Elektronicky platebni rozkaz

Od: Datum: 15.04.13 21:31 odpovědí: 20 změna: 19.04.13 14:22

Dobrý den

Přišel mi dnes platební rozkaz o zaplacení dluhu u dopravního podniku Ostrava, že jsem jel načerno. Jsem si jistý, že jsem nikdy načerno nejel, protože tramvají jezdím max. 10x do roka. Pracuji i hlavního nádraží. Dluh prý vznikl někdy v říjnu 2009 a nikdy mi na adresu trvalého bydliště nic nepřišlo. Mám ji asi 12 let tu adresu trvalého bydliště. Navíc v tom platebním rozkazu je místo bydliště někde na adrese v Ostravě. Souhlasí pouze rodné číslo a jméno. Nevím co s tím mám dělat. 6ádné rozhodnutí soudu mi domů nikdy nepřislo.

Mám ale uhradit částku 9000 Kč. To se mi vůbec nechce za něco co jsem neudělal.

Co s tím?

Díky za radu


Seznam odpovědí:
 
moment čekejte prosím, probíhá přenos dat...
Zobrazení struktury odpovědí v otázce
Skrytí struktury odpovědí v otázce
Zobrazení struktury odpovědí v otázce

 

Odpovědi na otázku:
Od: laybor*
Datum: 15.04.13 21:35

Odpor jako obrana. Vždy však písemně

Pokud se vůči platebnímu rozkazu nebudete bránit podáním odporu, má účinky pravomocného rozsudku, tedy konečného, závazného a vykonatelného rozhodnutí. To může mít fatální následky, zvláště v případě, je-li platební rozkaz výsledkem nedorozumění.

Pokud podáte včas odpor, platební rozkaz se tím zruší v plném rozsahu a soud nařídí standardní jednání. Podání odporu je zdarma, bez soudního poplatku.

Přestože by odpor měl být zdůvodněný, samotnému zrušení platebního rozkazu postačí i pouhý (ale písemný!) projev nesouhlasu s platebním rozkazem.

Máte-li hradit i náklady řízení, proti výroku soudu o nákladech se podává odvolání, ne odpor.

doplněno 15.04.13 21:39:

Na podání odporu je 15 dnů od doručení, pokud odpor nepodáte musíte částku v této době uhradit.

doplněno 15.04.13 21:46:

Odpor se podává k tomu soudu, který platební rozkaz vydal . Je potřeba uvést, že jde o odpor, přesně specifikovat v jaké věci (žalobce, žalovaný _ včetně r.č., IČO, adres), číslo jednací. Pak tam napíšeš, že s vydáním odporu nesouhlasíš. Pokud k tomu máš nějaký doklad (což asi nemáš, ale kdyby přece jenom), přiložíš k odporu jeho kopii (originál si necháš). Můžeš ho podat na soud osobně nebo poslat poštou. Když toto vše uděláš, soud platební rozkaz zruší a pak nařídí soudní jednání. K tomuto jednání se budeš muset dostavit a vše tam "popovídat", soud pak rozhodne rozsudkem. Pokud to chceš mít rychle z krku, můžeš po podání odporu kontaktovat žalobce (tedy toho, komu máš zaplatit), vysvětlit situaci a dožadovat se, aby vzal svoji žalobu zpět. Pak by se soud nekonal.

doplněno 15.04.13 21:56:

Chyba 21:46 - nesouhlasíš s platebním rozkazem (nahoře jsem napsal nesouhlasíš s vydáním odporu)

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.13 21:38

Tam je napsáno, že do 15 dnů můžu podat odpor. Ale můžu podat odpor na promlčení nebo na co? Je to promlčené? Žádný soud nemohl proběhnout protože mi nikdy na adresu nic nepřišlo.

Od: jirbar*
Datum: 15.04.13 21:53

Odpor proti platebnímu rozkazu. Soud proběhne teprve potom. V rámci tohoto soudu můžete uplatnit námitku promlčení, pokud jsou dány důvody k promlčení.

Jinak důkazní břemeno bude dost těžké. Pro soud je i zfalšovaný záznam revizora docela svatý.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.13 21:58

No ale to je pak docela jednoduché jezdit načerno. Stačí si zjistit adresu,rodné číslo a pak mužeš hlásit pořád tohle. Jak se tomu můžu bránit. Nikdy mi od DPO Ostrava nic nepřišlo. V tom rozkazu je nějaká adresa z Ostravy o které nic nevím ani nevím kde ta ulice je.

Od: jirbar*
Datum: 15.04.13 22:02

Je celkem možné, že "chytli" úplně někoho jiného se stejným jménem a uvedenou adresou a pak teprve dohledali RČ. U revizorů je běžné že "dodávají" černé pasažéry které nikdy nechytli, nebo chytli jednou a pak je pravidelně vytahují z rukávu.

Ohodnoceno: 1x
 
Od: daniella*
Datum: 15.04.13 22:38

Rychle podej odpor, protože pak bys musel zaplatit. Promlčení by nastalo po deseti letech, kdyby nebyla podána žaloba, ale to není tvůj případ. Měl bys uvést, to cos napsal tady nám, jenže s tím může být problém, protože jak dokázat, že jsi na černo nejel. Zkus se poradit třeba v některé občanskoprávní poradně, jsou zadarmo a s těmito problémy mají zkušenosti.

http://www.obcanskeporadny.cz…oradny/Itemid,8/view,poradny/

Rozumná je např. pí. Stuchlíková z Nymburku.

doplněno 15.04.13 22:46:

Jestli chápu dobře, tak nemáš bydliště v Ostravě? Jezdíváš tam?

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.04.13 07:05

Jezdim.Pracuji v Ostrave. Ale jak jsem mohl vědět, že nějaký soud probíhá, nebo že posílal DPO Ostrava nějakou upomínku, když v tom rozkazu je nějaká adresa v Ostravě. Já v Ostravě nebydlím. Bydlím 50km od Ostravy a pracuji hned u nádraží takže městskou nejezdím. Nikdy jsem načerno nejel...

Od: zabu
Datum: 15.04.13 23:32

Doporučuji si vzít právníka. Do 15ti dnů MUSÍTE podat odpor proti platebnímu rozkazu. Do 30 dnů jestli se nepletu, musíte podat k soudu zdůvodnění vašeho odporu, a to se vším všudy. Tady se žádné váhání nevyplácí. Uvědomte si, že se jedná o 9000 kč, a to je z hlediska práva tzv. bagatelní částka, o které rozhoduje samosoudce a proti které není odvolání. Žádné. Takže tady se právník vyplatí, dokáže z toho platebního rozkazu vyčíst víc než vy a ví kde a jak ho napadnout. Případné náklady potom v případě, že Vás z toho vyseká, hradí protistrana. A advokáti berou tyhle věcidocela rádi. Pokud je to opravdu tak jasná věc, jako nedostatek legitimace(jste někdo jiný než proti komu by měl být rozkaz vydán), tak to je pro ně docela snadný výdělek.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 15.04.13 23:53
avatar
Nestačí podat odpor s tim, ze s tim nesouhlasis , ale musíš udat důvody, které obhajis a máš je něčím podlozene . Pokud je to víc nez tri roky, stačí napsat NÁMITKA PROMLČENÍ podle paragrafu toho či toho...žalobce pak žalobu stáhne. Advokáta na to nepotřebuješ, to napíšeš i sám, případně az na soudní jednání...
Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.04.13 08:36

Tak jsem si domluvil schůzku s advokátem. Radši zaplatím mu než nějakým parchantům.

Od: daniella*
Datum: 16.04.13 11:41

Pak napiš, co poradil.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.13 14:14

Tak po konzultaci s pravnikem jsem celkem v klidu.Rikal ze na 99.9% nebudu nic platit. Poda odpor + zastoupeni u soudu a vsechny nalezitosti. Zitra by mel nahlednout do spisu tak tu napisu co zjistil.

Od: jirbar*
Datum: 16.04.13 14:23

Tohle normálně zvládne každý sám. Advokát si naúčtuje dle sazebníku pár úkonů které nejspíš převýší 9000,- Kč. Jedině že by došlo k soudu a náklady by hradil DP. No tak zase blbí nejsou.

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 16.04.13 18:35
avatar

Několika lidem jsem to psal, i manželce něco došlo, prý dluh u pojišťovny a deset let starý. Skupujou to různé firmy a na tom, kdo se lekne vydělávají. Nikdo z těch lidí, kterým jsem psal tu promlčecí námitku, nic neplatil. Mluvil jsem ze soudkyní, a říkala, že soudní poplatky zaplacené žalobcem už nevrací, přitom těch žalob od jedné vymahačské firmy tam měla několik desítek tisíc. Z tebe bude mít dopravní podnik taky radost, ještě platit advokáta

Ohodnoceno: 1x
 
Datum: 16.04.13 19:49

Radsi jsem zaplatil 1500 Kc za pravnika nez bych neco po... Zase tak moc to neni za klid a dobry spanek.

Od: jirbar*
Datum: 16.04.13 21:02

To je jen záloha. On si to doúčtuje. Vždyť i advokáti vydělávají na uměle vyvolaných sporech.

Ohodnoceno: 0x
 

 

Datum: 17.04.13 12:12

To se pletes. Mam s nim mandatni smlouvu na 1500 Kc s tim ze kdyz vyhraje tak bude vymahat sluzbu od te spolecnosti co me zalovala. Ale rikal ze pocita s tim ze z nich nic nedostane. Tot vse. Nic vic nebudu platit.

Od: daniella*
Datum: 17.04.13 13:03

Právník počítá s tím, že nic nedostane od společnosti, co tě neprávem žalovala? Kde to žijem, proboha?

Ohodnoceno: 0x
 
Datum: 19.04.13 12:39

Tak právník nahlédl do spisu a poslal mi naskenovaný pokutový doklad. Nesedí trvalé bydliště, sedí rodné číslo, nevím jestli číslo OP, ale to si můžu zjistit na Městském úřadě pod který spadám(mám již novou občanku). ALE hlavně nesedí podpis. Tak by mě zajímalo jaký bude další postup.

Datum: 19.04.13 14:22
avatar

O dalším postupu by Vás měl informovat advokát. Proto si ho přece platíte.

Ohodnoceno: 0x
 

 

 

Návody Poradny
Poslední otázky Poradny společnost
Nejnavštěvovanější otázky v rubrice

 

Přihlásit se k odběru odpovědí z této otázky:

Neneseme odpovědnost za správnost informací a za škodu vzniklou jejich využitím. Jednotlivé odpovědi vyjadřují názory jejich autorů a nemusí se shodovat s názorem provozovatele poradny Poradte.cz

 
Copyright © 2004-2017 Poradna Poradte.cz. Všechna práva na poradně Poradte.cz vyhrazena.