Sestra je u rodičů přednější

Od: Datum: 29.04.13 19:27 odpovědí: 5 změna: 30.04.13 12:52

Ahoj, můj problém se týká rodiny. Jde o to, že je mi "už" 15 a rodiče mě asi berou jako dospělého člověka, což je sice na jednu stranu dobře, ale...

Mám sestru (12 let), moji rodiče si asi myslí, že mám peněz dost na to, abych si kupovala skoro všechno sama (až na to, že od nich nedostávám skoro ani korunu, peníze dostávám od babiček, tetiček...) Třeba nedávno mě uplně dojalo, jak jsem byla s mamkou nakupovat a vybrala jsem si oblečení ani ne za 2stovky a ponožky, mamka mi na to řekla, že ponožky mi teda zaplatí no, že tolik peněz nemá. A asi o týden později přišla se sestrou domů, plnou tašku nových hader, což mě teda dost zamrzelo. To ale není všechno, celkově mi přijde, že má moje sestra v naí rodině přednost, aktivit má, že to ani nestíhá, za to, když já si chci jít zaplavat, rodiče mají pomalu problém mi na to dát 50 Kč. Vadí mi jejich přístup, ale co jim na to mám říct? Akorát vzniknou další hádky, bavit se s nimi nedá.

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.04.13 19:41

Normálně bych se zeptala, proč na mé koníčky a nějaké to triko nezbývají peníze, když ještě nevydělávám a na sestru zbyde vždycky.. Že tě to mrzí a nechápeš to.

Ale zeptej se bez vyčítavého tónu, klidným hlasem. Nehádej se - připrav si argumenty, které jsou skutečnými argumenty - ne jen závistivými výkřiky. Víš, co se narodil brácha, tak má víc, než jsem měla já, ale rozhodně se nedá říci, že by mi rodiče taky nedopřáli. Fakt to není jen pocit, že "ona má víc a já chci taky?" Opravdu pořád "dávají" peníze jí a tobě nic? Nic ti nefinancují?

Ohodnoceno: 4x

Od: mhbun
Datum: 29.04.13 20:34

To vyloženě ne, ale "jen pocit" to taky není, stačilo mi to minulý týden s tím oblečením, a ještě mi mamka hloupě řekla: No co, nemá co na sebe.

Datum: 30.04.13 06:22

Asi z Tebe tak trochu mluví "teta Závist". Nechápu, jak mohou rodiče brát 15 letou slečnu, která ještě nevydělává, jako dospělou a 12 letou jako dítě. Vážně závidíš a od toho by ses měla oprostit. Zatím jste děti obě dvě!

Byly jsme 2 sestry, já a mladší. Já byla nejspokojenější v tričku a trenkách, celé dny s tátou v dílně, zkoušela jsem vyrobit a opravit kde co. Sestra byla parádnice, natřásala se před zrcadlem v mamčiných krajkových kombinačkách, brkala v jejích lodičkách. A tak si mamka logicky oblíbila spíš ji, než tu ušmudlanou od šmíru s kleštěmi v ruce. :)

A tak to šlo celé další roky. Mamka sestře nakupovala kde co, jela s ní dokonce do Prahy do Tuzexu pro kožíšek a pro rifle. Když našla na půdě starý oblek po dědovi, dala mi z něj přešít kalhotový kostým. Co na tom, že byl trochu od molů a měl na saku pánské zapínání.

To víš, že mě to taky mrzelo, ale byla jsem spíš taková uzavřená a nikdy jsem se nikomu nesvěřila. A tak si mamka a sestra myslely, že mi to je jedno.

Radila bych Ti, aby ses na to, klidně a bez emocí, mamky zeptala. Je docela možné, že jde jen o Tvůj názor.

Když Ti ale nedávají žádné peníze, proč si myslí, že máš peněz dost a můžeš si kupovat vše sama? V patnácti letech? To nechápu. I když občas dostaneš něco od příbuzných, měli by Tě rodiče dosud zabezpečovat sami. Pro zajímavost - jak se k tomu staví taťka?

Ale možná by sis mohla nějakou tu korunu opravdu přivydělat. Já vím, v patnácti na Tebe nikde nečekají, ale chodit starým lidem na nákup, někomu vyvenčit pejska či roznášet letáky. /nutno naspsat na dospělého/. Hned bys měla lepší pocit, že máš něco pěkného, o co jsi se zasloužila sama.

Jinak počkej, až si budeš vydělávat, pak si opravdu budeš moci koupit podle svého rozhodnutí. Ale rozhodovat opatrně. Ne 1. den skoupit celý krám a další dny do výplaty pískat kudlu.

O penězích je třeba rozhodovat s rozumem. I to jednou poznáš. . Jaga.

doplněno 30.04.13 06:31:

V roce 1975 jsem se chtěla na podzim vdávat. Taťka už tou dobou nežil. Mamka sobě a sestře zaplatila v létě 14 denní letecký zájezd do Bulharska. Jak mi to bylo líto, v letadle jsem nikdy neseděla. Prosila jsem , že bych chtěla taky. Ale mamka řekla, že další místo už nebylo a NĚKDO musí zůstat doma. . Místo toho mi řekla, že než se vrátí, ať otluču omítku z celého baráku, když se prý chci vdávat, dá se udělat nová fasáda, ať to vypadá líp.

Tak ležely u moře a já tloukla doma kladivem. Dneska je už všechno skoro 40 let pryč. Mamce je už dneska přes 80 let, co bych se s ní hádala. Však ona ví nejlíp sama, komu stranila. A i ten barák nakonec dostala sestra.

Ale já nelpím na majetku, i když mi je to občas líto. Zítra si mamku přivezeme na návštěvu. Upeču štrudli, udělám svíčkovou, ať se má. Odpouštět se musí, i když občas mám i smutné vzpomínky. *plac*

Ohodnoceno: 2x

Datum: 30.04.13 12:52

Ale vidíte, protože jste se tenkrát neozvala - a máma se ségrou si myslely, že je Vám to jedno, zůstalo to tak už napořád a nesete si to v sobě.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 30.04.13 11:42

Jsme tři sestry, každá jiná a nemám pocit, že by moje matka někdy dělala sebemenší rozdíl a to i u našich dětí. Manžel je on + sestra-korunní princezna od narození, manžel na práci ona na ozdobu, rozdíl dělal děda dokud žil a dělá ho babka stále i mezi vnoučaty-její děti potřebují stále víc a víc, omluví se synovcovi drogy a soud se zaplatí, u dědictví po dědovi co se vleklo rok se chce aby manžel nic nechtěl jelikož má školy a dost slušně vydělával a navíc má jedno děcko co po něm zdědí a nebude se muset dělit. Prostě on je ten co může jen dělat a pomáhat když něco babka potřebuje a dcera je ta co je chudák a musí se jí pomáhat. Lepší to nebude a nic nenaděláte, prostě sestra je vyvolená. Nejste v tom sama, takových rodin je víc.

Ohodnoceno: 0x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.