Přebírání pošty

Od: Datum: 24.04.13 15:36 odpovědí: 10 změna: 24.04.13 19:33

Dobrý den,

chtěla jsem se zeptat, nebydlím nyní v místě trvalého bydliště. Pokud mi dojde úřední pošta, jaký je obvyklý postup, pokud zrovna nebudu vědět, že mi úřední dopis došel a nemohu si jej vyzvednout? Čeká se na vyzvednutí a pokud se do určitého data nevyzvedne z důvodu nevědomosti (v domě bydlí stará babička) tak se úřední dopis považuje za vyzvednutý, či ne? Zasílá se v tomto případě znovu? Jaký je další obvyklý postup?

Myslím, pokud jsem mimo adresu několik měsíců.

Děkuji za odpověď.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.04.13 15:56
avatar

Pokud si dopis nevyzvednete v dané lhůtě, vrátí se odesílateli a je považován jako nevyzvednutý.

doplněno 24.04.13 15:57:

V některých případech snad i jako doručený.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: chimney*
Datum: 24.04.13 16:04

Pokud se považuje za doručený, co dále, pokud se jedná o nějaké výzvy od sociálních a právních orgánů?

doplněno 24.04.13 16:09:

To mne pak vyzvou na nějaké úřední jednání, já nebudu nic vědět, a co pak? Je moje chyba, že jsem na jednání nedošla, něco nevyřídila, když jsem nevyzvedla dopis o kterém jsem nevěděla?

Datum: 24.04.13 16:09
avatar

http://www.mesec.cz/clanky/co…vyhybate-doruceni-pisemnosti/

Například se stane to, že Vám na dveře zaklepe exekutor a Vám už nezbydou téměř žádné způsoby jak se bránit nebo pokud byste měla trvalé bydliště u přítele a a nebyla majitelkou bytu, ten by Vás mohl z bydliště odhlásit a rozhodnutí úřadu by nabylo právní moci, protože pošta by se považovala za doručnou atd..

doplněno 24.04.13 16:29: ale ano, povazuje se jako doruceny..
Ohodnoceno: 0x
 
Od: chimney*
Datum: 24.04.13 16:13

Takže jestli tomu dobře rozumím, tak pokud mám bydliště, čili doručovací poštu jinde, tak se dopis nepovažuje jako doručený?

Datum: 24.04.13 19:12
avatar

Ano, je to Vaše chyba, že jste si neošetřila přebírání pošty třeba zmocněncem, nebo např. dosílkou.

Ale takhle paušalizovat nejde. Záleží co Vám, který úřad posílá. Vždy je potřeba s úřady komunikovat, zjišťovat si informace, být o krok vepředu. Někdy si musí i člověk naštudovat plno nových věcí, aby byl v obraze a nikdo si z něj neudělal rohožku.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: laybor*
Datum: 24.04.13 16:06
Ohodnoceno: 0x
 
Od: kohoutm2*
Datum: 24.04.13 16:05

Na poste muzete pozadat o zmenu mista dodani (Dosilka) pro vsechny dosle zasilky.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: buss
Datum: 24.04.13 17:57

Máte možnost si na poště zajistit přeposílání. Jiinak když nebudete doma, po vypršení lhůty je dopis do vlastních rukou vhozen do schránky a považuje se za doručený. A co je v něm nabývá právní moci. Zajímavé pro exekuované... Hovoří o tom i správní řád.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.13 18:59
avatar

Dobrá varianta pro Vás by bylo zřídit si datovou schránku, jako fyzická osoba. Tam Vám potom všechny úřady posílají poštu a Vy ihned můžete reagovat. Je zřízená již za tři dny. Podívejte se na datové schránky - info- občan.

Další možnost je zřídit si dosílku u České pošty. Je to placená služba. Všechny zásilky jdou za Vámi na novou adresu, kromě těch, u kterých odesílatel zvolil službu nedosílat. Bývá to ale velmi zřídka.

Dále můžete zvolit Změnu Ukládací Pošty. Tedy tu budovu pošty, na kterou nyní chodíte v místě přechodného bydliště, aby jste to neměla daleko. Doručovatel Vám všechny obyčejné zásilky vloží do schránky na stávající adrese u babičky, rekomanda se pokusí doručit, ale pokud Vás nestihne, tak výzvu vloží do schránky u babičky a dopis Vám přepošle na tzv. ZUPku. Jestli máte s babičkou, nebo kdo tam bydlí, kontakt, tak Vám zavolá, že máte u ní výzvu a Vy pak jdete následující den na tu novou, určenou poštu.

Úřední dopisy jsou ty se zeleným pruhem. Pokud tedy čekáte vysloveně na tento dopis, tak u nich jsou tři možnosti doručení.

1- odesílatel zvolil možnost I. To znamená, že Vám dopis doručovatel oznámí, pokud Vás nechytí. Pokud dopis nevyzvednete do 10 dnů, tak Vám zásilku vhodí následující den do schránky a je považován za doručený.

2- možnost II. Dopis se oznámí a pokud jej nevyzvednete, je zde zvolená dispozice vrátit zpět odesílateli.

3- varianta III. Odesíl. zvolil službu NEUKLÁDAT, tudíž po neúspěšném pokusu o doručení, je zásilka okamžitě ten den vložena do schránky a je považováno, že byla doručena.

Též u těchto úředních můžete zvolit dosílku apod.

Dále je možnost ODNÁŠKY. Ale u /ředních dopisů typu III. je možné, že jej propásnete, protože zůstávájí uložené na poště jenom jeden den. Takže když by jste tam právě ten den nešla, tak budete mít smůlu.

Doručení typu I.,II.,III. lze zvolit i u rekomand s dodejkou i jiné barvy. Jsou to volitelné služby a záleží na odesílateli, kterou si zvolí a též zaplatí.

doplněno 24.04.13 19:04:

Pokud se Vám jedná o stoprocentní doručení všech zásilek, doporučuji zřídit si na těch půl roku dosílku, je to sice placená služba, ale myslím, že je nejspolehlivější.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 24.04.13 19:33
avatar

Souhlasim, datova schranka toto vyresi.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.