Půjčka pro tetu

Od: Datum: 20.04.13 18:27 odpovědí: 7 změna: 22.04.13 19:42

Mám problém.Teta mé ženy vytlouká půjčkami klín klínem.Nedávno přemluvila moji ženu,ať si vezme na sebe 30 000 od providentu a ať jí je půjčí.Mám svědka,paní od providentu,která viděla ,jak si moje žena peníze bere a záhy je předává tetě.Dále mám pár svědků (švagrová a pod.) po kterých chtěla za provizi 100000 kč ,aby si si na sebe vzali pro ni půjčku 350000kč.Ti to naštěstí odmítli.Takže svátky k jádru problému. Teta (55 let) se na nás po verbální a nícotné při urazila,a napsala nám SMS ,že nám nic nedluží a ať si...a že nám nic nedá.Mi teď musíme za za ni splácet 900 kč týdně.Nebudu zde zveřejňovat brutální metody,které se mi honí hlavou a spíš bych potřeboval poradit,jak s ní legální cestou tyto peníze dostat.Pochopitelně po týdeních splátkách,které by podle ústní dohody měla ona dávat mé ženě a ty je záhy odevzdávát pracovnici Home Creditu.Teta je majitelkou nemovisti v centru Olomouce,je zaměstnaná.Dnes jsem se se to dozvěděl a všechny tel.hovory si monitoruji na mobil a záhy zálohuji do počítače.Každý se nějak prokecne.Má takový záznam u soudu smysl? Děkuji za radu a když bude třeba,problém ještě upřesním.Jen vás upřímně prosím.Nehoďte moji otázku za hlavu.Je mi 50 let ,docela těžte praci ve stavebnictví za 70,kč/hoh a fakt se mi nechce z mých peněz platit dopřávání jiným lidem.P.S Žena taky moc nevydělá (cca 10000 kč brutto).Děkuji předem za vaše rady Mirek


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: ladaadal*
Datum: 20.04.13 18:43

Že to byla blbost už nejspíš víš ty i tvoje žena, takže k otázce - zálohovat všechno, jako důkazní materiál může nebo nemusí posloužit kdejaká krávovinka, takže hovory, smsky, maily, dopisy, případně nahrávky rozhovorů, všechno schovávat. Ale i tak se pomalu připravovat na to, že ty peníze už nikdy neuvidíš. Návratnost je, řekl bych, mizivá. Ještě vydrž, co se tu objeví rádci, co znají přesné paragrafy, možná pomůžou víc.

Ohodnoceno: 2x
 
Od: buss
Datum: 20.04.13 19:39

Bože, bože... dnes bez papíru, i když ani ten kolikrát nic neřeší.
Napřed bych se poptal těch svědků, zda jsou vůůbec ochotni to dosvědčit popř i u soudu, nebo je nechat zavčas sepsat prohlášení, není nutné, ale léépe ověřit.
Po tetě je asi zbytečněé chtít aby byla sepsána smlouva, směnka. Zkusit.
U soudu.. co může být za důkaz nám říká trestní řád, ano lze..
Pokud někdo dosvědčí, že slíbila měsíční splátky, po nesplacení je možno žádat splacení celého dluhu. Ale doporučuji zajít za právníkem, stručná rada může být zadarmiko, předpokádá, že by pak mohl zastupovat. Nebo weby právníků,. spolků kde radí.
http://search.seznam.cz/?q=pr%C3%A1vn%C3%AD+poradna&aq=-1&oq=pr%C3%A1vn%C3%AD+porad&sourceid=szn-HP&thru=
Ještě by šel dluh prodat, postoupit.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: bus*
Datum: 20.04.13 21:06

Neztrácejte naději. Zákon neukládá povinnost uzavírat písemnou smlouvu při půjčce mezi občany, i když je to, samozřejmě, lepší mít v ruce doklad. Pohovoř si s tou ženou, která smlouvu uzavírala a byla při předávce peněz. Důležité je, aby i ona, při tom úkonu vnitřně chápala jaká je skutečná situace, tedy že půjčka je vlastně pro tetu. No a důležité je, je-li ochotna to jít k soudu dosvědčit. Po této konzultaci, bude-li svědčit ve Váš prospěch, se obraťte na advokáta. Průměrný advokát by to měl dovést do zdárného konce.

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 20.04.13 21:20
avatar

Především - doufám, že se z toho poučíte, začnete se chovat asertivně a nenecháte se k čemukoliv dalšímu ukecat. I když jste se nechal ukecat, stačilo aby teta podepsala směnku na danou částku nebo jednoduchou dohodu o tom, kolik jí půjčujete a jak Vám to bude splácet. Dát peníze někomu jen tak bez papíru, to je největší hloupost (vím to i z vlastní zkušenosti, bohužel).

Jsou dvě základní možnosti jak problém řešit. Jeden je pololegální a účinný, druhý podle práva a bohužel na protřelé podvodníky účinný méně nebo vůbec.

Odprodej dluhu nevím zda bude možný, agentury které se tímto zabývají asi nebude tak malá částka zajímat. Vím, že jeden známý nechal agenturou vymáhat dluh v řádu milionů - polovinu si nechali jako provizi a jediné co udělali, tak milému podvodníkovi praštili hlavou o kapotu auta a důrazně mu řekli, že jestli nezaplatí, příště to bude mnohem horší. Pravda je totíž taková, že tito podvodníci se soudů nebojí, mají strach jen z fyzické újmy. Pouštět se však do něčeho takového sám jako "amatér", to je skoro jistá cesta do kriminálu - tyhle agentury v tom umí chodit, ví co si můžou dovolit, mají na to lidi.

Osobně bych se zkusil naposledy s tetou po dobrém ústně dohodnout. Klidně si rozhovor nahrávat skrytou kamerou, diktafonem. Jde o to, aby dluh uznala - třeba ji vést style "takže ty mi tady do očí budeš tvrdit, že jsme ti nic nepůjčili?". Potom bych ji doporučeným dopisem vyzval, aby splácela podle dohody, jinak na ni půjdete podat na policii trestní oznámení. Dohoda může být i ústní a pokud není dodržena, jedná se o podvod. Nemá cenu dlouho čekat, pokud nezačne okamžitě splácet, obstarat si vše co by mohlo sloužit jako důkaz a jít to sepsat. Nejhorší by bylo to "nechat být", protože to by se potom vykutálená teta mohla do konce života smát, jak ty důvěřivce hezky obrala (což se možná stejně stane, ale proč jí to ulehčovat).

Ohodnoceno: 0x
 
Od: saw*
Datum: 21.04.13 12:43

Ve Smluvních podmínkách Smlouvy o půjčce se píše, že půjčka nesmí být určena pro 3. osobu. Vaše žena tím hrubě porušila podmínky Smlouvy o půjčce a Provident jako věřitel nic s touto skutečností neudělá. Vaše žena podepsala půjčku a na co peníze využila - je její věc. Splácení se bude požadovat po Vaší ženě.

doplněno 21.04.13 12:44:

Jediná možnost je ta, aby se Vaše se svojí tetou soudila v občansko-právním řízení, samozřejmě je třeba dokázat, že peníze skutečně poskytla své tetě.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: mirekmirek340*
Datum: 22.04.13 18:31

Ale moje přítelkyně si pújčila peníze a co s nimi dále udělá je přece její věc.Půjčila bezúročně tetě.Samozřejmně že providentu musí splácet má přítelkyně.Ale snad múže po tetě peníze vymáhat,když teta porušila ústní dohodu o půjčce mezi jí a mou přítelkyní.Nebo se mýlím?

Datum: 22.04.13 19:42
avatar

Nemýlte se. I ústní dohoda je platná. Jenomže Vaše přítelkyně bude muset dokázat, že šlo o půjčku a že tetě skutečně peníze půjčila a ta je od ní převzala (písemnou komunikací, tlf., svědci). Já bych zvolila následující postup: písemně tetu vyzvat ke splácení dlužné částky, zmínit se o dohodě, kterou teta uzavřela a neplní a žádat dodržování splátek tak a tak...V případě, že nebude reagovat, ani dlužnou částku splácet, že Vaše přítelkyně bude nucena obrátit se advokáta a řešit nadále celou věc soudní cestou. Upozornit tetu, že tímto krokem by však zbytečně došlo k navýšení dlužné částky. Dát jí lhůtu na vyjádření a poslat s dodejkou. Kopii výzvy si schovat. Pokjud teta nebude reagovat (případně vše popře), obrátit se na advokáta a poradit se o dalším postupu. Možná by další výzva s hlavičkou advokátní kanceláře zabrala lépe a advokát by mohl docílit třeba snáze alespoň uznání závazku atd. Posoudit úspěšnost takto na dálku lépe nelze, konzultace s advokátem více objasní možnosti...

Pokud by přítelkyně nechtěla investovat do porady s advokátem, přidávám odkaz na občanské poradny. Tam poradí i zdarma, ale domnívám se, že poradí též obrátit se v této věci na advokáta...

http://www.obcanskeporadny.cz/index.php?Itemid=8

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.