Co je to hudba?

Od: Datum: 25.04.13 14:43 odpovědí: 5 změna: 25.04.13 19:37

Zdravím, před pár dny jsem založila dotaz, "co mi dává hudba" s tím, že odpovědi jsem chtěla využít při psaní domácí slohové práce. No, tak tu slohovku už píšu a zarazila mě taková myšlenka, co je to vlastně ta hudba? Věc, jev, děj, vlastnost, emoce? Co to je? (A nemyslím definici na Wikipedii "hudba je organizovaný systém zvuků") .

Díky :)

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Od: marieanne*
Datum: 25.04.13 16:26

Hudba určitě není věc, její povaha je čistě nehmotná Ale je možné se na ní dívat z mnoha hledisek a podle toho jí definovat. Pokud se budeš držet čistě přírodovědného - fyzikálního hlediska, pak je hudba soustava zvuků, které mají určitou frekvenci (tj. výšku) a délku. Pokud k ní budeš přistupovat z hudebně teoretického hlediska, můžeš na hudbu nazírat jako na soustavu zvuků uspořádaných do určitého celku, tj. budeš jí hodnotit z hlediska harmonie a hudebních forem. V harmonii tě bude zajímat, jak jsou tóny uspořádány v souzvuky a akordy, pro které jsou speciální odborné názvy a také skladatelé v průběhu staletí vytvářeli různá pravidla, které souzvuky jsou libozvučné a které ne, a jak je spojovat mezi sebou, aby výsledek zněl příjemně. V hudebních formách tě bude zajímat motiv, tj. výrazná hudební myšlenka, která se v díle opakuje, bude tě zajímat, jestli se dá dílo rozčlenit do menších částí, např. vět, jestli má pravidelnou stavbu apod. Zvlášť ve 20. století se skladatelé rozhodli od těchto pravidel hudební harmonie a hudebních forem odchylovat, používat neobvyklých zvuků zejména strojů - např. strojů v továrnách nebo psacího stroje apod. Pokud se budeš na hudbu dívat z uměleckého nebo psychologického hlediska, jedná se o formu sebevyjádření, vnitřních stavů nebo pocitů skladatele, projev kreativity, prostředek komunikace skladatele, který chce své pocity sdělit posluchači, ve kterém pak poslech díla může, ale nemusí vyvolat reakci, kterou skladatel zamýšlel. Takže hudba je vlastně (téměř) všechno to, co jsi psala - fyzikální jev, soustava zvuků, které mají určité vlastnosti (výšku, délku, barvu, sílu), a je nositelem emocí.

Ohodnoceno: 1x

Datum: 25.04.13 16:56

Hudba je projev, ne? :)

Datum: 25.04.13 17:19

Já bych to napsal stručněji než Marieanne - hudba je umjeňý.

Ohodnoceno: 0x

Datum: 25.04.13 18:32

Rozhodně je hudební projev vlastní pouze člověku.Z toho vyplývá,že je hudba projevem určitého stavu myšlení,vyšší mozková činnost.Je možné i tvrdit,že určitá forma hudebního projevu také sdružuje lidi podobného myšlení - dá se tvrdit,že operní zpěv chápou a správně vnímají jen lidé,naladění na tento hudební projev.Další typy lidského vnímání rezonují na dechovce,jiní na rockové hudbě.Není to tedy pouze emoční chápání soustavy zvuků.

JABRAKA

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.