Přivýdělek k mateřské

Od: Datum: 29.04.13 16:45 odpovědí: 2 změna: 29.04.13 20:20

Dobrý den, mám dítě je mu 2 roky a 5 měsíců a můj bývalý zaměstnavatel mě kontaktoval jestli bych si nechtěla přividělat.Jeslti mohu a kolik peněz si můžu vydělat nebo jestli je to už neomezené.Zkrátka jak to vše může a nesmí být.

Předem děkuji za odpovědi.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 29.04.13 17:46
avatar

Dobrý den. Můžete si přivydělávat. Výše výdělku není nijak omezena.

http://www.prace.cz/poradna/p…il/article/prace-na-materske/

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.04.13 20:20
avatar

Mateřská dovolená (MD) trvala prvních 28 týdnů, nyní čerpáte dovolenou rodičovskou.

V článku, na který odkazuje KapkaNaděje, jsou dvě chyby:

(1) Autor článku zaměnil dobu pobírání rodičovského příspěvku (RP, sociální dávka, vyplácí úřad práce), která může trvat do 4 let věku dítěte, s rodičovskou dovolenou (RD, volno na péči o dítě od zaměstnavatele), kterou zaměstnavatel může poskytnout maximálně do 3 let věku dítěte.

Po skončení RD může zaměstnavatel na základě písemné žádosti poskytnout na péči o dítě neplacené volno, ale není to jeho povinností. Pokud však žádosti vyhoví, nejde již o RD, nýbrž o neplacené volno.

(2) Zaměstnavatel "drží místo" jenom po dobu MD (prvních 28 týdnů). Po skončení RD je povinen matku zaměstnat a nabídnout jí práci odpovídající pracovní smlouvě (nemusí jít o původní místo).

___

Možnost/i při/výdělku u stávajícího zaměstnavatele je několik:

(1) Půjde-li o jiný druh práce, než máte sjednán v pracovní smlouvě, je možné se zaměstnavatelem

a) sjednat další pracovní smlouvu (pravděpodobně na dobu určitou) na zkrácený či plný úvazek b) uzavřít dohodu o pracovní činnosti (DPČ) v rozsahu nepřekračujícím v průměru 20 hodin týdně c) uzavřít dohodu o provedení práce (DPP) v rozsahu max. 300 hodin v kalendářním roce

(2) Pokud by šlo o stejný druh práce, skončila by nástupem do zaměstnání automaticky Vaše RD (nelze souběžně pracovat a čerpat volno).

Pokud by šlo o nástup na původní druh práce na zkrácený úvazek, doporučuji sjednat zkrácený úvazek na dobu určitou dodatkem k pracovní smlouvě.

_ V případě nové smlouvy byste měla nárok na dovolenou a na případné příplatky. V případě DPČ byste si mohla nárok na dovolenou, případně na příplatky za přesčas, soboty, něděle či svátky sjednat. V případě DPP by nebyl nárok na nic.

Pro případ nemoci by byloi dobré si v DPČ i v DPP sjednat hodinovou odměnu, případně i přesnou pracovní dobu (jinak by nemusel vzniknout nárok na nemocenské). V případě DPP byste byla nemocensky pojištěna v těch měsících, ve kterých by odměna překročila 10.000 Kč, v případě DPČ již od 2.500 Kč měsíčně.

___ Výše výdělku (pracovní smlouva) ani odměny (DPČ, DPP) nemá na výplatu RP žádný vliv.

doplněno 29.04.13 20:27:

Pro úplnost: Pokud byste nastoupila na původní druh práce, skončila by spolu s RD i ochrana před výpovědí pro nadbytečnost.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.