Odstupné po 1,5 roku práce a dále nemocenské?

Od: Datum: 19.04.13 15:34 odpovědí: 2 změna: 19.04.13 18:45

Dobrý den,

dne 20.9.2010 jsem nastoupila do práce jako zástup za MD, tudíž na dobu určitou. Byla mi dána výpověď z důvodu snížení počtu zaměstnanců, dle Zákoníku práce § 52, písm.c), ke dni 31.3.2012.

Dále jsem byla ode dne 28.3.2012 v pracovní neschopnosti. Nyní žádám o částečný důchod. Po skončení nexchopnosti bych prý měla jít do práce na 2 zbývající dny, o které jsem šla dříve na neschopenku.

Zaměstnavatel mi chce vyplatit 2 odstupné platy, nemám nyní nárok na 3?

Započítává se do odpracované doby i neschopnost?

Děkuji

Nováková Marcela


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Datum: 19.04.13 18:37
avatar

Za městnavatel jedná správně.

Podle nové právní úpravy (od 1. ledna 2012) náleží zaměstnanci odstupné v závislosti na délce pracovního poměru: pokud zaměstnání trvalo do jednoho roku, náleží zaměstnanci odstupné ve výši průměrného výdělku, v případě, že zaměstnání trvalo do dvou let ve výši dvojnásobku průměrného výdělku, teprve při délce zaměstnání nad dva roky náleží odstupné ve výši trojnásobku průměrného výdělku.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.04.13 18:45
avatar

Na dálku (bez přesnějších informací) těžko posoudit, jak to ve Vašem případě bude. Pokud šlo o nemoc za trvání pracovního poměru, měla byste mít nárok na odstupné ve výši trojnásobku. Otázkou však je, jestli v průběhu Vaší nemoci neuplynula doba, na niž byl pracovní poměr sjednán.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2016 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.