Sádrový ježek - moc kouří

Od: Datum: 29.04.13 12:25 odpovědí: 5 změna: 29.04.13 15:35

Dobrý den, měla bych takový dotaz, už jsem párkrát zaslechla výraz, že někdo "hulí jako sádrovej ježek". Naposled dnes ráno od jednoho pána. A začla jsem si lámat hlavu, co to vlastně znamená...Víte někdo, kde se to vzalo, jaký má tohle řčení původ? :)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: emm
Datum: 29.04.13 12:26

Oprava : rčení tam mělo být, nějak jsem to s těmi háčky přehnala *hi*

Datum: 29.04.13 12:27
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 29.04.13 12:45
avatar

Taky jsem ho měl.

Byly i kouřícípohlednice, ono na tom, kdo kouří, zas až tak nezáleží, podstata je v těch "cigaretách".

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pacos
Datum: 29.04.13 13:43

Kdysi dávno se z bývalé NDR vozily mimo jiné i figurky (námořníček, ježek apod) cca 4 cm velké, které měly v puse dírku, do které se vkládaly specielní (také z NDR) cca 1,5 cm dlouhé tyčinky tloušťky párátka a ty když se zapálily, tak v pravidelných intervalech "kouřily", vůně toho kouře byla taková specifická. Možná, že toto rčení má původ v těchto figurkách.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 29.04.13 15:35
avatar

Jako dítě jsem ho taky měla, z pouti, tam se takovéto braky prodávaly. Byl šedivý, jen asi 6 cm vysoký, měl červeně nabarvené triko a zelené kalhoty. K němu se koupilo několik tenounkých cigaretek, po vložení do ježčí pusy a zapálení ježek kouřil - vypouštěl kouř. Docela pěkně to vonělo, ale jinak to byl kýč.

Je to už asi 45 let, co jsem ho měla, dneska už to vidět není a tak se divím, že rčení "kouří jako sádrový ježek" přežilo tolik let. Jaga.

Maminka měla zvláštní popelník. Zasněženou chaloupku s komínem, se stromky okolo, vpředu miska - popelník. Když se cigareta vložila dovnitř do domečku, kouř z ní stoupal komínem. Byl to sice taky kýč, ale bylo to tak hezky omalováno, že se mi to líbilo daleko víc, než ten ježek.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.