Péče o dítě po rozvodu

Od: Datum: 16.04.13 22:01 odpovědí: 8 změna: 17.04.13 18:05

Dobrý den

prosil bych o dotaz jaké máme možnosti v případě že mám dceru ve vlastní péči a k bývalé manželce chodí jednou za 14 dní na víkend. Víkendové návštěvy jsou určeny soudem. Dceři je skoro 15 let a bývalé manželce se jí nechce chodit.U matky není ráda a vždy když tam jde jsou nějaké problémy třeba vši, blechy jelikož není moc čistotná. Je pravda že dítě po 13 letech se může samo rozhodnout zda půjde nebo nepůjde k matce? Vždy to je pro ni trest a myslím že teď už by se mohla rozhodnout sama.Ale je tam problém mám i syna 9 let ten žije s matkou v péči a myslím že když tam dcera nebude chtít jezdit matka nám syna nebude chtít dát. A syn k nám chodí velice rád.Může si to matka dovolit je nějaká cesta aby byli obě děti spokojeni.

Děkuji za radu nebo nějaké řešení M+J


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: meinita
Datum: 16.04.13 22:43

dobrý den. dítě od třinácti let věku je schopno samo rozhodovat, ale nenajdete to v žádném zákoně, nýbrž v judikátu, ale teď si opravdu nezpomenu na spisovou značku. bylo by dobré si to vyhledat ;)

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martibohata
Datum: 17.04.13 18:05

můžete mi pomoci jak zadat abych našla co hledám v judikátu děkuji

Datum: 16.04.13 22:50
avatar

Dcera se bude moci rozhodnout sama, až jí bude 18 let. do té doby by musel o úpravě styku dcery s matkou rozhodnout soud (na Váš návrh).

Zkuste se obrátit na OSPOD, měli by Vám poradit, jak v této záležitosti dále postupovat.

___ Přestože by rozhodnutí soudu nemělo mít na synovy návštěvy u Vás mít vliv, nelze vyloučit, že by se jej matka snažila ovlivnit ve Váš neprospěch.

Je to velice citlivá otázka, která by v důsledku mohla ublížit oběma dětem. Nebyla by šance se s matkou na něčem dohodnout?

Dohodám bývalých partnerů dává přednost i soud, protože to, na čem jsou bývalí partneři schopni se dohodnout, mívá šanci na dodržení dohody.

Ohodnoceno: 0x
 
Od: martibohata
Datum: 17.04.13 17:56

z matkou se v žádným případě mluvit ani domluvit nedá

Datum: 17.04.13 08:22
avatar

Dobrý den. Protože je dcera nezletilá, jste její zákonný zástupce a musíte se řídit tím, co je psáno v rozsudku. Jestli-že soud určil styk s dětmi, pak jste povinen Vy i Vaše žena děti ke styku připravit a dodržovat rozhodnutí soudu. Bylo by dobré spíše dceři vysvětlit, že matka má právo na styk s ní tak, jako Vy máte právo na styk se synem, který je v péči matky. Tuto záležitost byste musel řešit soudně. Zažádat o úpravu styku, ale proto musíte mít vážné důvody _ to, že nezletilá dcera nechce, nestačí. Soud si vyžádá kontrolu sociálky u matky a vyjádření, může předvolat i Vaši dceru a vyslechnout její argumenty...Na základě toho potom rozhodne, zda je pro dceru lepším řešením styk s matkou omezit atd...Soud vždy hledí na zájem dítěte. A v zájmu dětí je styk s rodiči a sourozenci..Kdyby byla Vaše žena taková, jak píšete a neměla dobrý vliv na děti, jistě by jí soud nenechal v péči mladší dítě. Zvažte své kroky opravdu pečlivě, protože šetření sociálky a soudní "tahanice" mohou mít na psychiku dětí velmi negativní dopad. Jak říkám, protože je dcera nezletilá, zkuste jí vysvětlit, že s matkou má styk určený a musí ho dodržovat, dokud nebude zletilá. Pak se bude moci rozhodnout sama, zda se s matkou bude chtít stýkat, či ne. Pokud budete podporovat její vzdor, či šprajc, ničemu to nepomůže a situace se leckdy zbytečně vyhrotí...Neberte to, prosím, ve zlém. Matku má jen jednu a vztah mezi nimi by měl být dobrý, bez ohledu na to, co o sobě navzájem myslí oba rodiče...

doplněno 17.04.13 19:54:

Nikomu z nás nepřísluší hodnotit zde chování matky. To musí zhodnotit soud. Pokud by to byla matka, která děti zanedbává, nepečuje o ně a není schopná je vychovávat, pak by byly děti svěřeny do péče otci obě dvě.Tak soud ale nerozhodl...Kdyby byla matka tak problematická, dotaz by zněl - jak dostat do péče nezletilého syna. Ne, zda má nezletilá dcera právo rozhodovat sama o tom, zda se stýkat, či nestýkat se svojí matkou...Matka má na styk s dcerou právo a nikdo, tím spíš nezletilé dítě, jí ho nemůže upírat. Dokud soud nerozhodl jinak, platí to co je psáno v rozsudku.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: martibohata
Datum: 17.04.13 18:00

na poslední řádky musím reagovat dceři nic nezakazujem ba naopak ale když byla soudně přidána do péče otci tak na tom asi ze strany matky něco bude

Datum: 17.04.13 09:39
avatar

Dokud je dcera nezletilá, nic s tím neuděláte. Může tam chtít či nechtít, ale soud musí respektovat. I Vy.

Pokud byste chtěl tyto návštěvy zrušit, musel byste opět jednat přes sociálku a následně přes soud. A uvést důvody.

Jak jste, člověče, mohl žát s takovou šulkou špinavou? /je-li to pravda, co píšete/

Být Vámi, pokusila bych se do své péče získat i toho syna, víte, jak se tam, chudák v tom binci asi má? Jaga.

Vím, že ve školách a školkách mívají občas problémi se vši /všima, všema, vešmi - jak se to, kruciš, skloňuje? *ee*/, ale ty blechy - to už se snad dnes najde jedině u psa, ne?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 17.04.13 10:20

tak šulku špinavou bych nehodnotila, když nevíme, jak to u nich vypadá. moji rodiče mají psa a i ten měl blechy, ačkoli je řádně odblešovaný. vši nejsou záležitostí "občas", ale je to problém celoroční, neustálý, zvlášť u dětí na prvním stupni, které při hře či práci strkají hlavy dohromady. já sama svým dětem hlavu probírám neustále, protože stačí přehlédnout, že si zas dítě jeden dáreček ze školy/kroužků přineslo a pak se to těžko likviduje. protože na trhu není nic, co by fungovalo, i ten dřívější účinný Diffusil H forte už se nesmí vyrábět a prodávat a je nahrazený olejovým přípravkem, se kterým já osobně mám ne zrovna nejlepší zkušenosti. jinak u nás v rodině jsou vši problém opravdu prvního stupně (a školky), přechodem na druhý stupeň je nejstarší holka bez vší, mezitím co mladší děti je nosí domů neustále.

Ohodnoceno: 1x
 

 

 

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.