli jeho tři děti nebudu muset nějak vyplácet...on tvrdí,že ne,dal mi dům právě proto,aby oni nic neměli.Není s nimi v dobrých vztazích.Také netuším,jestli je do domu budu muset pustit kvůli dědictví movitého majetku,když je dům psaný na mě.Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 01.05.13 17:47
avatar

Kdyby se cokoliv stalo, dům je v katastru na Vás, je Váš! Tedy i v případě dědictví je 100 % váš a v řízení o dědictví se o něm vůbec nebude mluvit. Nebudete muset nikoho vyplácet ani je do domu pouštět. Proč by jste to dělala?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.05.13 17:51

za života může člověk darovat nemovitost komu chce, takže děti na ni nárok nemají. jestli je musíte pustit do domu, nevím. domnívám se, že ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ivik®
Datum: 01.05.13 17:55
avatar

Je to tak, nikomu nic nemusíte dávat a ani nikoho do domu pouštět.Navíc, pokud by dárce zemřel a Vy jste zařizovala pohřeb, tak většinou notář zve právě zařizovatele pohřbu k projednání dědictví a pokud po zemřelém zbyde např. nábytek, auto apod., tak se náklady na pohřeb zahrnují do dědictví, takže třeba zdědíte i auto a nábytek, protože náklady na pohřeb jsou v dnešní době dosti značné...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: notarskaporadna
Datum: 02.05.13 13:27

Ze zákona dědí potomci zůstavitele, přítelkyně nepatří do okruhu dědiců, ledaže by byla závěť v její prospěch. Pokud by na děti nebylo v závěti pamatováno, mohou uplatnit nárok neopominutelného dědice. V dědictví je majetek zůstavitele ke dni úmrtí.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: ladaadal*
Datum: 02.05.13 13:42

Nějak jsi zapoměl podotknout, že tím, že dům daroval přestal být majitelem, tudíž dům nebude nikdy předmětem dědictví, ale to tazatelka evidentně věděla už při prvním dotazu.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 01.05.13 18:12
avatar

"kyticko" já být to dítě tak to napadnu a budu se roky soudit, že děda nebyl normální, klidně se do mě všichni pusťte ale o peníze jde vždycky v první řadě. Jinak je pravda, že dar je dar a nejde do dědického řízení a vyplácet je nebudete. Co za movitý majetek v domě je? Obrazy za pár milionů nebo staré krámy? Ano, pokud je zdědí budete je muset vydat.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kyticka
Datum: 02.05.13 06:51

Děkuji za všechny odpovědi.,,Lidus..jsem se zasmála,taky mu říkám,že není normální...že mi jeho potomci vyškrábou oči:D.V domě je asi tak pět kontejnerů krámů,jinak nic.Můžu jen doufat,že tu známý bude co nejdéle,ať to nemusím řešit.

Od: ladaadal*
Datum: 02.05.13 06:47

Lidus, roky se klidně můžou dohadovat s kým chtějí, ale nejdřív by museli nějak dokázat, že děda nebyl při smyslech, což půjde asi dost těžko. Jen tak o někom prohlásit, že byl dement, protože mi nedaroval dům, to se jim každý soudce vysměje.

Kytičko - dům je tvůj, tudíž po tobě nikdo nic chtít nemůže. Kvůli těm movitým věcem si nejsem jist, ale rozhodně do svého domu nikoho pouštět nemusíš, to by musel mít soudní rozhodnutí, že mu musíš předat dědovi věci, ale do domu ho prostě nepouštěuj. Dům je tvůj majetek a jen ty máš právo do něj lézt, pouštět návštěvy a cokoli jiného.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 02.05.13 08:51
avatar

Jasně ale aspoň to tomu obdarovanému znepříjemní a soud se potáhne mnoho let, věřte mi, že vím o čem mluvím ono stačí na pochybnost jen to, že máte mejl kde je napsané -to víš s dědou je to těžké už si moc nepamatuje, jeden den je v pohodě a další den je vše jinak. Nebo v lékařské zprávě napsané, že se projevuje stařecká demence.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: kyticka
Datum: 03.05.13 16:35

Je to trochu jinak,známý,co mi připsal dům je děda mé dcery...měl syna a dvě dcery,,,dcery se s ním nestýkají,syn jedna ostuda,,osm dětí s každou jinou...moje holka byla první,tak asi děda cítí vinu...navíc jsem s ním žila pět let v tom domě..

Od: kyticka
Datum: 04.05.13 12:40

No,děda demencí netrpí,je zdravější jak já,je v důchodu a stále chodí do práce,,,dělá mi na zimu dřevo...jeho nejmladší dcera žije ve vedlejší vesnici,takže ví,jak na tom je se zdravím.O přepsání domu mluvil už spoustu let,protože jeho děti s ním nekomunikují.

Datum: 02.05.13 09:20
avatar

Já jenom doplním, co tady přímo řečeno nebylo: Věcné břemeno zaniká SMRTÍ, a ani se nijak "nedědí". Dům je Váš a děti známého vyplácet nebudete.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: kyticka
Datum: 03.05.13 16:20

Přesně tohle mě zajímalo,,,,když věcné břemeno zanikne...co pak...známý mě nutí vyřídit i poplatky za elektriku a vodu...SIPO...na mé jměno...s tím,že to bude stále platit...

Od: kyticka
Datum: 03.05.13 16:24

Tedy špatně jserm to napsala,on to chce platit stále,jen na moje jméno,abych s tím měla co nejméně starostí,kdyby zemřel dřív než já.

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.