Vymývání mozků - předváděcí akce

Od: Datum: 20.04.13 22:44 odpovědí: 31 změna: 24.04.13 09:59
avatar

Není to tak ani otázka, jako spíše sdělení děsné zkušenosti a žádost o názor.

Nějak jsem si nedovedla představit jednání chudáků starých lidí na předváděcích akcích, dokud jsem dnes nezažila doslova šok! Obuvnická firma ze Žďáru nad Sázavou pořádala v Sokolově výprodejní akci, kde nabízela boty za akční cenu (kolem 600 a více kč) .

Šla jsem náhodou kolem a zašla se mrknout, jakou obuv a ceny nabízejí. Ačkoliv jsem opakovala, že se jenom dívám a inspiruji se, prodavač se na mne doslova "vrhnul" a stále mne nutil si nějaké boty vyzkoušet a koupit. Nepomohlo, ani když jsem mu otevřeně řekla, že nemám ráda, když mne někdo k něčemu nutí a že si žádné boty kupovat nechci. Ani se mi žádné nelíbily - navíc jsem si je ani nestačila v klidu prohlédnout, jak jsem doslova před prodavačem prchala.

Ale zato teď už dokážu pochopit, jak je možné, že staří lidé podlehnou a koupí si třeba nádobí, nebo jiné blbosti za tisíce korun. Chápu Vietnamce, kteří se taky snaží své zboží prodat, ale oni se dají odehnat a navíc jsou ochotni slevit - tento prodavač mi ale naopak předváděl stále dražší boty a odehnat se nedal. Kdyby mohl a nečekal další zákazníky, tak by asi zamknul dveře, abych nemohla utéct.

Nikdy jsem se s něčím takovým nesetkala a ptám se, jak si prodejci mohou něco takového vůbec dovolit?! Jsem taky starý člověk, ale nejsem dement a peníze nekradu.


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: cobrak*
Datum: 20.04.13 22:53

Je to všechno strašně zamotaný. Oni jsou doma sami, vnoučata, natož jejich děti je nenavštěvují, protože je uspěchaná doba (i když zastávám názor, že čas na návštěvu rodičů je vždy!) a oni do společnosti za kamarády chodit nemůžou, protože už žádné nemají. No a tak chodí na tyhle akce a tam se nechají zlákat do nákupu bezcenných výrobků za napálené ceny. Bohužel, jsou důvěřivý. Pracuju se starými lidmi a jsou dva typy. Buď ti, kteří se bojí naprosto o všechno, i o starý mobilní telefon z roku 90 a každého podezřívají a potom druhý typ a Ti všemu důvěřují a každému věří. No a ti pak chodí na tyhle akce. Je to těžký a nedá se s tím dělat nic jiného, než prostě to, aby konečně vymysleli zákon, který by tyhle lidi, kteří to provozují, posílal nekompromisně za mříže. A všichni by měli své staré rodiče varovat a zakázat jim na tyhle akce chodit.

Ohodnoceno: 5x
 
Od: hop®
Datum: 20.04.13 22:56
avatar

Není co dodat, naprosto souhlasím! *palec*

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 20.04.13 23:26
avatar

Máš naprostou pravdu, ale myslím si, že zákony by se našly, kdyby se chtělo a kdyby se našli žalobci. Ale asi tyhle akce někomu vyhovují.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 21.04.13 11:30
avatar

"cobrak" to vystihl naprosto přesně. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.13 00:33
avatar

Problém je trošku širší. Staří lidé vzhledem k době, ve které vyrůstali, nemají zkušenosti s podvodníky jako takovými. Pokud se budeme bavit o ročnících po druhé válce, o které většinou jde, tak tito lidé vyrůstali v reálném socialismu, kde měli sociální jistoty. Neměli možnost výběru, vše bylo systémem pevně stanoveno. Jedna cena chleba, jedna cena mléka. Jednoduché myšlení. Nepotřebovali přemýšlet v souvislostech, bylo vše nalinkováno. Pak se probudili do jiného světa, nekdo jim namaže med kolem huby a najednou je z toho neštěstí.

doplněno 21.04.13 00:36:

A mimochodem, prodejce si může dovolit přesvědčovat potenciálního zákazníka o tom, aby si zboží koupil. To nezakazuje žádná legislativa a ruku na srdce, i morálně to je v pořádku. To, že má někdo dobou a věkem zdegenerovaný mozek, je jiná věc.

doplněno 21.04.13 00:39:

A to, že takový občan s degenerovaným mozkem má právo k právním úkonům, potažmo právo volební, to je daleko větší tragédie, než nevýhodná koupě hrnců...

doplněno 21.04.13 02:07:

A navíc k tomu vymývání mozků. Nelze vymýt něco, co není.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: ar*
Datum: 21.04.13 00:50

Ernie, velmi se pleteš, tyto problémy a podobné podvodné Fy mají i v zemích kde žádné jednotné ceny neměli a socialismus už vůbec ne.

"A to, že takový občan s degenerovaným mozkem má právo k právním úkonům, potažmo právo volební, to je daleko větší tragédie." K tomu ti řeknu jen jedno i ty jednou zestárneš. Jsou dokonce i lidé, kteří jsou "staří" už v mládí.

Ohodnoceno: 5x
 
Datum: 21.04.13 01:10
avatar

K prvnímu odstavci dobře. Ale zde u nás je to tím nejméně umocněno. V oněch zemích to není v takové míře.

Ke druhému odstavci. Samozřejmě počítám s tím, že zestárnu, to vím i bez tvé rady. Nepochybuji i o tom, že v jisté fázi života můj mozek a mysl začnou degenerovat. Ovšem narozdíl od ostatních jsem natolik soudný, že předtím, pokud budu při smyslech a budu pro tento svět přítěží, raději dobrovolně sám odejdu, než aby mi měl někdo stát za zadkem. Pokud při smyslech nebudu, již jsem učinil jistá opatření. Na to mám dost hrdosti. A domnívám se, že takto by měl uvažovat každý člověk, když už to umí zvířata.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: aroff
Datum: 21.04.13 01:57

To už vůbec nebudu komentovat, to je tvůj názor. Jen by jsem se rád poučil, které zvíře takto jedná a ukončí život dřve než se o to postará příroda.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.13 02:04
avatar

Homo Sapiens. I když v tomto případě o rozumu lze s úspěchem pochybovat.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.13 13:06
avatar

Lumíci (možná)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.13 12:05
avatar

Pro "ernie" - Jéžiš - myslíš sebevraždu? nebo euthanasii? - ono se o tom dobře mluví, pokud jsi ještě mladej a zatím degenerace nehrozí.

Můj otec taky mluvil o tom, že se raději zabije, než by se trápil - a měl to tenkrát jasné - ale pak přišla rakovina, otec věděl, že umírá - ale říkal, že se zabít nedokáže, ani kdyby chtěl. Přece jenom pud sebezáchovy je silnější, nežli si myslíme.

Třeba jako dement ani neskončíš. Hodně "starých" lidí si udržuje zdravý rozum a vitalitu až do konce. Ahoj.

Datum: 23.04.13 22:33
avatar

Záleží ovšem na tom, jak se kdo na onen pověstný pud sebezáchovy dívá, že...

Ohodnoceno: 0x
 
Od: zabu
Datum: 21.04.13 01:20

Šmejd zůstane šmejdem. O tom nemá cenu hovořit. Mě spíš vadí, že se nenašel nikdo, kdo by tvůrkyni dokumentu zaplatil za volný přístup tak, aby k dokumentu měl přístup každý. Místo toho, na těch šmejdech musí sama vydělávat tím, že dokument jde do kin, a kdo ho chce vidět, musí platit. Další kdo jí zaplatí bude nějaká TV. Je škoda a dost mě to mrzí, že na šmejdech vydělávají další. Co dodat, asi je to obraz dnešní kinematografie.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.13 01:25
avatar

Sice otázka není o dotyčném díle, ale jinak máš pravdu-zloděj okrádá zloděje...

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.13 07:55
avatar

Zabu má pravdu. Tento dokument by měl vidět volně každý, aby se poučil.

1/ Nejbližší běžně fungující kino je 20 km od nás. I kdybych chtěla jet, při nepřetržité péči o dementní osobu blízkou bych se do kina utrhnout nemohla. V žádném případě. Stačil už jednou zapálený gauč, nebo vše pomatlané výkaly.

2/ Je fakt, že kino občas promítá i v bližším městě, 10 km od nás, ale asi to moc dobře nevedou. Podle toho seznamu, který tady uvedl Ladinpraha, se zde promítat tento dokument nebude. Škoda.

I když by si závěr měli udělat všichni, je to jen pro ty, kteří:

1/ Mají možnost jít do kina

2/ Musejí si zaplatit.

Takovéhle poučení by se mělo rozdávat zadarmo. Není to pro pobavení publika, ale jako varování. Jaga.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 21.04.13 08:16
avatar

Já si myslím, že právě pro takové případy existuje veřejnoprávní televize. Jenže ta má očividně jiné zájmy.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.04.13 09:51
avatar

Domníváš se, že by si ti senioři film hromadně stahovali? Já ne. A asi ani do kina na něj nepůjdou.

BTW: docela by mě zajímal profil typického diváka podobných filmů.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.13 13:12
avatar

Ahoj Jaguš, pro seniory nad 60 let je vstup zdarma. Včera říkali v TV, že tento dokument budou dávat v říjnu na ČT.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 21.04.13 09:30

Taky jsem podlehl "nátlaku" a zašel do prodejny. No žádný Větnamec či nějaká hurá akce. Je to prodejna Diakonie. No a objevil jsem tam boty "Pionýrky". Ti "plnoletí" jistě pamatují. Kotníčková obuv, podrážka "traktor" pravá kůže. Úplně nové, dokonce v nich byly napínáky.

No nádhera. Ča ču v nich tančit nebudu, ale do lesa na houby jak dělané. Případně na zahradu. Doufám, že při rytí neodejdou tak brzo jako ty dnešní křusny. A jsou mnohem lehčí než pracovní bagančata.

Jen ta cena. Utratil jsem polovinu nemocničního poplatku za jeden den.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: pt®
Datum: 21.04.13 11:34
avatar

"jirbar", to byl teda dobrý kup. Já nosila tyto botky do školy asi už od 3 třídy. - pt

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 21.04.13 12:07
avatar

Kolik? - abych byla "v obraze"

doplněno 21.04.13 12:30:

Počítám, že nemocniční poplatek je dnes ca 100 kč. Taky si nemůžu dovolit dražší boty - levné a docela dobré lze i dnes najít, když víš kam jít (a nestydíš si kupovat levné zboží).

doplněno 21.04.13 12:32:

- a víš, jak je nosit, aby to lidi ani nepoznali.

doplněno 22.04.13 16:31:

Ještě - my si kupujeme zboží na "burzách" -za 20-cku, max. za 100-kč - a lidi si myslí, že máme značkové oblečení. Asi musíš mít sebevědomí, nestydět se, a umět to nosit.

Datum: 21.04.13 12:45
avatar

Jirbare, mám je taky. Koupila jsem si je ještě za "hluboké totality" v sousední vsi v partiáku. Kromě věcí s nějakou malou vadou nabízeli i to, co se jinde v obchodech neprodalo. O co nebyl zájem. Přitom to žádnou vadu nemělo. U bot se to poznalo dobře, krabice, které bývaly světle zelené, byly hodně vyrudlé.

No a pionýrky měli za 20 korun pár. Vzala jsem si dva. Co jsem se v nich nachodila ty své slavné "padesátky" a další dálkové pochody. Z Pardubic do Ležáků už trefily i samy. I v Krkonoších to znají - no, jako své boty!.:D

Časem jsem jedny, ty nepoužité, darovala, ty druhé mám dodnes. Traktorová podrážka se nijak neponičila, protože je občas promastím, jsou pořád měkkoučké. Kdepak dnešní Nike, Adidasky, Pumy a další obuv za několik tisíc. Ta by už dávno byla roztrhaná.

Na svoje pionýrky nedám prostě dopustit! *palec*Jaga.

Ohodnoceno: 2x
 
Datum: 21.04.13 17:12
avatar

"Pionýrky" jsem kdysi fasoval jako pracovní obuv (tehdy stály 140 Kč). Nosil jsem je na tůry a teprve po částečném opotřebení (skoro prošlapané podrážky) jako pracovní. Dokud byly opravdu kožené, byly to bezkonkurenční, prakticky nezničitelné boty (ne na zimu, to bylo o omrzliny). Pak je začali dělat z barexu, či čeho. Na pohled stejné, ale po 10 km chůze to balo o nohy. Před pár lety (asi tak 10ti) jsem jedny kožené objevil v jednom bazaru (nové za 300 Kč). Mám je dodnes, akorát jsem si vloni musel nechat zašít pár popraskaných švů.

(a jsme zase mimo téma*hi*)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: jirbar*
Datum: 22.04.13 17:36

Jak říkám. Úplně nové a za 50 Kč. No dnes mi to nedalo a koupil ještě jedny. Přece jenom od rýče ta podrážka občas praskne a pak jsou již k nepoužití. No a oprava to snad ne.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: buss
Datum: 21.04.13 09:44

No ale toto slyšíme jako varování témeř denně, ve vsích i rozhlasem. Ale staří lidé jednají jinak. A MY jsme zvyklí sklopit uši, poměrně lehce ovlivnitelní, neumíme říkat NE a to i oblézačům baráků s nabídkou všeho druhu. A pak se ptají, jak se z toho dostat. Už se těším, jak zazvoní a zavolám na ně policii.
Vysvětlete lidem, že když je něco nabízeno zadarmo, že to nemůže být zadarmo, nabízeč přece není Ježíšek! Je to podnikání a chce zisk. No trochu i nátlakem. Ale je to na lidech, aby se bránili. Byl jsem na jedné akci kdysik, vzal pánev, pojedl, poděkoval za nabídku a šel. Ostatní si sadu koupili.

doplněno 23.04.13 10:58:

culdubuldo, já ji nekoupil, já ji dostal, vzall! To byl dáárek. Píšu přece, ostatní si sadu koupili. Umím říct NE.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 22.04.13 17:27
avatar

No právě - proč sis tu pánev koupil - a za kolik? Nejlepší je, nebrat si na tyto akce vůbec peníze! - a utéct zavčas.

Od: milen*
Datum: 23.04.13 10:46

Jsou to většinou lidé, kteří jsou si dobře vědomi, co se na ně chystá a přesto tam jdou. Koupí si to proto, že většina má dost peněz, a jsou chvíli středem zájmu, pokecají si se stejně starými lidmi, něco dostanou zadarmo, což je také těší. Proč by nejeli na výlet, co doma. Dárky pak rozdají svým dětem. Někteří doma brečí protože to ani nepotřebují a chtějí to vrátit. přestalo je to bavit. Když pojedou příště koupí to samé znovu. Tak proč neprodávat?

Ohodnoceno: 0x
 

 

Od: zabu
Datum: 23.04.13 22:45

milen: Tys ten dokument neviděl, že? Ty lidi vůbec nevědí do čeho jdou, čemu, jakému nátlaku budou vystaveni.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.13 22:50
avatar

Jakému nátlaku?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 24.04.13 09:59
avatar

"ernie" pokud si přečtete co jsem včera napsala, nemusíte se ptát jaký nátlak. Myslím, že když vás někdo zamkne a nepustí na wc tak to nátlak jistě je.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 23.04.13 12:24
avatar

Tak na pionýrky a vojenské polokanady můj muž nedá dopustit, jo a taky mám dvoje kopačky i s těma štumflíkama na podrážce, byl to výprodej těsně po revoluci pár za 10kč a mě na vozíku je na chalupě celkem jedno co mám do zahrady na nohách. Na akce jsem chodívala docela ráda, oběd, káva, lidi, hodinu až dvě se to dalo vydržet a ještě jsem si odnesla třeba 8kg Arielu nebo dva ovčí ledvinové pásy, nikdy jsem nic nekoupila a ani mě k tomu nikdo nenutil. Důchodci včetně našeho dědy a babičky byli jak šílení a nakupovali lampy na léčení kloubů, deky, elektrická kamínka a podobné věci co stály majlant ale dostali k jedné dece druhou "zdarma, k jedněm kamnům druhé "zdarma" NO TAK TO NEKUP. No a mimo jiné koupil děda 4 zajisté luxusní a kožené bundy jelikož mu ten hodný pán dal vizitku a pozval ho do Itálie na dovolenou, cena pouze 30 000kč jelikož mu slevil, myslím, že se ten Ital od Rokytky válí smíchy ještě dnes, nás mohli omývat když nám děda naděloval ty krásné a luxusní bundy (náhodou, na chalupě k ohni výborné). Ovšem moje maminka jela s kamarádkou na akci na Slovensko (¨výlet lodí a jakási rozhledna zdarma) a tam je v sále zamkli a prý dokud někdo něco nekoupí tak je nepustí ani na wc, asi někdo koupil jelikož je vypustili a poslali na rozhlednu 2km pěšky s lístkem o zaplacení a tam je hnali zase zpátky jelikož rozhlednu firma nezaplatila a na výlet lodí si půlku museli zaplatit, autobus odjel na vteřinu přesně a vůbec nevadilo, že 2 důchodci tam zůstali. Bylo to prvně a naposled co maminka na akci byla.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.