Vadí vám půjčování věcí bez dovolení?

Od: Datum: 25.04.13 14:01 odpovědí: 20 změna: 25.04.13 23:54
avatar

Zdravíčko a pěkný slunečný den všem*slunce* Potřebovala bych zjistit, zda jsem nerudná a netolerantní, když mi vadí, že si máma půjčuje mé věci bez dovolení. Odmala jsem na to háklivá, a máma ví, že některé věci (třeba dražší kusy oblečení), si šetřím a nepřeji si, aby si je půjčovala. Stejně leckdy přijdu domů a oblečení je vytažené, zpocené - "však jsem ho měla jen na vycházce, já ti to vyperu" *zed* Ani po opakovaných výzvách, aby se nejdřív zeptala, to nedělá, ostatně je celý život zvyklá se chovat, jak chce ona. To samé s kosmetikou (řasenka, krémy apod.). Kolikrát hledám řasenku a ejhle, je u mámy na stolku (ačkoli ví, že si to nepřeji). Ono to vypadá jako blbost, ale problém je třeba v tom, že řasenka není úplně levná a máma s ní (ani po opakované ukázce) neumí zacházet, takže ji ničí.

Je chyba ve mně? Jetě dodám, že kdykoli si chci něco půjčit já, vždy jí zavolám.

Děkuji za reakce.;)


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: mowla*
Datum: 25.04.13 14:09

Jsi-li ty "nerudná a netolerantní", přiznám se k týmž nectnostem... ;)

Tak, jako bych si nedovolil něco bez dovolení vypůjčit já, byl bych velmi ´rozčarován´, pokud by si někdo něco mého ´bez řečí´ vypůjčil - ne proto, že bych se obával zničení - prostě se ´to nedělá´.

doplněno 25.04.13 14:24:

No - na knížky su ještě daleko ´háklivější´, než na odění... *smich* A to mám několik triček, které se jednak u nás nedají koupit a jednak stály okolo 150 dolarů.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.04.13 14:15
avatar

Díky:) Neřeknu třeba knížku apod., ale na oblečení jsem háklivá, to vím. Neubývá ho, ale obnosí se - a to mi vadí. Ona má vůbec máma zálusk většinou na, ačkoli to vyzní blbě, nejdražší kousky, co mám, protože se pak ráda prohazuje ve městě:D Zní to strašně, že jo?:D

Od: sarkaona*
Datum: 25.04.13 14:11

Máte společensky otočené role, spíš bývají takhle neohleduplné dcery vůči svým matkám.

Osobně nejsem typ, co šetří věci, když už něco mám, tak toho plně užívám, ne jako moje babička, která měla košili extra luxus jen do nemocnice, skleničky jen pro návštěvu a podobně, ale co je zásadní, že vaše mamka je nevychovaná!
Slušný člověk nebere věci svého dítěte automaticky, ale jako v jiných případech slušně požádá, poprosí a poděkuje.
Můj názor.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.04.13 14:17
avatar

Děkuji:) Netvrdím, že si nikdy nic nepůjčím, ale vždy se domluvím den předem nebo aspoň volám - a vzhledem k tomu, že já se do jejích věcí povětšinou nevejdu, je to fakt minimálně:D Vychovanost mamky je tak trochu sporná, je jedináček a vždycky dělala, co chtěla - a čím je starší, tím je to horší, bohužel.

Od: koudalak*
Datum: 25.04.13 14:12

díkybohu mám vychované rodiče a už bydlíme daleko od sebe

Nicméně bych si to nikdy nedovolil ani u sestry a maminka by Tě měla víc respektovat.

Jenže jestli se to nenaučila doteď, těžko se změní...*nevi*

Mě by to vadilo taky

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 25.04.13 14:19
avatar

Děkuji:) Kdybych vydělávala tolik, abych si mohla dovolit samostatné bydlení, už také bydlím ve svém:) Bohužel nemám plný úvazek, takže nezbyde, než sklapnout patky. S respektem mám mamka problémy, to my víme, ale jaksi s tím už asi nepůjde nic udělat. Jedině být ještě tvrdší a opravdu jí to zakázat (abych si vyslechla řeči "kdyžvse ti to nelíbí, tak běž bydlet sama")...

doplněno 25.04.13 16:42:

Pepr - to by jistě bylo řešení, ale u nás se nezamykáme:) Náš pokoj je průchozí ze dvou stran, klíče nejsou:)

doplněno 25.04.13 17:33:

Ani skříň nemá zámek, u nás si na to nepotrpíme, a brzy skříň zmizí a nahradí ji soustava poliček se závěsem...

Od: pepr®
Datum: 25.04.13 15:07
avatar

A nebo se jednostranně zařídit a předejít podobné situaci. Tzn. zamknout pokoj, případně skříň.

doplněno 25.04.13 16:46:

U nás taky nezamykáme, ale klíče k dispozici jsou.

A co ta skříň? Taky nejsou klíče? Pak vyměnit zámek, nebo rovnou celou skříň.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: daniella*
Datum: 25.04.13 14:21

Mně by v takové situaci asi také velmi vadilo, že máma ignoruje můj požadavek, aby si nebrala věoi bez dovolení.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.13 16:42
avatar

Děkuji, to jsem ráda, že nejsem jediná... protože když spustím, jsem já za tu zlou a netolerantní, že:)

Od: wamp®
Datum: 25.04.13 14:25
avatar

Martí,také krásný den Vám přeji*slunce*Tedy,ta Vaše mamina má ale náturu:DTo bych si tak mohla zkusit půjčovat si něco bez dovolení od mých nejbližších,ti by mně panečku dali*smich*Ne,ale teď vážně,u nás doma neexistuje,aby jeden druhému bez dovolení něco bral,i kdyby to byla pouhá půjčka!Neznamená,že když jsme řekněme jedné krve,tak,že nám všem patří všechno.Každý máme své soukromí,a to i v domě,je to takový nepsaný zákon,který je nutné dodržovat,tudíž nedotýkám se věcí,které mně nepatří,a tak to dělají i všichni z mé rodiny.V krajních mezích,což je málokdy nejprve slušně požádáme.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.13 16:44
avatar

Děkuji, mamka má docela problém, všechno, co potřebuje pro sebe, bere jako automatiku, kdepak nějaké prosím ("děkuji" už jsem ji trochu naučila). Byla tak asi vychovaná, nebo nevím... není zvyklá prosit. Takže to na ni zkouším jako na děti ve školce - "jaké tam chybí kouzelné slovíčko?" *smich*.

Od: emm
Datum: 25.04.13 14:25

Tak tedy i já jsem tedy nerudná a netolerantní:D

Tohle se prostě nedělá. Celkově nerada půjčuji tyhle osobní věci, jao řasenka, oblečení...Mě to připadá jako půjčování zubního kartáčku, jsou to prostě osobní věci. Nebo aspoň já to tak mám. Občas si něco půjčíme se sestřenicí, ale vždy s dovolením a po použití vypereme a v pořádku vrátíme. Ne že bych se štítila sestřenice nebo ona mě, ale chápete jak to myslím...Asi je to projev toho, že si jí vážím a jejích věcí taky a proto jí je vrátím vždy v pořádku...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.13 16:45
avatar

Děkuji, fakt jsem ráda, že to tak nevidím jen já. Táta k tomu říká, že máma prostě taková je a hotovo. Už jsem tu kdysi popisovala některé zážitky. A to vyprání beru také jako naprostou samozřejmost, když si od někoho něco půjčím;)

Datum: 25.04.13 14:29

Myslím, že by matka měla respektovat Vaše věci . Nikdy bych si to nedovolila půjčit si jen tak něco od dcery.

S mou povahou bych si svůj pokoj zamykala a byl by klid - snad by matce došlo ,jak se má chovat.

Promiňte za upřimnost.;)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.13 16:46
avatar

Děkuji, v pohodě:(, já to vidím stejně. Bohužel se z nás nezamykáme, snad jen záchod a koupelna, nevím ani proč, prostě jsme tak naučení. Skříň také není zamykací, tak snad je seřvat a zase seřvat, než jí to dojde*smich*

Datum: 25.04.13 17:49
avatar

Tak to je teda síla, tohle. Marti, vůbec ti nezávidím :/. A já tady vyšiluju, když jen někdo vejde do pokoje (i mamka) bez klepání. Půjčování oblečení atd., bez zeptání, je opravdu nevychovanost (promiň, že tak mluvím o tvé mámě, ale je to tak). Minimálně makeup si můžeš dávat do nějaké krabičky/truhličky na klíček. *ee*

doplněno 25.04.13 17:51:

Jinak u nás taky nezamykáme (a to ani na wc - dveře ani nejdou zavřít, natož zamknout a ani v koupelně - není klíček).

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 25.04.13 18:06
avatar

Děkuji:) Vzhledem k tomu, že jedny dveře (jakoby hlavní "vchod") málokdy zavírám, tak o nějakém klepání o nás nemůže být řeči:) Třeba tu řasenku jsem měla v taštičce v pokoji, a odpoledne jsem ho našla na mámině "mejkapovém" stolku v předsíni. Kdyby se aspoň pokusila ji vrátit, ale nic. A když jsem se zeptala, tak že ta její dochází. Hm... a jako co já s tím? *zed*

U nás vůbec věci na klíček moc nejsou... ani skříně (zamykáme jen jednu, u které nedrží dvířka).

Datum: 25.04.13 18:04
avatar

Zdravím, Vaše maminka to má jinak nastavené, a obávám se, že už to nezměníte. Tím se jí, ovšem, nezastávám. Já si nedovedu představit, že bych nectila soukromí mého syna, a nerespektovala jeho přání.

Mimochodem, půjčovat si řasenku je dost nehygienické, sice to není tak jako s rtěnkou, ale i tak může dojít k zánětu spojivek.

Možná jí to neříkáte dost důrazně? Anebo to nechce slyšet...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 25.04.13 18:08
avatar

Děkuji, obávám se, že B je správně. Nechce to slyšet, ostatně máma nechce nikdy slyšet žádnou kritiku ani nic podobného, je prostě taková. Když ji někdo napomene, je ten špatný a nejchytřejší.

Přidám tedy na důrazu. Jen dodám humornou vsuvku - aby si pořád nepůjčovala moje mikiny, koupila jsem jí před asi dvěma lety krásnou mikču za nehorázné peníze, aby tedy taky měla něco "nóbl". První, kam si ji vzala, bylo na houby do lesa s kamarádkou. Mě omejvali*ee*

Od: asd*
Datum: 25.04.13 23:54

Tohle by mi vadilo hodně. Je to nevychovanost, asi tak je zvyklá od mala a přijde jí to normální... Jasně bych jí řekl že mi to vadí a ať už to nedělá (což proběhlo), pokud na to kašle tak by zasloužila popostrčit aby jí sepnulo že něco dělá špatně - např. až budete vědět že něco bude nutně potřebovat, tak jí to sebrat v jejím stylu, zmizet a objevit se až potom. Nebo mikinu za krkem napustit něčím kousavým (rozdrcený šípek). Při otevření skříně vyskočí čertík. Řasenka s vteřinovým lepidlem atd. Ale něco co neublíží, přece jen to je milujíci maminka ;)

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.