Vystěhování z trvalého bydliště

Od: Datum: 24.04.13 14:24 odpovědí: 5 změna: 24.04.13 22:45

Jak to je v případě, že má u mě v bytě (družstevním) přítelkyně trvalé bydliště a nechce se vystěhovat? Můžu zajít normálně na úřad a tam ji normálně odhlásit? Díky


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 24.04.13 14:29
avatar

Na úřadu nebudete nic platný, pokud přítelkyně v bytě doposud bydlí. Nelze zrušit trvalé bydliště někomu, kdo byt využívá.

doplněno 24.04.13 14:51:

Diskuzí na toto téma zde bylo již několik. Např. zde.:

https://www.poradte.cz/spolec…-zruseni-trvaleho-pobytu.html

doplněno 24.04.13 15:10:

Viz. - Zrušení trvalého pobytu:

Ohlašovna rozhodne o zrušení údaje místa trvalého pobytu na písemnou žádost oprávněné osoby, pokud zaniklo užívací právo občana k objektu a pokud občan tento objekt neužívá.

O žádosti vede úřad (správní orgán) správní řízení, ve kterém zjišťuje současné splnění uvedených podmínek.

Je-li údaj o místu trvalého pobytu úředně zrušen, je místem trvalého pobytu sídlo ohlašovny, v jejímž územním obvodu byl občanovi trvalý pobyt úředně zrušen.

Žádost o zrušení údaje místa trvalého pobytu podává vlastník objektu nebo jeho vymezené části, nebo ten, kdo je oprávněn užívat byt, tedy nájemce. Tato osoba musí být starší 18 let, způsobilá k právním úkonům. Pokud je uvedených osob více, např. manželé, společní nájemci bytu, sourozenci, společní vlastníci domu, žádají o zrušení společně s tím, že vyberou společného zástupce, kterého v žádosti zmocní k zastupování v celém rozsahu správního řízení (nepožaduje se úředně ověřený podpis).

Podmínky pro zrušení údaje místa trvalého pobytu stanoví zákon o evidenci obyvatel v § 12. Pro zrušení trvalého pobytu se musí prokázat současné splnění dvou podmínek, a to zaniklo-li užívací právo občana k domu nebo bytu a neužívá-li občan tento objekt nebo jeho vymezenou část.
Při vyřízení žádosti postupuje správní orgán dle správního řádu a účastníky řízení jsou žadatel a ten, komu má být údaj o místu trvalého pobytu zrušen.
Pokud nejsou stanovené podmínky pro zrušení trvalého pobytu splněny obě současně nebo se je nepodařilo prokázat, rozhodne správní orgán o tom, že se žádosti nevyhovuje.
Pokud se žadatel rozhodne vzít svou žádost zpět, může dojít k zastavení správního řízení.

K žádosti o zrušení údaje místa trvalého pobytu je potřeba doložit doklady osvědčující, že:



  • žadatel je oprávněn k podání žádosti, jestliže je vlastníkem domu nebo bytu (výpis z katastru nemovitostí, kupní nebo darovací smlouva s doložkou právní moci vkladu do katastru nemovitostí) nebo, že je oprávněn užívat byt (nájemní smlouva, dohoda o užívání bytu, aj.),
    odpůrci zaniklo právo byt užívat (pravomocný rozsudek soudu o zrušení společného práva k nájmu bytu, dohoda bývalých manželů, pravomocný rozsudek o rozvodu manželství, přechod nájmu, atd.),
    odpůrce dům, byt nebo jejich vymezenou část neužívá (tuto skutečnost uvedou účastníci řízení do protokolu při ústním jednání, popřípadě ji mohou potvrdit svědci).

Ohodnoceno: 2x
 
Od: ben®
Datum: 24.04.13 22:45
avatar

Dobrý den, zde je to vše dokonale popsáno. Tak jenom doplním, že za podání žádosti se nic neplatí.

Ale, jak jsem byl upozorněn pracovnicí MÚ, tak od 1. ledna 2014 bude tato žádost zpoplatněna a to 300,- Kč za každou hlášenou (odhlašovanou) osobu starší 15 let. Zdravím!

doplněno 24.04.13 22:53:

Snad ještě toto - pokud je odhlašovanou osobou cizinec, tak se to musí řešit ne na MÚ, ale s útvarem cizinecké policie.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: wamp®
Datum: 24.04.13 14:29
avatar

Samozřejmě,že můžete,je to Váš byt;)

doplněno 24.04.13 15:44:

Pardon,jsem dezorientována *hi*

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss®
Datum: 24.04.13 15:15

Zajít je nutné a podat Žádost...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.13 21:35

Dobrý večer,

my jsme došli na úřad a černé ovci naší rodiny zrušili trvalý pobyt a nebyl s tím problém.Udělali jsme to především z obav před možnými exekucemi.Trvalý pobyt samozřejmě automaticky nezakládá jakékoliv majetkové nároky na nemovitost,ale přeci jen má svou váhu,co se úředních věcí týká.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.