Pálení čarodejnic

Od: Datum: 01.05.13 10:49 odpovědí: 10 změna: 02.05.13 13:36

V současnosti se obnovuje lidový zvyk a svátek, Pálení čarodejnic, dnes nazývaný Oslava příchodu jara a pod., které včera probíhalo na mnoha místech vlast.. Jaký je vlastně smysl této tradice? Jde o oslavu pálení čarodejnic, nebo o pietu za upalené čarodejnice a nebo o jiné inspirace?. miro


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ar*
Datum: 01.05.13 11:03

Miro já tedy nesouhlasím , že dnes se obnovuje. Bydlím v menším městě v podkrkonoší (cca 10 000) a "čarodejnice" jsme slavili každý rok. Ve městě bylo zhruba 5 velkých ohňů a vždy se soutěžilo kdo bude mít největší. Dnešní ohně jsou spíše vatry na opékání. Rozhodně tradice upadla a ne že se obnovuje. Stejně tak jsou na ústupu velikonoce.

K otázce. Pálení ohňů 30 dubna se dělo už za keltů a svátek byl vítání jara. Jmenoval se Beltain.

doplněno 01.05.13 11:12:

Beltain či Beltine je keltský svátek jara slavený 30. dubna. Jako každý keltský den začíná večerem.
Oslavuje příchod jara a tepla, zrození a lidé se připravují na to, že budou po zimě zase hospodařit na poli.
Tento svátek je spjatý s bohem Belenem a také s ohněm. Beltine v překladů znamená zářící oheň či Belenův oheň. Zapalovaly se velké ohně a oheň symbolicky očistil lidi i zvířata od neduhů a nečistých myšlenek, které se nashromáždily v temném zimním období. Ohně na návrších měly také ochranný smysl. Ohně v domácích krbech se uhasily a zapálily se nové.

V předvečer Beltainu se milenci vydávali do lesů, květen potom byl svátkem milostných her a z této doby možná také pochází líbání pod rozkvetlým stromem na 1. máje.

Zdroj http://cs.wikipedia.org/wiki/Beltain

doplněno 01.05.13 22:45:

Katolická církev převzala mnoho pohanských Keltských svátků a vymylsela pro ně svůj "důvod".

Imbolc = Hromnice

Meán Earraigh = Velikonoce

Beltaine již zmíněno

Samhain = dušičky

Meán Geimhridh = Vánoce

Ohodnoceno: 2x
 
Od: pt®
Datum: 01.05.13 14:05
avatar

"ar", díky za odkaz. je to pěkně vysvětlené, obzvláště ten konec, kdy poslední dubnová noc přechází do máje, který je lásky čas. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 01.05.13 20:28

Ano souhlas. Proč se ale tento svátek oficiálně nazývá Pálení čarodějnic, nikoliv Bedlím, Belenův oheň, Svátek milostných her, či Vítání jara a podobně? Co tedy tento oficiální název pojmenovává, případně proč tento oficiální název si propůjčil právě Bedlím? Snad nejen z důvodů očisty, lidí a zvířat od neduhů. miro

Od: kjanik112*
Datum: 01.05.13 21:56

Původní pohanské svátky probíhaly tak, že se na kopcích zapalovaly ohně, a lid se v noci kolem nich bavil. Církev se pak snažila tyto pohanské oslavy zakázat, ale lid v nich pokračoval. Církev to tedy ve středověku vyřešila tak, že jim dala jiný výklad (význam), a lidu je ponechala. Přenesla je na Valpuržinu noc, noc filipojakubskou, na 30. duben. Tehdejší lid se velmi bál čarodějnic. A právě této noci nejvíce řádily zlé síly a čarodějnice létaly na košťatech. Pálení čarodějnic představovala hořící košťata, které chasníci vyhazovali co nejvýše do vzduchu. (Byl to vlastně jakýsi předchůdce dnešních ohňostrojů).

Ohodnoceno: 1x
 
Od: hop®
Datum: 01.05.13 22:27
avatar

Myslí, že WIKI dává uspokojivou odpověď...

doplněno 01.05.13 22:28:

*myslím...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.05.13 07:34
avatar

Všechny zvyky měly své tradice a své opodstatnění.

Noc filipskojakubská, nebo také Valpuržina noc se traduje už někdy od dob pohanských. Najdete to v mnoha knihách. Tento zvyk se držel proto, aby zlé mocnosti nemohly uškodit dobytku a celému statku. Tuto noc měly možnost ublížit.

Před touto nocí bylo třeba dobře poklidit. Celou stáj, chlévy, dobytek mít čistý a dobře nakrmený. Na práh chléva se daly vyryté drny trávy, čím hustší, tím lépe. Tradovalo se totiž, že čarodějnice nesmí do chléva škodit dobytku dřív, dokud nespočítá po jedné všechnu travičku na prahu. Proto čím hustší, tím déle jí to počítání trvalo. Dveře chlévy se dobře uzavřely.

Hnojiště se muselo dobře umésti, uklidit a celé pokrýt větvemi se zelenými lístky.

Ten večer se také práskalo nově zhotovenými pasáckými biči. Čím větší rány se ozývaly, tím více lidé věřili, že se žádná čarodějnice neopováží přijít škodit.

Nakonec, nebyl to až tak nesmyslný zvyk. Vedl lidi k pořádku a čistotě, aby dobře opatřili svá zvířata a uklidili si na svém hospodářství.

A vše nakonec to vrcholilo pálením hranic, křikem, rejem, aby se čarodějnice vylekaly a neopovážily přijít blíž. Jak vidno, vše mělo tehdy svůj význam, i když dnes se občas jen shovívavě usmíváme.

Bylo to ale určitě daleko lepší, pramenící z pověstí, tradic a zkušeností. Dneska je den čarodějnic jen vítanou akcí pro supermarkety. Přišly mi letáky, kde nabízejí kvůli "čarodějnicím" zlevněné pivo, alkohol, uzeninu, slané pečivo, různé stusené omáčky a dochucovadla. A pak není divu, že se píše o nejrůznějších nehodách a tragédiiích v souvislosti s pálením čarodějnic.

Lidé dneska už jen zřídka vědí, co tento obyčej znamenal, ale mnozí se ochotně ožerou a pak mají zachranáři práci. O tom ale tento zvyk vůbec není. Jaga.

doplněno 02.05.13 07:37:

Ještě doplním: za totality soudruzi toto pálení čarodějnic zakazovali. Aspoň v našem okolí. Místo 30. dubna posunuli pálení na 8. května /tedy v předvečer 9. května - osvobození/ a nazvali je Ohně míru. Na oslavu 9. května.

Je zajímavé, že při pálení čarodějnic se kdysi sešla celá obec, při pálení Ohňů míru se tam motalo pár jedinců, lidé změnu termínu dost okatě sabotovali.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aroff
Datum: 02.05.13 08:04

Pánbůh zaplať na jičínsku jsme měli štěstí na "rozumné" soudruhy a nic nezakazovali. Tradice se tam každoročně dodržovala, jak jsem psal dnes se tradice už v okolí téměř nedrží a jsou to jen malé vatry na zahradách pamětníků,kteří tyto tradice ještě pamatují právě z doby minulé.

Dnes mladí nejsou schopni pořádný oheň připravit, snad možná proto, že to nejde udělat od klávesnice.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 02.05.13 07:50
avatar

Děkuji za tuto otázku a ještě více za odpovědi. Až do doby nedávné jsem o pálení čarodějnic vůbec neslyšela. Asi jsem vždycky bydlela tam, kde se nic takového nedodržovalo. Znala jsem jen smažení vajíček na Boží duch(-do vody buch). ;) No vida, ono je to o něčem úplně jiném.

doplněno 02.05.13 16:38:

No, od Svatého duch a zmažení vajíček se mohlo koupat. Do té doby byla voda zakázaná. Teda v přírodě. :D

Ohodnoceno: 1x
 
Od: pt®
Datum: 02.05.13 12:32
avatar

Teda, "babko", teď jste mně pobavila s tím vejcem, to jsem neznala...*ua*- pt

Ohodnoceno: 0x
 
Od: miro®
Datum: 02.05.13 13:36

Dovoluji si poděkovat všem za diskusní příspěvky k mé otázce.
Potvdil jsem si, jak se tendenčně tyto tradiční zvyklosti, událost, svátky vysvětlují, vykládají i zkreslují. Na jedné straně se opomíná připomenout významné zneužití svátku Bedlím, Inkvizicí ve středověku a na straně druhé, velmi vehementně a důsledně se připomíná zneužívání npř. svátku Práce a MDŽ, komunisty apod. Osvobození 1945, vykládáme dnes jako Konec války . Válka Sever proti jihu z druhé poloviny 19. stol. Je dnes válkou - Jihu proti severu a mnoho dalších, aniž bychom hovořili o původních významech a tradicích uvedených událostí. Oficiálně se cílevědomě znehodnocují výsledky předcházejícího režimu a glorifikuje současný stav, aniž bychom aspoň připoměli i opačné pohledy..Podobných využití a zneužití historie je vždy nepřeberně, podle toho kdo historii vykládá a komu se hodí či nehodí ke svému prospěchu. Toto ujasnění si, bylo motivem k mému položení otázky. Děkuji.

Přeji hezký Máj, se všemi jeho tradičními tradicemi a zvyklostmi. miro

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.