Kdo bude dědit?

Od: Datum: 25.04.13 18:03 odpovědí: 6 změna: 26.04.13 13:23

Komu a jakým dílem připadne dědictví v případě kdy : muž před manželstvím koupil dům, je pouze v jeho vlastnictví, podruhé se oženil a spolu s manželkou si koupili chatu. Z prvního manželství měl syna, ten již zemřel, ale je po něm potomek, tedy mužův vnuk. A ještě údajně měl jeho syn někde nějakého dalšího potomka, vnuka, kterého dotyční neznají a nikdy jej ani neviděli, nestýkají se. Pokud by muž zemřel, a nezanechá závěť, kdo bude dědit a jakým dílem? Zdědí vše jeho manželka (celý dům i jeho půlku chaty) a nebo při tomto dědění ze zákona bude dědit nějakým dílem manželka a také vnuk (vlastně i asi i ten další, který někde žije)? Tedy oba potomci jeho zemřelého syna z prvního manželství? V případě, že bude dědit manželka i vnuk, (vnuci) jakým dílem by se o dědictví každý dělili? Děkuji .


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cunabe
Datum: 25.04.13 18:30

Pří projednání dědictví budou dědit oba vnukové a manželka stejným dílem. Tzn. pokud je dům za milion a půlka chaty za 200 000,- Kč, pak každý zdědí 400 000,- Kč ( tj. 1 200 000,- : 3).

Pokud ale v průběhu manželství ten dům rekonstruovali nebo udržovali ze společných manželských peněz, pak hodnota této rekostrukce může spadnout do společného jmění manželů a před děděním dojde k vypořádání SJM.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: fddfsd
Datum: 25.04.13 19:27

pokud není závěť, určitě budou dědit všichni pozůstalí. V tomto případě, manželka, bývalá manželka a vnuci. Celé jeho vlastnictví se rovná, celý dům plus půlka Společného Jmění Manželů. Toto se sečte a rozdělí tak, že stávající manželka dostává půlku z celého jeho vlastnictví a zbytek se rozděluje stejným dílem mezi bývalou manželku a vnuky na tři stejné části. Tak to alespoň bývalo. Nemusí to být úplně přesně tak jak píši. Takže by to bylo v podstatě ještě složitější, než psal výše kolega. Kdyby byl dům za milion a chata za milion, tak by to dělalo. milion a půl. z toho by zdědila manželka 750 tisíc. Zbylo by dalších 750 tisíc. Bývalá manželka by dostala 250 tisíc a oba vnuci také 250 tisíc.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.13 19:30

fddfsd . Domnívám se, že bývalá manželka nic nedědí! Celý ten Váš výpočet je sice náročný, ale úplně na nic. Jinýmí slovy:NESMYSL

Ohodnoceno: 1x
 
Od: fdsfds
Datum: 25.04.13 19:35

vlastně ano, bývalá manželka nic nedědí, takže pouze vnuci . Takže vnuci pak dostanou půlku ze 750 tisíc? Je to docela hodně složité . Navíc vím, že někoho vyplácet, když není co prodat, to je snad možná lepší stěhovat a vymalovat .

Ohodnoceno: 0x
 
Od: xp
Datum: 26.04.13 12:46

Proč radíte, když o tom sám nic nevíte?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 26.04.13 13:23
avatar

Samozřejmě při zanechání závěti může být vše jinak. Vypořádání spol. majetku způsobí, že současné manželce připadne ideální polovina chaty, plus polovina eventuákního dalšího majetku (úspory, třeba, vybavení, které může být také dost cenné (anebo takyne). Zbytek majetku, speciálně dům a ta druhá pulka chaty. Tak to psali i přede mnou. Toto dědictví by se v případě dědění ze zákona rozdělilo rovným dílem,mezi manželku (současnou) a syna, jelikož ale syn zemřel, jeho podíl přechází na vnuky, takže podle mne by manželka dědila půl a vnuci po čtvrtině. To se najde v dědickém zákone, takhle nejak si to pamatuju, ale přesveědčte se sami.

Pokud by existovala závěť, tak v té závěti by mohl zůstavitel celkem dle své vůle nakládat s podílem manželky (která není nepominutelným dědicem) a podíl vnuků by mohl snížit až, tuším, na polovinu (tedy pokud jsou zletilí), nebo třeba i navýšit na úkor podílu manželky. Ale pozor: chystá se nový zákoník, v němž by měly možnosti zůstavitele být posíleny. SNAD BY MĚL PLATIT OD PŘÍŠTÍHO ROKU, ALE ZATÍM NENÍ, POKUD VÍM, SCHVÁLEN, TAKŽE SE O NĚK JEN ZMIŇUJI.

doplněno 26.04.13 13:27:

ZÁKON PRAVÍ:

(1) V první skupině dědí zůstavitelovy děti a manžel nebo partner, každý z nich stejným dílem.

(2) Nedědí-li některé dítě, nabývají jeho dědického podílu stejným dílem jeho děti. Jestliže nedědí ani tyto děti nebo některé z nich, dědí stejným dílem jejich potomci.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.