Autorská práva na projekt!

Od: Datum: 21.04.13 23:25 odpovědí: 8 změna: 24.04.13 00:37

Dobrý den, chtěl bych se zeptat. Projektantka mi dělala projekt, ale po roce ukončila spolupráci s tím, že mi vrátí větší část zaplacených peněz, ale chce vše co dělala nazpět s tím, že nesmím použít nic z toho co zakreslila. Napsala - "Ještě jsem vás chtěla upozornit, až to budete zadávat jinému projektantovi, že bez mého souhlasu nemůže použít řešení v našem projektu, což se týká jak výkresové části ( zaměření, řešení dispozice), tak textové části PD (Průvodní, souhrnná a technická zpráva), a to z důvodu ochrany autorského práva." Zaměření stejné věci je přece totožné. Má teď autorská práva na zaměření mé nemovitosti? Řešení dispozice taky udělala podle mého návrhu. To už bez jejího souhlasu nesmím nechat nakreslit totožnou věc, kterou jsem si vymyslel?

Děkuji za odpověď

Luděk

Seznam odpovědí:

moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

Odpovědi na otázku:
Datum: 23.04.13 04:24

Nesmíte bez souhlasu použít nic, co ta projektentka nakreslila a zpracovala. Autorská práva na zaměření vaší nemovitosti nemá, můžete si klidně nechat zpracovat nové zaměření a projekt někým jiným a ten nepochybně dojde k podobnému, nebo téměř stejnému výsledku. Jen podle zákona nesmí bez souhlasu použít (ani jako jako podklad) pro svou práci nic, co vytvořila ta první projektantka. Jestli máte nějaké náčrtky vytvořené přímo vámi, pak je můžete novému zpracovateli dát jako podklad a zadání práce. Ale nemůžete ke stejnému účelu použít nic, co zpracovala ta projektentka: ani její návrhy zpracované podle těch náčrtků - to už znamená riziko žaloby.

doplněno 23.04.13 05:09:

Jak vážné to riziko je, to bude záviset na důvodech proč a způsobu, jak jste spolupráci přerušili. Jestli je to možné, zkuste se dohodnout na možnosti využití alespoň části už zpracované dokumentace - za tu část budete muset zaplatit. Jde o to, kolik peněz by projektantka měla vrátit.

Pročtěte si důkladně smlouvu - měla by obsahovat, co a k jakému účelu jste objednal. Formulace typu: "projekt RD na parcele č. xy v katastru obce Kocourkov" podle autorského zákona znemožňuje bez souhlasu autora i použití téže dokumentace k výstavbě rodiného domu jinde.

doplněno 23.04.13 17:19:

Když máte prokazatelně svůj návrh řešení, který jste poskytl jako podklad, jste za vodou. Můžete klidně vyjít právě z tohoto svého návrhu a nechat si zpracovat projekt někým rozumnějším. Na ten váš návrh nikdo jiný než vy (a ten váš přítel ze stavárny) autorská práva mít nemůže, mohla by je uplatňovat jen na svou upravenou verzi. A drobné změny vycházející z požadavků platných norem a zákonů obhájíte, i kdyby ke sporu došlo. Vraťte jí vše, co stvořila, a chtějte zpět veškeré podklady, které jste poskytl vy.

Ohodnoceno: 2x

Od: ludator*
Datum: 23.04.13 07:11

Se smlouvou je to složitější. Kreslí to starší paní v důchodě a zaštiťuje to razítkem její dcera. Dostal jsem se k ní přes rodiče, kterým pomáhala s rekonstrukcí RD. Žádná smlouva mezi námi není.

Když mi to vrátili ze SÚ, tak jsem chtěl změny a zjistil, že její výkres a míry nesouhlasí s realitou. To jsem jí napsal a ona, že už pro mě nebude pracovat. Kreslí to v ruce. Teď chce vše nazpátek a vyhrožuje autorským právem. V mailu od ní mám i překreslený můj návrh řešení ve kterém píše o tom, že můj návrh překreslila. Šlo o to aby to prošlo hygienou. Nakonec ze dvou návrhů prošel ten můj, takže je na výkrese, co jsem dával na SÚ. Nějaké změny se tam dají udělat, ale záchody budou na tom samém místě. Je to v malém prostoru, takže moc kombinací se udělat nedá. Těžce se to vysvětluje.

Od: koukolik
Datum: 23.04.13 07:40

Otázka je, jestli je na svůj návrh opravdu tak upnutá, nebo jenom tak vykřikuje a do žádného sporu by ve skutečnosti nešla. Jestli tam není speciální a vtipné řešení nějakého detailu, tak si to nechte překreslit od někoho rozumnějšího, ať udělá drobné změny a na babu se vykašlete. To byste nemohli udělat barák s oknnama, dveřma a střechou, protože to už přece ona jednou nakreslila ...

Ohodnoceno: 0x

Datum: 23.04.13 15:08

Jedná se o rekonstrukci hopodářské budovy (chlívů). Chci ho přestavět na Snooker hernu. Je tam málo místa na řešení toalet a zázemí pro personál, takže moc variant nepřichází v úvahu. Fór je v tom, že poslední návrh, který prošel hygienou, jsem dělal s kamarádem co učí na stavárně a ona ho jen překreslila. Nevím, jestli bude stačit, když se to pozmění, třeba v rozměrech místností, ale záchody a místnosti zůstanou na stejném místě. Na mě to celé dělá dojem, že jen chtěla abych jí zaplatil víc peněz, ale jak viděla, že to neudělám, tak přišla s autorským právem. Musel jsem kvůli jejímu rozhodnutí ukončit řízení na SÚ, abych dostal všechny její výkresy. Mám teď strach aby to pak nezkusila až to bude hotové.

Datum: 23.04.13 21:41

Bohužel náčrtky už nemám. Nečekal jsem, že to takhle dopadne. Jediné co mám, tak jsou maily a přílohy, kde jsem jí to posílal nascanované a kde o tom píšu, jak bych to udělal. ale nevím, jestli by se pak maily dali použít při nějakém sporu. Navíc náčrtky jsou přes její návrh, ale to mé je jiné. Jinak předsíňky, záchody.

Datum: 23.04.13 23:31

Mailovou korespondenci lze jako důkaz předložit, jaký význam jí bude příkládán, to už závisí (jako u každého jiného důkazu) na soudu. V tomhle vám už neporadím, nejsem právník, ale projektant (v jiném oboru). Vy a ta projektantka si musíte vybrat, zda chcete provozovat svůj byznys, nebo místo toho chodit po soudech a dohadovat se o tom, co je a co už není autorské dílo.

Jak už jsem naznačil, máte dvě možnosti.
- dohodnout se o použití už zpracovaného. Tady jde o peníze a bez peněz to nepůjde - nikdo nepracuje rád zadarmo.
- všechno už hotové zahodit a nechat si zpracovat kompletně nový projekt podle základního zadání: "přestavba na snooker hernu se zázemím pro personál". Novému zpracovateli starý projekt vůbec neukazovat a nechat ho tvořit.

doplněno 24.04.13 00:00:

Pro Zabu:

Projekt není nákup v e-shopu. Objednává se provedení práce a bezplatně můžete od smlouvy odstoupit jen do té doby, než dodavetel začne na té věci dělat. Potom už musíte při odstoupení od smlouvy uhradit vynaložené náklady.

Od: zabu
Datum: 23.04.13 22:51

Já to vidím jednoduše. Odstoupení od smlouvy znamená že vy vrátíte vše co nakreslila a nesmíte použít nic z jejích nápadů, a ona vrátí všechny peníze, nikoliv většinu.

Od: jirbar*
Datum: 24.04.13 00:37

Nejenom všechny. Zaplatit i způsobenou škodu. Ovšem dokazovat něco co není podložené smlouvou je taky těžké. A řekl bych že se jedná i o černotu a zkrácení daně ze strany projektanky.

Ohodnoceno: 1x

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.